VIDEO: Sladká turecká pochoutka jménem baklava. Znáte ji?

VIDEO: Sladká turecká pochoutka jménem baklava. Znáte ji?

Hrdost a láska Turků k tomuto sladkému pečivu nabrala nejvyšších obrátek na začátku 18. století, kdy vznikla tradice, při které každý patnáctý den v postním měsíci ramadánu sultán na stříbrných podnosech odměňoval svoje janičáře – příslušníky elitní pěchotní jednotky osmanské armády. Tato slavnostní událost Baklava Alay Baklava Alay symbolizovala pouto sultána s armádou a byla velmi vyhledávaná obyvateli Istanbulu.

Základem Baklavy je domácí těsto zvané yufka. Těsto se válí na tenké plátky, které se pokládají na plech, poté se proloží vrstvou nasekaných ořechů a překryjí opět plátky vyváleného těsta. Za mistra se mohl považovat ten kuchař, který plech vyložil nejméně 100 plátky těsta! Než však vložil plech do pece, ukázal jej svému pánovi, který na plech z výšky půl metru pustil kousek zlata. Pakliže zlato propadlo baklavou až na dno plechu, kuchař si zlato mohl ponechat za svoji dobře odvedenou práci.

V přípravě baklavy vám možná pomůže tenhle poetický videorecept:

By Elise Rodriguez.

A jestli se vám nechce s náročným receptem namáhat, přijďte si ji dát do pražské či brněnské restaurace Klubu cestovatelů za pouhých 49 Kč. Více na www.klubcestovatelu.cz.

Zkušenosti čtenářů

hena

jedla jsem  to jídlo bylo velmi dobre a sladke, mužu ohodnotit jako vynikajici dezert.

king

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí