Velká čínská zeď – Changcheng (Čchang-čcheng)

Velká čínská zeď – Changcheng (Čchang-čcheng)

Po dlouhá staletí musely říše v údolích čínských řek čelit nebezpečí nájezdu kočovných a polokočovných kmenů ze severu. Proto již císař první centralizované čínské říše – Qin Shihuangdi (Čchin Š’-chuang-ti, 220 př.n.l.) propojil již existující obranné zdi jednotlivých státečků v mohutnou jednolitou zeď, která měla jeho říši před nájezdníky ochránit. Zeď začíná na východě na pobřeží zálivu Bohai (Po-chaj), v místě nazvaném Shanhaiguan (Šan-chaj-guan) – průsmyk Mezi mořem a horami, a končí na západě v průsmyku Jiayuguan (Ťia-jü-guan) v poušti Gobi, důležitém místě na hedvábné cestě, kde se nacházela čínská celnice. Kromě hlavního tahu má Zeď několik odnoží, jež kopírovaly hranice některých samostatných států.

Zeď byla vybudována za cenu obrovských lidských obětí. Říká se, že jedním z materiálů, z nichž byla vybudována, jsou ostatky dělníků, kteří při její stavbě zahynuli. Zdaleka ne celá Zeď se zachovala až do dnešních dnů. Z její různě uváděné délky – počínaje 6500 kilometry – se některé části nedochovaly vůbec, jiné pouze v rui­nách. To, co dnes obdivují turisté, je re­kon­strukce některých jejích úseků.

Nejzná­mější jsou tři úseky v blízkosti Pekingu: Badalin (Pa-ta-lin), který byl rekonstruován jako první. Nachází se asi 70 km severozápadně od Pekingu a přístupný je od r. 1957. Zástupy turistů dychtících spatřit tento div světa byly v 80. letech tak husté, že vláda ČLR rozhodla zpřístupnit další úseky: Mutianyu (Mu-tchien-jü) – 90 km od Pekingu a Simatai (S’ma-tchai). Posledně jmenovaný 19 km dlouhý úsek je sice nejdál, 110 km od Pekingu, a není zrekonstruován do monumentální podoby části Badalin, ale zato se nachází v krásné krajině. Je to poměrně klidný úsek, kam zajíždějí většinou jen individuální turisté, a nejméně se podobá pouťové atrakci.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

katka

ahoj, mam chut naplanovat nejakou cestu a je mi celkem jedno kam. jsem z prahy.

katka

ahoj, mam chut naplanovat nejakou cestu a je mi celkem jedno kam. jsem z prahy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí