Via Farineta – ferata pod křídly holubice

Via Farineta – ferata pod křídly holubice

Zajímavá ferata Via Farineta procházející kaňonem potoka je rozdělane do tří úseků. Postupně se od obtížnosti C/D na prvním úseku, propracujete až do závěrečného stoupání s obtížností D/E, který skutečně prověří vaši fyzickou zdatnost.

Cestou údolím řeky Rhony narazíte na obec s názvem Saillon. V těsné blízkosti jeho malebného starobylého centra, jehož nepřehlédnutelnou dominantou je zachovalá hradní věž, sloužící v těchto dnech jako vyhlídka, se nachází velkokapacitní parkoviště.

Z tohoto místa se již musíte spolehnout na vlastní nohy a vydat se po značené cestě směr severovýchod k „Passarelle a Farinet“. Šipky značící směr k nástupnímu bodu se objeví asi po kilometru chůze a neměli byste je minout. Po celou dobu chůze až k prvnímu jistícímu lanu vás budou obklopovat přilehlé vinice táhnoucí se po úbočí. Keře vinné révy na pozadí hor vytváří krásnou scenérii lahodící oku snad každého turisty.

Ferata na níž směřujete, dostala název po místním „hrdinovi“ zloději a padělateli mincí J. S. Farinetovi, který za nevyjasněných okolností zahynul roku 1880 a jehož tělo bylo objeveno na dně rokle. „Via Farineta“ je v celé trase vedena právě zmíněnou strží a rozčleněna na 3 úseky s rozdílnou obtížností, jež na sebe plynule navazují. Zdolat všechny tři části zabere okolo přibližně tři hodiny.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Příjemná procházka?

Začátek cesty stoupá lesem a jedná se o příjemnou procházku, kde jistící lano slouží spíše jako zábradlí. To vše se změní, jakmile se před vámi vynoří lanový most a vy se záhy ocitáte na exponované protější stěně rokle. Pod vámi se valí proudem zpěněná říčka a vy se blížíte až na dosah vodopádu. Rozptýlené kapky vody dolétají až k vám. Rokle má v těchto místech šířku jen pár metrů a hukot vody pod vámi i vedle vás umocňuje dobrodružnou atmosféru. Tento první úsek nabídne prvky obtížnosti C/D a zabere vám něco málo přes hodinu.

Švýcarsko je zemí feratám zaslíbenou. Další velmi zajímavou je třeba i Mürrenská ferrata. Zažijte pocit badejumpera na Mürrenské ferratě.

Část druhá odpovídá opět obtížnosti C/D a vyžádá si také hodinu a více vašeho úsilí ve zdolávání klasických lezeckých prvků na téměř kolmé stěně. Obě první pasáže vyžadují být trochu v kondici, mít dostatečnou sílu v rukou a nepropadat panice ve výškách. Po technické stránce na vás nekladou vysoké nároky. Stále máte kolem sebe dostatek železa a není potřeba vymýšlet kam s nohou či rukou.

V druhém úseku se rokle více otevírá a vy šplháte do útrob tunelu a na galerii vykutaných vysoko ve skále a sloužících kdysi pro přístup k protékající vodě. Nad vámi se klene visutý most, spojující oba břehy rokle a vy se zvolna blížíte k závěru úseku č. 2. Pokud to pro vás do této chvíle byla „brnkačka“ a máte síly na rozdávání, tak neváhejte a pokračujte do závěrečné třetí části.

Jen pro odvážné

Úsek třetí a zajisté nejnáročnější, by měli podniknout opravdu jen ti, kteří se bezpečně v převislých pasážích udrží po dobu přecvakávání karabin na jedné ruce. Teď jde opravdu do tuhého a dle místních zdrojů zde pravidelně musí vyprošťovat vyčerpané lezce, kteří přecenili své síly. Delšími převislými úseky se to tu jen hemží a některé kroky včetně toho úplně posledního, dají zabrat i zkušenějším borcům, proto deklarovaná obtížnost D/E plně odpovídá skutečnosti.

Ať už jste unikli po prvním úseku, nebo s předloktím jako Pepek námořník absolvovali feratu celou, nenechte si ujít výhled z visutého mostu pohupujícího se nad dnem rokle ve výšce 136m. Váš pohled určitě zavadí o gigantickou „holubici míru“ na stěně soutěsky, kterou jste možná bez povšimnutí cestou vzhůru minuli. Zpět do města vám příjemná procházka nezabere víc než hodinku.

Grand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí