Villa del Leyva: přírodní skvost nedaleko Bogoty

Villa del Leyva: přírodní skvost nedaleko Bogoty

Jen pár hodin cesty od rušného hlavního města Kolumbie se nachází mnohem menší a poetičtější městečko s tím nejkrásnějším náměstím, jaké jste kdy viděli. Pokud si budete chtít hned po příletu do Bogoty několik dní užít venkovské atmosféry a přírody, zamiřte právě sem. V půvabné koloniální osadě Villa del Leyva vás čekají projížďky na kole, specifický ekosystém paramo, předkolumbovské monolity, ale i nádherné koloniální domy plné dobrých restaurací.

Vzhledem tomu, že Villa del Leyva leží ve více než dvou tisících metrech nad mořem, po celý rok zde panují příjemné teploty a mnohem sušší, mírnější, a tedy i zdravější klima. Poetický koloniální ráz a pohodová atmosféra z ní proto dělají cíl nejen zahraničních cestovatelů, ale i místních. Z Bogoty se sem dostanete autobusem za pouhé čtyři hodiny, proto tady často narazíte na mnoho „víkendových uprchlíků“ právě z hlavního města. Chcete-li si užít vytouženého klidu, vydejte se sem raději v týdnu, krom menšího množství lidí se dost možná dočkáte i přívětivějších cen ve většině hotelů.

Město obklopené zelení

A pro koho je tohle místo vlastně vhodné? Zejména pro lidi milující přírodu, protože celá oblast je plná zeleně, vesniček a turistických tras vedoucích kolem mnohých zajímavostí. Skvělou příležitostí, jak okolní krajinu prozkoumat, je také vypůjčení kola. Nicméně ještě než se vydáte ven z města, nezapomeňte si prohlédnout opravdu rozlehlé kamenné náměstí Plaza Mayor s nádherným kostelíkem a přilehlou farou. Prozkoumejte také pečlivě zrestaurované domy v okolí, za zmínku stojí například Casa de Juan de Castellanos

Centrum města je rozhodně nejkouzelnější v podvečer, kdy se na něm scházejí místní a příjemně nasvětlené koloniální domy s drobnými nádvoříčky lákají návštěvníky na omamné barvy bungavilií, aby se zastavili. Ve většině těchto domů se dá velmi stylově a komfortně ubytovat. Máte-li ale radši večery v přírodě, nenechte se zlákat a pokračujte od autobusového nádraží přes náměstí do kopce na sever, kde narazíte na několik milých kempů v přírodě. Můžete si tu postavit stan s výhledem, někde si i pronajmout pokoj, součástí je zpravidla kuchyňka a pohodlné houpací sítě na terase.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE, který dává nejlepší inspiraci pro opravdové a náročné cestovatele. 12 exotických i evropských destinací v každém čísle, praktické a velmi konkrétní tipy co vidět a zažít, autentické fotky známých cestovatelů, reportérů a fotografů, v každém vydání 2 velké rozhovory s cestovatelskými osobnostmi. Kup si předplatné (289,- za rok) a získej k němu i opakovaně využitelný slevový kupón na outdoorové vybavení včetně 500 korun na boty od firmy S-run nebo předplatné časopisů Svět outdooru, Svět běhu, a Pádler.

Pravěký vzhled NP Iguaque

Severovýchodně od města pak můžete prozkoumat velmi specifickou krajinu majestátního horského hřebenu. „Až nahoru k jezeru Iguaque budete procházet hned několika vegetačními pásmy a na závěr se dostanete do pásma paramo,“ vysvětluje nám jedna z průvodkyň v návštěvnickém centru národního parku Santuario de Iguaque, do něhož se dostanete za necelou hodinku jízdy místním minibusem.

Paramo je specifický ekosystém, který je k nalezení v horských pásmech jihoamerických And ve výšce okolo čtyř tisíc metrů nad mořem. Právě toto jedinečné prostředí zde po asi třech hodinách chůze objevíte. Nejprve se ale projdete nádhernou džunglí plnou zpívajícího ptactva a po deštivých dnech taky mazlavého bahna. Nepodceňte proto dobré boty a připravte se na možné klouzavé pády.

Když se začnete dostávat nad hranici lesa, otevřou se vám nádherné výhledy na zelené hory a malé vesničky v údolí. V poslední fázi se pak dostanete právě do ekosystému paramo, plného roztodivných rostlin. Polodřevnaté klejovky vám totiž jistě nebudou připomínat nic, co jste doposud viděli.

Velké chlupaté listy vytvářejí na rostlinách bohaté zelené růžice, které se táhnou po všech okolních stráních i na břehu malého jezírka Iguaque. Převalující se mraky vám občas úplně zastřou výhled, ale o to divočejší a fantastičtější vám toto místo bude připadat. Ne nadarmo tuhle výjimečnou divočinu domorodí Muiskové uctívali jako posvátnou.

Paramo, Kolumbie, Foto: Kateřina Petríková
Paramo, Villa del Leyva, Kolumbie, Foto: Kateřina Petríková

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

El Enfiernito na kole

Pohádkový svět parama ale zdaleka není to jediné, co můžete v okolí města najít. Další den si půjčujeme kola, což můžete udělat hned v několika turistických agenturách, a na celý den se ztrácíme v bludišti cestiček okolo Villa del Leyvy a objevujeme předkolumbovské astrologické monolity El Enfiernito nebo blyštivě modrá jezírka Pozos Azules. Monolity pocházejí z počátku našeho letopočtu a sloužily prý pro určení ročních období. Prozkoumat tu můžete velké kamenné válce v řadách zapuštěné do země.

Poměrně nedaleko je pak ještě jedna zajímavost, a to El Fósil – sedm metrů dlouhá zkamenělina mláděte kronosaura, stará 120 milionů let. Dokonalejší exemplář tohoto tvora prý nikde jinde nenajdete. Navštívit se dá také pěšky přímo z města Villa del Leyva. Speciální čas si ale vyhraďte na krásně udržovaný bývalý klášter Convento del Santo Ecce Homo, který má malebné nádvoří plné květin. Cesta k němu trvá na kole sice v poledním vedru poměrně dlouho, ale bude to stát za to.

Krom jízdy na kole je možné poznávat okolí také na koni, což už ale bude vyžadovat nejen půjčení koně, ale pravděpodobně i místního průvodce. Za doporučení stojí například agentura Colombian Highlands, která mimo jiné pořádá také noční pozorování ptáků či různé ekozájezdy do okolí.

Convento del Santo Ecce Homo, Kolumbie, Foto: Kateřina Petríková

Vyhlídka a večerní atmosféra

Po dnech strávených v okolní krajině si vždy užijte podvečer přímo ve městě nebo blízkém okolí. Za pouhých pětačtyřicet minut lze vystoupat na úžasnou vyhlídku Mirador El Santo Sagrado Corazon de Jesus, z níž dokážete lépe ocenit třeba rozlehlost hlavního náměstí. 

Milovníci umění mohou zavítat do Casa Museo de Luis Alberto Acuňa, kde jsou vystavována díla stejnojmenného malíře a sochaře, často inspirovaná původními obyvateli této oblasti. Muzeum stojí hned na náměstí a v okolí najdete spoustu zajímavých restaurací, barů a obchůdků se suvenýry.

Když jsme po několika dnech z ospalého městečka odjížděli, zastavili jsme se ještě na živé tržnici plné měkoučkých máslových avokád a voňavých mang. V ten moment jsem měla velkou chuť si to ještě rozmyslet a několik dalších dní strávit procházkami po kamenných ulicích a objevováním okolní krajiny. Tenhle kousek světa se mi zapsal už napořád do mysli jako jedno z nejpříjemnějších míst Kolumbie.

Villa del Leyva, koloniální domy, Kolumbie, Foto: Kateřina Petríková
Villa del Leyva, koloniální domy, Kolumbie, Foto: Kateřina Petríková

Pokračujte do hor nebo San Gil

Jestli vás tenhle kout Kolumbie také zaujme, je možné pokračovat dále v této oblasti a v klidu si ji užívat. Mnoho lidí volí jako další zastávku městečko San Gil, centrum raftingu, paraglidingu, horské cyklistiky a dalších outdoorových sportů. Krom toho tu panuje velmi příjemná a vyloženě kolumbijská autentická nálada, kterou pocítíte na místním trhu plném ovoce či v podvečer při sledování místních lidí popíjejících svůj drink.

Hledáte-li opravdové dobrodružství, zamiřte ještě blíže k hranicím s Venezuelou. Národní park El Cocuy tu nabízí opravdu ideální místo pro delší trek s vlastním vybavením a zásobami jídla. Jen nezapomeňte předem zkontrolovat, jestli je otevřený. Půtky místních obyvatel často stojí za dočasným uzavřením některých oblastí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí