Velikonoční a jarní oslavy v Braniborsku

Velikonoční a jarní oslavy v Braniborsku

Lidé opět zapalují velikonoční ohně, aby tak symbolicky mohlo staré vzplanout, zatímco toužebně je očekáváno něco nového. Po celém Braniborsku se pod hasičským dohledem u hřejivých plamenů radují hosté od okresu Uckermark na severu až do Lužických jezer na jihu této spolkové země okolo Berlína.

Na jih od Berlína

Ve vesničce Lehde a ostatních obcích kolem města Lübbenau v srdci zeleného Spreewaldu je dodržován zvyk velikonočních ohňů. Nashromáždí se obrovská kupa odřezků z ovocných stromů a úlomků dřeva. Měla by být co možná nejvyšší a jasně plát, neboť lidé věří, že pole budou stejně tak úrodná, jak silná je záře ohně. Kromě toho by měly plameny zahnat všechny démony bránící růstu. Místní se scházejí a přihlížejí plápolání ohně. K tomu také patří rozvernost a hluk.

Tradice ve Spreewaldu

Velikonoční trhy, hledání a nacházení vajíček a lužickosrbská tradice „Waleien“: pestrá vajíčka se kutálejí přímo s kopce dolů. Setká-li se jedno vajíčko s druhým, může si ho člověk vzít s sebou domů. K Velikonocům patří vajíčka jako symbol života, plodnosti a síly. Zdobení kraslic je jednou z nejrozšířenějších velikonočních tradic. Vedle krásných malých řemeslných prací s sebou barvení přináší odpočinek a radost z povedeného díla. Nejčastější způsob jak obarvit kraslice je voskování, případně batikování. K dalším způsobům patřítechniky zdobení barevným voskem nebo vyškrabování barvených i nebarvených vajíček. Obdivovat, vytvářet a nakupovat lze tradiční lužickosrbské kraslice už od začátku března, od 10 do 18 hodin na velikonočním trhu v muzeu Spreewaldu v Lübbenau.

„Waleien“ – kutálení vajíček

Ještě dnes patří tato tradice v mnoha vesnicích k velikonočním zvykům. Po strmé trase z písku se kutálí vajíčka směrem dolů, je to hra o vajíčka a centy. Kdo strefí svým vajíčkem nějaké jiné, smí si ho ponechat. Zvyk vychází ze staré pověry o úrodnosti a plodnosti, kdy se na jaře kutálela vajíčka přes louky a pole, aby jim zajistila úrodu. Je to veselý obyčej pro děti i dospělé. Ve skanzenu v Lübbenau to mohou návštěvníci sami vyzkoušet.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Velikonoční jízdy

Na Velikonoční neděli jsou svázány stovky tzv. „kytic naděje“ a návštěvníci mohou být svědky velikonoční jízdy, která vyráží od kostela v Zerkwitzu. O Velikonocích, nejvýznamnějším svátku křesťanství, lidé oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Místní křesťané považují slavnostní procesí velikonočních jezdců za radostnou událost pro lidi všeho věku.Slavnostně oblečení jezdci se přesouvají od vesnice k vesnici a zpívají písně o zmrtvýchvstání Ježíše.

Hrnčířský trh

jižním Braniborsku se od Velkého pátku do Velikonoční neděle koná také hrnčířský trh v městečku Görzke. 65 hrnčířů z celého Německa tu vystavuje své zboží. Fanoušci keramiky z celého regionu proto navštěvují místo hrnčířů právě na Velikonoce. 10 – 18 hodin www.toepferort-goerzke.de

Na sever od Berlína

Na severu Braniborska, v Chorinu, láká návštěvníky bývalý cisterciácký klášter Chorin na tradiční velikonoční trh s mottem „Velikonoční dny v klášteře Chorin.“ Od 31. 03. do 02. 04. 2018 od 9 do 18 hodin zde nabídnou zahradníci, regionální producenti a řemeslníci své produkty. Paleta výrobků sahá od časně kvetoucích květin přes bioprodukty až po proutěné předměty. Děti se mohou těšit na pestrou nabídku aktivit, například na bezplatné „kutění“, velikonoční pekárnu, na oboru se zvířátky nebo na kolotoč Rennschwein. Vstup stojí 4 eura, snížené vstupné: 2,50 euro. www.kloster-chorin.org.

V nedaleké oboře Groß Schönebeck, se koná zvířecí velikonoční slavnost. Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí mohou návštěvníci obory v Schorfheide zažít mimo jiné dlouhou vlčí noc s krmením vyder a vlků, nebo ohňovou show v pátek večer. Na Bílou sobotu je pak zapalován velikonoční oheň. Od soboty do pondělí jsou na programu pestré trhy, hledání velikonočních vajíček, tvoření, vyprávění pohádek, krmení a jízdy na ponících. Vstup: 6 euro, snížené vstupné: 4,5 euro. www.wildpark-schorfheide.de

Na východ od Berlína

Na východě Braniborska na hradě Storkow se návštěvník přenese zpět do středověku. Od Bílé soboty do Velikonočního pondělí čeká na hosty velikonoční podívaná. Vrcholem bude středověký trh řemesel s divadlem, hudbou, tancem, ohňovou show, akrobaty, rytířský turnaj na koních či souboje na zemi. Pro malé návštěvníky jsou plánovány historické dětské hry, střelba kuší a lukem, projížďky na ponících a jezdecká škola. Vyprávět se bude na pohádkovém jevišti. O blaho návštěvníků je postaráno co možná nejlépe. www.carnica-spectaculi.de

Další informace o Braniborsku: www.brandenburg-tourism.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí