HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

V kraji lovců lebek (Filipíny)

V kraji lovců lebek (Filipíny)

… aneb snaha o rozšíření husitství až k vlnám Filipínského moře.  


V roce 2004 jsem měl možnost působit pro charitativní organizaci Lékaři pro třetí svět se sídlem v německém Frankfurtu, která sponzoruje práci praktických lékařů v chudinských slumech v 9 rozvojových zemích JV Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

V ordinacích se střídají bez nároku na odměnu lékaři většinou z Německa. Léky a činnost organizace je sponzorována především z darů německých farností a věřících. Na Filipínách pomáhá tato organizace ve třech lokalitách.

Z Manily lze dojet do správního střediska Banaue celkem pohodlně po deseti hodinách dálkovým nočním autobusem. Zádrhelem bylo, že v době presidentských voleb dálkové autobusy nejezdily a protože jsem nemohl ztrácet čas rozhodl jsem se pro poslední místo v jiném autobusu s tím, že přestoupím na Jeepney.

Banaa

U pokladny si mě prodavačka prohlédla a opakovaně zdůraznila, že se jedná o středové sedadlo. To co tento termín znamená jsem pochopil, až když po nástupu do autobusu mi bylo ukázáno na místo na podlaze a obdržel jsem dřevěný stupínek. To že si mám na něj sednout jsem sice pochopil, ale jak to konkrétně provést, když objemem a délkou nohou zabírám místo asi jako tři Filipínci nebylo jasné ani mě a asi ani samotnému řidičovi. Po šesti hodinách jsem přestat vnímat bolest nohou a začal vážně uvažovat o nabídce spolustojícího, že v příští vesnici vystupuje, pozve mne na čaj a vysvětlí, kde přestoupit na Jeepny.

Půjdete li někdo kolem vesničky Babgaan udělejte prosím něco pro dějiny a zkuste paní ukecat a dokončete moji snahu o rozšíření husitství až k vlnám Filipínského moře.

Banaa

Zkušenosti čtenářů

Martin Pluhař

Autor je zřejmě věřící… Přimlouval bych se, aby se na Filipíny, ani nikam jinam, nešířilo husitství, ani jiná další alibistická náboženství.

Martin T.
Martin Pluhař:

Mam za to, ze kdyz nekdo je ci naopak neni verici, nemelo by to byt povazovano za handicap ci naopak vyhodu. Ja se sice primlouvam, ze lide by meli sirit viru spise sami v sobe, nez ji vnucovat druhym, ale pojem "verici" bych zrovna nepsal tonem, jako ze je to nejaka uchylka. Zdalo se mi take kdyz jsem text proletl, ze se jedna o nadsazku. Jen me popudil (OPET) dalsi titulek o zemi Lovcu Lebek. Reknete mi, ktera zeme ostrovni JV Asie neni v nasich "cestovatelskych" mediich nazyvana zemi lovcu lebek? Skoro vsechny. Martin T.

Martin Pluhař
Martin T.:

…"věřící" jsem napsal jen jako konstatování. Mě by nenapadlo doporučovat někam export nějakého náboženství, ani z legrace. ;o)

Pavouk
Martin Pluhař:

Nazdar al-humanzo (pomlouvaci):

Běda každému pomlouvači, jenž na cti utrhá,
který bohatství hromadí a stále je počítá,
a že jmění jeho jej učiní nesmrtelným, se domnívá!
Pozor však, vždyť věru bude uvržen do Drtící!
Víš ty vůbec, co je to Drtící?
Boží oheň zažehnutý,
až k srdcím šlehající
a nad nimi se v klenbu pojící
a jak sloupy protažené stojící. (Svaty Koran)

Pavouk
Pavouk:

Ty už to nehul.

Martin Pluhař
Pavouk:

Ty už to nehul.

iva
Martin Pluhař:

asi jsem nechápavá, ale já jsem to taky pochopila jako nadsázku…. 🙂

taky se mi tam líbí věta o volbách, vzhledem k tomu, že už je u nás 5 měsíců po volbách a není zde stále sestavená fungující a legitimní vláda, tak na Filípínách jsou na tom rozhodně lépe, tam už aspoň nějakého dalšího Estradu mají. U nás naši politici předvádějí jenom estrádu s malým -e. Ale to jsem odbočila….

tr
Martin Pluhař:

pripojuji se k martinovi p. – misijni cinnost nici rozmanitost. naopak souhlasim s martinem t., ze "kdyz nekdo je ci naopak neni verici, nemelo by to byt povazovano za handicap ci naopak vyhodu."

"Jen me popudil (OPET) dalsi titulek o zemi Lovcu Lebek." martine, mas naprostou pravdu. ale vis co, tato klise se lepe "prodaji".

Pavouk
tr:

A to je spravne, protoze jedine Islam te muzes zachranit ze zahuby. I ty se jednoho dne budes otrokem velkeho Allaha!!! Alllaaaaaaaaahuuuuu uuuuuu uuuuuu akhbar!

Martin T.
Pavouk:

Mas moc divokou fantazii…

Pavouk
Martin T.:

Běda těm, kdo míru zkracují,
kteří když jim je měřeno plnou míru od lidí žádají,
však když pro druhé měří či váží, ztrátu jim působí!
Což si myslí, že nebudou vzkříšeni
pro den nesmírný,
pro den, kdy lidé před Pána vesmíru předstoupí?
Však pozor, vždyť věru kniha hříšníků je v Sidždžínu!
Víš ty vůbec, co je to Sidždžín?
Kniha označkovaná!
Běda v ten den těm, kdož za lež prohlašují
a za výmysl den soudný pokládají!
Nepokládá jej za výmysl nikdo kromě všech protivníků hříšných,
kteří – když jsou jim přednášena Naše znamení – říkají: „To jsou povídačky starých!“
Však pozor! Naopak srdce jejich zrezivěla od toho, co si vysloužila.
Však pozor! Věru že budou v ten den od svého Pána odděleni závěsem
a potom budou hořet v ohni pekelném
a posléze jim bude řečeno: „Hle, zde máte, co nazývali jste výmyslem!“
Však pozor! Vždyť věru kniha zbožných je v ´Illijún!
Víš ty vůbec, co je to ´Illijún?
Kniha označkovaná,
na vlastní oči ji spatří ten, kdo k Pánu bude přiblížen.
A zbožní vskutku budou ve slastech,
na pohovkách ležíce se budou rozhlížet.
Na jejich tvářích uzříš svěžest slastí,
napájeni budou vínem silným, zapečetěným
z pižma pečetí – o to nechť soutěží ti, kdož soutěží –
s vodou Tasnímu smíseným,
pramene, z něhož pijí jen přiblížení.
Věru že se hříšníci posmívali těm, kdož uvěřili,
a když je míjeli; vzájemně na sebe pomrkávali,
a když se ke svým rodinám vrátili, smích si tropili,
a když je viděli, volali: „Věru jsou to zbloudilí!“,
A přec nebyli posláni k věřícím, aby je střežili.
Dnes však se nevěřícím posmívají ti, kdož věřili,
a na pohovkách ležíce se rozhlížejí.
Dostalo se nevěřícím odměny za to, co činili?

David Gladiš
Martin Pluhař:

Přátelé-kritikové – jaký byste tady tomu článku dali lákavý titulek? Já jsem ten stávající nevymýšlel, ale vím, jak je to těžké dobrý titulek vymyslet. Jaký byste dali tady k tomuto článku třeba?

Komous
David Gladiš:

KE KORENUM FILIPINSKYCH KMENU

tr
Martin Pluhař:

cau davide, verim, ze vymyslet dobry nadpis neni snadne. ale taky verim, ze vis, proc doslo ke kritice zrovna tohoto. neni to podobne, jako kdyby nadpis clanku o ceste do norska znel – "do zeme zabijaku velryb" nebo do usa – "v kraji nejvetsich producentu pornografie"? no, stejne to neni. nori a amici v tom pokracuji… jak napsal strauss uz v pulce minuleho stoleti:"…zřetel na efekt příliš převažuje, než aby čtenář mohl ocenit význam svědectví…"

Karel Fšudebil
Martin Pluhař:

Osobně znám jednoho lovce lebek. Má jich doma osm a pracuje jako archeolog.

smejkal
Martin Pluhař:

Poznamka Autora, diky za pripominky, jedna se o nadsazku, veřici moc nejsem, jedna se i o kliše co se týče názvu ale nevim nakolik by byl článek pro laiky čtivy jako přesny popis faktu. Nazev lovci lebek je pro tuto oblas celkove uznavany i v lepši literatuře. Rozdily mezi ostrovy jsou pro nas dosti překvapive. Vedlejši ostrov byl obydlen ostychvymi nebojovnými domorodci, kteri to odnesli vytlačenim do hor.
Pokud mi něco ještě vyjde bude o ostatnich ostrovech zminka
ale bude to zase dost nadsazka v některych mistech. Psat ctive stroha fakta nezvládnu. Diky že to nekdo četl. diky za připominky. S pozdravem Smejkal

richard

„….Půjdete li někdo kolem vesničky Babgaan udělejte prosím něco pro dějiny a zkuste paní ukecat a dokončete moji snahu o rozšíření husitství až k vlnám Filipínského moře…“

No prosím, budiž, ale warum?:)))Myslíte si, že Filipíny kromě bolševických a mohamedánských hrdlořezů ve svých džunglích ještě ve finále potřebují husitství s jeho ničením kostelů, klášterů, měst, vesnic, pálením knih, masakrováním mužů žen i dětí po tisících, totálním zničením celé země a roudělením národy na staletí dopředu, jak to ti naši polpotovci 15.století našim předkům předvedli měrou vrchovatou? – Přejte raději těm vzdáleným národům Asie něco positivnějšího.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí