VIDEO: Zažijte den ve výšce 5 380 metrů v base campu Everestu

VIDEO: Zažijte den ve výšce 5 380 metrů v base campu Everestu

Nejvyšší hora světa, Mt. Everest láká tisíce lidí. Mnozí ale nemíří přímo na její vrchol, ale spokojí se s pohledem na tohoto velikána z horolezeckého base campu. Horolezcům zde cesta teprve začínám, běžným trekařům končí. Trek do base campu Everestu se tak stal jedním z nejfrekventovanějších na světě, možná i proto, že nevyžaduje žádné speciální zkušenosti, stačí být v dobré fyzické kondici a vědět něco o pohybu ve vysokých nadmořských výškách.

Vzhledem k enormnímu zájmu o vrchol se ale base camp pod nejvyšší horou světa stává v podstatě malým městem s nekonečnou řadou stanů a davy lidí. Člověk toužící po divočině a opuštěných koutech světa by se sem rozhodně hrnout neměl. Možná vám bude stačit strávit na tomto místě pár chvil jen díky následujícímu videu a až sami pojedete do Nepálu, povedou vaše kroky raději někam jinam.

A kam pokračují horolezci?

Západní kotlinou, jinak též tzv. Údolím ticha, se od základního tábora táhne obávaný ledovec Khumbu, na němž horolezci překonávají stejnojmenný ledopád. Vzhledem k tomu, že je ledovec poměrně nestabilní a v neustálém pohybu, už na začátku výstupu jim hrozí značné nebezpečí.

Čeká je stavba a zásobení dalších třech kampů ve stěně Everestu a několikatýdenní aklimatizace, než se odváží pokusit vystoupit na vrchol.

Everest -A time lapse short film from Elia Saikaly on Vimeo.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí