Via Spluga – Přes Alpy ve stopách Římanů

Via Spluga – Přes Alpy ve stopách Římanů

Jak se ten svět mění! Tisíciletá cesta, soumarská stezka Via Spluga, jež platila v dávných dobách za postrach Římanů, je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí východošvýcarského kantonu Graubünden.

Via Spluga, 60 km dlouhý etapový pochod přes stejnojmenný průsmyk na pomezí Švýcarska a Itálie, je překvapivě přívětivým výletem. Lze tu totiž kráčet celkem nalehko – jen s denním batůžkem, zatímco velké zavazadlo vám popovezou vždy o dům dál. Takové balíčky ubytování se tu nabízejí už zhruba od 400 CHF (podle kategorie noclehu) na celý pochod.

Na každém kroku pochodu na vás dýchne historie. Již před 2000 lety byla totiž Via Spluga hlavní spojnicí mezi Graubündenem a Itálií. Z Thusis přes Splügenpass až do italské Chiavenny proudily tisíce lidí, zboží i myšlenek. Někdy bývá tato dobrodružná cesta nazývána také soumarskou stezkou, a to hlavně proto, že na počátku 19. století tu prý měsíčně procházelo až 2 000 mezků, kteří po Via Spluga dopravovali zboží z Mnichova až do Milána.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Lázně, hrady i soutěsky

A co všechno lze cestou zažít? Třeba koupání v horním (přísně zeměpisně Zadním) Rýnu. Pokud vás neláká ledová voda alpské bystřiny, ještě stále není třeba vodní radovánky předem vzdávat. Na konci první etapy, po 17 kilometrech čítajících mimo jiné prohlídku dramatické rýnské soutěsky Viamala (právě ta bývala smrtící pastí Římanů) či hradu Hohen Rätien na skále nad startovním městem Thusis, zvou k relaxu v termálních lázních v kouzelné kamenné vsi Andeer.

Je dobré se tam občerstvit před vrcholovou etapou. Ta začíná ve Splügen a i když se sem, na úpatí stejnojmenného průsmyku, popovezete z Andeer autobusem a ušetříte si tak zhruba 400 výškových metrů, pořád musíte vyšlápnout převýšení víc jak 700 metrů: průsmyk má 2115 metrů nad mořem. Odtud už půjdete jen z kopce – a místy celkem zprudka.

Nejprve okolo přehrady Monte Spluga, jež pod hrází (to už jste v Itálii) přechází do rozervané, dech beroucí soutěsky Cardinello. Nejdivočejší část cesty se tady musela podrobit přírodě a přizpůsobit skále. Dovede vás až dolů, do malebných vesniček Valle San Giacomo a končí v pohádkové kamenné vísce Isola, ležící takřka o kilometr níž než průsmyk. Za odměnu za překonání všech nástrah na cestě si můžete užít výtečnou italskou kuchyni.

Pro cestování Palm Expressem je nutný občanský průkaz nebo cestovní pas. Rezervace je povinná. Alpský příplatek k jízdence Swiss Pass: 15 CHF.

A pokud se vám nebude chtít ještě stále končit, dá se pochodovat i další den (zase z kopce) 20 km poutním údolím San Giacomo, plným kapliček až do italského města Chiavenna. Odtud jede zpět do Švýcarska buď vlak (s přestupem), nebo jednou denně přímý autobus vyhlídkové linky zvané Palm Express do Svatého Mořice.

Poštovním autobusem od ledovců až k palmám

Pokud se rozhodnete vydat Palm Expressem, rozhodně nebudete litovat. Zažijete cestu plnou kontrastů, okusíte tři diametrálně odlišné životními styly i krajiny. Opojný život světoznámého střediska Sv. Mořic, srdečnou vřelost Val Bregaglia i třpytivou auru jezera Como (Itálie). Vydáte se od prosluněných palem v Luganu až k mrazivým ledovcům v Engadinu. Budete se kochat jezery i tajit dech v dvanácti úzkých serpentinách, vlnících z údolí Bergell. Během čtyřhodinové jízdy tak zažijete snad všechny tváře Švýcarska.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí