Víte, co dělá průvodkyně, když v Barmě ztratí 6500 USD na celý zájezd?

Víte, co dělá průvodkyně, když v Barmě ztratí 6500 USD na celý zájezd?

Představte si, že máte zodpovědnost za 8 lidí, v ledvince přes sto tisíc korun a před sebou 17 dní v Barmě, kde nefungují bankomaty. Sáhnete do ledvinky a peníze nikde!

Blíží se přistání, pod námi se rozprostírá delta řeky Irravadí a po chvíli vykoukne zlatá špička proslulé pagody Swedagon. Letadlo dosedá na ranvej jedné z nejpozoruhodnějších zemí světa, kde vládne jeden z nejhorších režimů na světě.

Barma. Pagody pokryté vrstvami zlata, diamanty a nádherně zdobenými sochami Budhů. Nikdo nic nehlídá a stejně je nepředstavitelné, že by se něco ztratilo. A to přesto či právě proto, že obyvatelé Barmy, se řadí mezi deset nejchudších na světě. Některé statistiky nabízejí ještě hrozivější srovnání. Průměrný plat je tu děsivě nízký, vláda, to znamená vojenská junta, se snaží údaje zkreslovat, ale dle zahraničních pozorovatelů plat lékaře ve státní nemocnici nepřesáhne 35 USD měsíčně. Učitele dostane maximálně 25 USD.

To je velmi málo na jakoukoliv chudou zemi, navíc náklady v Barmě zas tak nízké nejsou. Na ulici se sice dá najíst za půl dolaru, ale v restauraci jsou to již 2 dolary a více. Plat nemůže stačit. A tak si každý přivydělává, jak může. Lékaři léčí po návratu z nemocnice, učitelé doučují večer a vzniká nepochopitelný bludný kruh, kde si každý nějak přivydělá, ale není jasné, kde se ty peníze, kterými si platí služby navzájem, vlastně berou.

Něco málo víře

Lidé jsou tu buddhistického vyznání a v buddhismu je jedním z největších prohřešků krádež. Zároveň i víra v reinkarnaci ovlivňuje chování lidí od dětství. Všechny naše špatné činy se totiž projeví v dalším znovuzrození a naopak zásluhy v tomto životě mohou vést k příjemnému životu nebo dokonce až k osvícení a nirváně. Ale to je dlouhá cesta! Dle theravadového buddhismu, který je v Barmě zastoupen, toho nelze dosáhnout během jediného života. Obvykle proto lidé, s výjimkou mnichů, spíše směřují k dobrému znovuzrození než k osvícení. Pro trpící lid v despoticky řízeném státě je to docela veliký cíl.

Karma je tedy alfou i omegou žití a lze ji vylepšit třeba obětováním Buddhům. Nejčastěji se k sochám pokládají květinové mísy, ovoce nebo drobné peníze. Zásluhy tohoto života se dají vylepšit postavením pagody, což může být rychlejší cesta k dosažení nirvány. Postavit pagodu si mohou dovolit jen ti nejbohatší, a to jsou především zástupci či rodinní příslušníci vojenské junty, tedy ti, kteří se svým jednáním nejvíce zpronevěřují učení Buddhy.  Tak vzniká další barmský paradox.

Chudí lidé si kupují zlato ve formě roztlučených zlatých plátků a místo náboženských staveb je lepí na stěny pagod či na těla Buddhů. Většina lidí raději za poslední peníze nakoupí zlaté plátky místo jídla, i když je to v očích západního cizince absolutně nepochopitelné. Jejich vnitřní vítězství nad materialismem je ale jejich největší zbraní jak čelit chudobě.

Do Barmy přilétám posedmé, opět mám za sebou skupinu turistů a začíná sedmnáctidenní sprint Barmou s cílem ukázat jim vše, co mají v programu a zároveň jim ukázat Barmu jinak než jen jako zemi zlatých pagod.

Barmu dělají Barmánci

Každou zemi kromě přírodních krás a kulturních skvostů dělají lidé a Barmánci a příslušníci všech etnik této země mě vždy dokázali mile překvapit. Chudí a pohostinní, přátelští, ale nedotírající. Žijící dlouhá desetiletí pod dozorem samopalů vládní junty, ale hrdí a nezlomní. Lidé často nevzdělaní, ale s moudrostí, kterou by jim mohl závidět absolvent několika vysokých škol. Lidé mnoha etnik, rozdílných zvyků, kteří přišli z různých koutů Asie, ale jednotní v boji za demokracii, svobodu s absolutní úctou k následníkům buddhových žáků – mnichů a mnišek.

Spolu s klienty se snažíme projít přes anabázi na letišti. Naštěstí již odpadla povinnost vyměnit si 200 USD za jakési platební šeky, nejvíce připomínající naše bony. Těmito šeky se platilo jen ubytování a doprava. Nešlo s nimi platit v restauracích a v obchodech, a tak takřka nikdo z turistů šeky nebyl schopen utratit. Tím pádem se složitě uplácelo již u přepážky, aby mohl turista směnit částku menší. Teď mám u sebe 6500 USD v hotovosti, jelikož bankovní sektor neexistuje a nelze tedy nijak poslat platbu předem.

S ledvinkou naditou k prasknutí se snažím pomoci klientům u přepážky, někteří nehovoří anglicky a ti co hovoří, jsou překvapeni nečekanými dotazy zaměstnanců. Konečně jsme všichni u pásu se zavazadly, můj starý dobrý známý, zástupce dopravce pan Maung Moe se ke mně žene s náručí květin, pro každého klienta, muže nevyjímaje.

Ledvinka s penězi je fuč!

Do hotelu je to hodinka jízdy, seznamuji užaslé klienty s městem, míjíme symbol země Swedagonskou pagodu a konečně přijíždíme do Dolního města. Přivítací sklenička džusu, rozdělení pokojů, zmatky, jelikož nedočkavci vyběhli na pokoje, aniž by předem odevzdali pasy. V Barmě je nutná přihlašovací povinnost, okamžitě po příjezdu musí hoteliéři nahlásit jména a zaslat kopie pasů cizinců. Cizinec smí bydlet jen ve vládou schválených hotýlcích, ubytování jinde je přísně zakázáno.

Čeká mě domluvit cenu za nájem minibusu s řidičem za okruh Barmou. Průvodce vše zařizuje a domlouvá sám. Navíc musí dodržet finanční rozpočet na zájezd, a tak se jednání většinou protáhne. Mailem zpravidla dopravce nechce odsouhlasit nic, vše se řeší až na místě, přičemž času je málo, klienti jsou hladoví a je třeba ještě na černém trhu vyměnit dolary.

Sedám si s panem Maung Moe k jednání o ceně, jako vždy je základní cena o dost vyšší než loni, argumenty co vše se zdražilo obvyklé a je tedy na mně domluvit rozumný kompromis. Barmánci nejsou tak obchodně agresivní jako například Indové, vím, v jakém stavu se země nalézá, je to vždy spíše o intuici odhadnout jaká cena je reálná a přijatelná pro obě strany. Po hodinovém jednání se dostáváme se k finální ceně, podepisuji smlouvu a chci zaplatit 50% zálohu.

Automatickým pohybem sahám do ledvinky, kterou mám pod tričkem a lehce zastrčenou v kalhotách. Zarazím se, prsty nemohou nahmatat docela silný balík stodolarových bankovek. Vyndávám ledvinku a poleje mě studený pot v tom horském barmském dni.

Absolutní panika

Ledvinka je otevřená a balík s penězi nikde. Zbylo tam jen několik volně uložených jednodolarových bankovek a 500 thajských bhátů. Panika se mísí se snahou zapojit mozek. Tuším, kde se stala chyba. Rychle ještě prohledáváme autobus, ale pocit, že to je marné je bohužel jistotou. Peníze jsem musela ztratit již na letišti. Od té doby uplynuly již skoro 3 hodiny. Byly to jediné peníze na zájezd, přes banku ani jinou ve světě běžnou cestou zaslání peněz v Barmě nelze použít. Nic tu neexistuje, není tu český konzulát, nejbližší je v Thajsku, mobilní telefony zde nefungují, volat do zahraničí z telefonních ústředen jde špatně a maily fungovaly sporadicky.

Opravdovou barmskou raritou a malým zázrakem je Kyaiktion. Nechystáte-li se v nejbližsí době do této zvláštní země, přeneste se tam alespoň pomocí videa.

Mozek jede na plno, již jsem se na cestách dostala do nejedné svízelné situace, ale tohle překračuje vše, co jsem doposud zažila. Zde není řešení, nejsou tu ani české firmy, kvůli vízům, které se zajišťují až v Berlíně minimálně 14 dní dopředu, peníze ani nemůže nikdo přivézt. Nepanikařit, vždy se najde řešení snažím si namluvit, ale rozum je tentokrát v opozici, ani nejbláznivější řešení mě nenapadá.

Sháníme telefonní číslo na letiště. Nějaké číslo jsme sehnali, ale nikdo to nebere, spojení je špatné, dovolat se kamkoliv je vždy malý zázrak. Nemohu tuto situaci přiznat klientům, potřebuji jet na letiště. Personál hotelu mezitím sleduje náš zmatek, ale nehne ani brvou, když je požádám o půjčku v hodnotě asi 50dolarů, abych mohla klienty poslat do restaurace na oběd. Půjčují mi ekvivalent v místní měně, přestože ví, že nemám ani vindru. Běžím s penězi za klienty, v rychlosti jim říkám, že musím odjet, že je vše v pořádku, posílám je do restaurace v doprovodu s jedním ze zaměstnanců hotýlku.

Dramatická cesta zpět na letiště

Pan Maung Moe žhaví dráty, snaží se dovolat, zatím marně. Ještě jeden pokus o volání, nervozita graduje, někdo to vzal. Hovoru v barmštině nerozumím, ale vidím měnící se napjatou tvář pana Maung Moe. Peníze tam jsou, říká mi. Nevěřím! Kde jsou? V obchodě, kde jsem si kupovala levnou Whisku?… Nejsem si jistá, zda rozumím dobře, pochybuji…Opravdu? Ano,opravdu…

Hodina zpět na letiště byla nekonečná, nechci se poddávat sladkému opojení, dokud peníze nebudu držet v ruce neuvěřím. Přesto se ptám, jakou odměnu jim mám dát, chtějí mi vrátit 6500 USD. „30 USD“ odpovídá pan Maung Moe, jsou tam dvě prodavačky, to je prý dostatečná odměna. Opravdu jen tolik? Ne, to je neadekvátní, myslím si, ale víc nad tím nepřemýšlím.

Zatím jsem ještě nervózní, jako jsme snad nikdy na zájezdu nebyla. Město zacpané, nervy k prasknutí. Na letišti vbíháme do haly, bude tenhle zlý sen jen pohádkou se šťastným koncem?

Slzy dojetí

Ochranka letiště nás nechce pustit, nemáme letenku, nesmíme dovnitř. Další složité vysvětlování, nakonec pan Maung Moe vše vysvětlí a my běžíme k obchůdku. Již zdálky vidím rozzářené tváře prodavaček. Rychle mi podávají sáček s penězi, štěstí z nich vyzařuje snad více než ze mě. Jsme stále ještě trochu mimo.

Peníze našly chvíli po našem odjezdu, jak jsem spěchala, sáček s penězi jsem nevložila do ledvinky, ale prostrčila mezi ledvinkou a kalhotami, propadl před pokladnu. Když ho našly, pochopily, že bude asi můj, ale nevěděly, jak mi ho mají odevzdat. Ani na okamžik je nenapadlo si peníze nechat. Vzhledem k průměrnému platu by to stačilo na 48 let průměrných měsíčních platů. Neuvěřitelné.

Prodavačky mě nutí, ať si peníze přepočítám, chtějí mít jistotu, že nebudu mít pocit, že něco chybí. Něco takového mě ani nenapadne, vyndávám 50 dolarů a s velkými díky jim ji podávám.

Jak se v chudé zemi děkuje, že vám někdo zachránil svoji poctivostí zájezd a vůbec existenci 8 lidí? Nevím, jak vyjádřit vděčnost, slzy se mně dojetím derou do očí. Prodavačky však odmítají. Strkají mi bankovku do kapsy. Vyndávám ji a dávám na pult, opět odmítají a strkají pro změnu zpět panu Maung Moe. Vrací ji zpět mně, dávám na znovu pult a doslova utíkám. Stydím se, že jsem je odměnila tak málo a ony mají špatný pocit, že si nakonec ode mě vůbec něco vzaly.

Jak je to možné?

Kde jinde by taková věc byla samozřejmostí? Kde jinde mají lidé hodnoty tak srovnané jako v této kouzelné buddhistické zemi? Neuvěřitelné se stalo skutečností. Tentokrát si tu whisku na hotelu opravdu vychutnávám, tentokrát to byl skutečně oslavný přípitek.

Radka Tkáčíková za roky cestování nastřádala příhody pozoruhodné a nečekané. Se čtenáři se rozhodla podělit právě o ty, kde se něco nepodařilo, zašmodrchalo nebo pokazilo. Ono ty dobré zážitky se tak dobře nečtou. Radka průvodcuje už 14 let, a to hlavně v Asie, především horské  zájezdy do Himalájí – Nepál, Ladakh, Tibet, ale i poznávací – Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Srí Lanka, Čína, Indie. Jezdí ale i do Maroka, Turecka nebo cyklo, inline i lyžařské zájezdy po Evropě.

Nejširší nabídku průvodců a map Barmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Trochu nervy 🙂

Katka

krasny… to musely byt nervy

Iva

Zažila jsem něco podobného, letos v březnu. Uprostřed Baganu jsem měla za to, že jsem někde ztratila peněženku s opravdu velkým obnosem (v kyatech).Sjela se půlka vesnice, půjčili nám motorky a všichni hledali. Opravdu je trápilo, že jsem přišla o peníze. Peněženku jsem pak našla v batohu, který jsem předtím špatně prohledala….Trapné je mi to ještě teď.Barma je krásná a já se tam, doufám, vrátím.

Ludvik

Tedy nic proti, stát se může určitě cokoliv. Ale na cestách peníze na jednom místě, snadno přístupném a nezamčeném nemám ani když cestuji jen ve dvou na svoji zodpovědnost.
Takhle uložené veškeré peníze na celý zájezd pro osm lidí, to už je teda hodně velká fušeřina. Skryté ledvinky, zamknuté batůžky s nepřeříznutelným popruhem, rozdělení peněz na více míst apod – nebylo by to přecijen jistější??
Toto byla teda klika hodně velká…

Jaro

Asie je mysteriozni , nikdy nevis co te potka. Vasnive smlouvaji a pak za mnou utikaji s drobnymi , ktere jsem zapomnela na pulte.
Proto ji mame tak radi a vracime se tam.

Karel W

teda radko, to jsi mela obrovskou kliku !!! nekdo ti asi pred cestou rikal goodluck, ne? 😉

Milena

velké štěstí pro Radku, že se to stalo právě v Barmě….znám podobný příběh, vlastně na chlup stejný.

Já sama jsem zažila poctivost lidí v Barmě několikrát.
Třeba jen taková hloupost ….. 4x jsem někde zapomněla koupený klobouk „rejžák“ …vůbec nic by se nestalo, kdybych ho ztratila, koupila bych nový za pár šupek (byl to dárek sem do Čech) , ale věřte nebo ne, vždy za mnou někdo s ním přiběhl, našli mně třeba po půl hodině co jsem z místa odešla. Vždy jsem jim vnutila pár drobných, které tvrdošíjně odmítali. A tak mně vlastně ten klobouk nakonec stál jednou tolik :-)))))

Lemmy

Hrozne museli byt tie prve minuty po zistenii straty:) to clovek vtedy zostarne o mesiac za ten kratky cas. Stastny barmsky koniec vam prajem a kazdemu. To potom ta whiska musela zahucat vecer na jeden ,dva,:))))

S takovou cestovkou bych teda určitě někam jela. Mimochodem, už mnoho let se ta země jmenuje Myanmar.

radka

Země se sice jmenuje oficiálně Myanmar, jelikož vojenská junta odmítala prastarý britský název Barma, tak zemi přejmenovala,ale opravdu NIKDO z Barmánců, cestovatrelů ani politiků takto tuto zemi nenazývá, tudíž se držím názvu Barma, který je srozumitelný všem. A máte jedno se kterou cestovkou jedete, svého času nebyl možný jiný postup platby, pokud jste přímo nechtěli podporovat vládní cestovky a strkat peníze vojenské juntě do chřtánu a co se stane či nestane průvodci nikdy nevíte předem at jedete s kýmkoliv.

radka

Země se sice jmenuje oficiálně Myanmar, jelikož vojenská junta odmítala prastarý britský název Barma, tak zemi přejmenovala,ale opravdu NIKDO z Barmánců, cestovatrelů ani politiků takto tuto zemi nenazývá, tudíž se držím názvu Barma, který je srozumitelný všem. A máte jedno se kterou cestovkou jedete, svého času nebyl možný jiný postup platby, pokud jste přímo nechtěli podporovat vládní cestovky a strkat peníze vojenské juntě do chřtánu a co se stane či nestane průvodci nikdy nevíte předem at jedete s kýmkoliv.

radka:

Že není možné jinak platit, to chápu. Ale s cestovkou, pro kterou pracují zoufalky, které si dávají všechny peníze na jedno místo, bych opravdu nikam nejela.

Petr

Wow, tak tenhle clanek jsem si dal k ranni kave … a trochu mi povyskocil tlak:) Zrejme kombinaci kafe a tohohle clanku:) Mam take nekolik pruvodcovskych zkusenosti, a tak si dovedu dost dobre predstavit jak jsi se asi citila!:) Nejvic jsem se ztotoznil s tou vetou: Vyndávám ledvinku a poleje mě studený pot v tom horském barmském dni“.
Tenhle pot jsem taky nekolikrat zazil a vim, ze to neni sranda:) Na druhou stranu ma clovek alespon zazitky – a co se tyce Barmy a mistni poctivosti, jsem mirne v soku:) Tohle by se v Evrope nestalo:( Tak ahoj a hodne stesti na cestach, PM

Martin

Barma je pro me to nejlepsi z asie stejne tak jako lide v ni, bohuzel pruvodce lonely planet do Barmy se stal v poslednim roce jednim z nejprodavanejsich a pocet turistu vzrostl z 300 000 rocne na 2 000 000 a az se navic otevre jih plny krasnych plazi jsem si vcelku jisty ze behem par let dorazi nemecti a anglicti party „cestovatele“ a z teto zeme se stane druhe Thaisko, coz je smutne…

Katka

Vidím, že tady mám několik chytráků … chtěla bych vidět, jak by se zachovali, kdyby najednou nenašli v kabelce(batohu) své vlastní peníze. Většinou takoví klienti dělají neskutečnou paniku, jsou na infarkt, a paníze se pak stejně najdou v jedné z kapes. Znám to až moc dobře. Nemá smysl panikařit, to nic nevyřeší. Stanou se i horší věci než je ztráta peněz.

IWANV

…do ledvinky…to nie je najlepsi napad – to ani nemohlo inac skoncit, ked to nemas v tasticke na krku je to len otazkou casu,
ze sa nieco podobne stane…

Tibor

to je skoro až hororové čtení 🙂 úplně si dovedu představit ten pocit,jak jsi šáhla do ledvinky a v ní nic nebylo .Ale to se stane raz dva…v INdii jsme při cestování autobusem zastavili na svačinu,po deseti minutách autobus zatroubil,já naskočil a telefon jsem nechal v bufetu. je to blbej telefon,ale i tak mě to štvalo a říkal jsem si,co když ted někdo z něj bude telefonovat a mě přijde účet jako prase 🙂 ale jak je v jednom z příspěvků už zmíněno, jsou to dobří obchodníci a „okradou“ vás při smlouvání ,ale že by někdo něco ukradl,to se stane málokdy.většinou roztržitý cestovatel někde ve spěchu zapomene peněženku v restauraci nebo zapomene pas na hotelu a hned je malér na světě :-)a taštička na krku? už jsem zažil ten pocit,jak se na taštičce utrhla sponka a jen jsem zacítil jak mi popruh přejel po krku a taštička se sunula k zemi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí