Vícedenní cyklotrasy Švýcarskem odkrývají zapomenutá údolí, vesnice i horské štíty

Vícedenní cyklotrasy Švýcarskem odkrývají zapomenutá údolí, vesnice i horské štíty

Přes Švýcarské Alpy vede řada cest, které jsou rozdílné svoji délkou, náročností i povrchem. Milovníkům horského terénu nabízejí kilometry stoupání, dlouhé sjezdy i dostatek adrenalinu.

Přes tři státy

Ve švýcarském kantonu Graubünden začíná (nebo končí) jedna z nejdelších cyklistických stezek Evropy jménem Innradweg. Prochází třemi státy – Švýcarsko, Německo a Rakousko – a měří víc jak 500 kilometrů. Nejzajímavější částí projíždějí cyklisté ve švýcarském Engadinu.

Cesta začíná u pramene řeky Inn v průsmyku Maloja (1 815 m.n.m.), dále pokračuje jejím údolím přes Tyrolsko až do německého Passau (294 m.n.m.). Cyklista během ní nastoupá 1 016 a sestoupá 2 535 výškových metrů. Není ale problém si trasu prodloužit nebo ji udělat trochu náročnější. Existují i další alternativy a na Innradweg se napojuje i řada dalších cyklistických tras.

Některé části stezky mohou obsahovat pasáže s náročnějším stoupáním, ale obecně platí, že zdolání těchto kilometrů není pro středně zdatného cyklistu nijak náročné. Hodí se kolo trekové nebo horské, jelikož většina cesty vede po přírodním povrchu.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Po stopách pašeráků

Po starých vojenských, obchodních i pašeráckých cestách vede stezka Trans-Altarezia Bike215 kilometrů (55 asfalt, 160 přírodní povrch a 46 singletrail) vede horskými údolími i po hřebenech a dá se rozdělit do pěti jednodenních etap. Na cyklistu čeká 7 200 výškových metrů k výstupu a 8 800 pro sestup.

Trasa vede ze švýcarského Samnaun (1 800 m n. m.) skrze rozlehlá alpská údolí v blízkosti rakousko-švýcarské státní hranice. Prochází například vyhlášenou oblastí Val Sinestra nebo vesnicí s typickou místní kulturou jménem Sent. Cesta dále pokračuje do Itálie, kde se vine kolem pozůstatků z obranných systémů první světové války. Terén zde začíná být také značně náročnější. Konec, a dobré víno, na cyklisty čekají v městečku Tirano.

Pokud dáváte přednost silnici před horským terénem, Alpy mají i pro vás připravená překvapení, náročné trasy i překrásné výhledy do nádherné krajiny. Stačí se tak vydat po silnici do švýcarských hor.

Trať pro náročné

Těžké pasáže, vysoko položené alpské cesty, nádherné výhledy, co víc si cyklista s kvalitním trail nebo mountain bikem může přát. 424 kilometrů (175 asfalt, 200 přírodní povrch a 49 singletrail) dlouhý okruh tak nabízí to nejlepší z alpského cykloturismu. 14 000 výškových metrů výstupů a sestupů pak prověří zdatnost každého jezdce.

Cesta začíná v městečku Trun a vede mezi zříceninami Schlams a Zignau, dále pak pokračuje přes Durannapass, Strelapass i další sedla s nádhernými výhledy. Během jedenáct dní trvajícího okruhu je možné navštívit například město Davos, kde si znavený sportovec může odpočinout.

Národní cyklistické trasy
Je jich devět, společně měří 3 300 km a ukrývají se pod čísly 1 až 9. Národní cyklistické trasy Švýcarska jsou značeny červenými značkami a ke každé je vydán průvodce v němčině a francouzštině, společně s mapou v měřítku 1:100 000.
1. Rhone Route vede z Andermattu do Ženevy údolím Walliských hor a průsmykem Furkapass. Celkem měří 309 kilometrů, z toho je 29 po nezpevněných cestách, a nastoupá úctyhodných 4 360 metrů.
2. Rhine Route se vine skrze krásnou švýcarskou krajinu a spojuje města Andermatt a Bazilej. Přestože většinu svých 424 kilometrů sleduje řeku Rýn, vyšplhá se i do sedla Oberalppas ve výšce 2 046 m.n.m.
3. North – South Route je cesta z Bazileje do Chiasso. 363 kilometrů dlouhá trasa vede přes Jury a Mitteland až do jižní části Švýcarska.
4. Alpine Panorama Route je spíše pro zkušenější jezdce s velice dobrou fyzičkou. 483 kilometrová trasa spojuje St. Margrethen s Aigle.   
5. Přestože Mittelland Route prochází i některými většími městy, většinu času cyklista stráví na malých silničkách s minimálním provozem. Může si tak užít 369 kilometrů z Roman Hornu do Lausanne nádhernou přírodou.
6. Kantonem Graubünden prochází Graubünden Route a jejích 260 kilometrů vede přímo k hranici s Rakouskem.
7. Z Bazileje se dá vyrazit do Nyonu po Jura Route. Na 275 kilometrech je možné potkat divoké koně, kochat se krásou Ženevského jezera a užít si trochu drsnějšího terénu.
8. Sledovat říčku Aare na její cestě do Rýna je možné při Aare Route, jejích 305 kilometrů turistu provede švýcarskou lesní krajinou.
9. Nejdelší cestou, meří bez tří, půl tisíce kilometrů, je Lakes Route. Spojuje Montreux a Rorschach. Na trase leží několik krásných jezer jako Bodensee, Alpnachersee, Sihlsee a další.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí