Už jste někdy objeli moře na kole?

Už jste někdy objeli moře na kole?

Když vám řeknu, že se část pobřeží nachází ve Švýcarsku a Rakousku, tak už určitě tušíte nějakou zradu. Řeč je o Bodamském jezeře, které se rozkládá na území tří států. Tím třetím je Německo a právě tam jej nazývají Švábským mořem. Jeho obvod je delší než bývá nejdelší etapa Tour de France. Troufli byste si?

Nejdříve několik „nej“…

Bodamské jezero je druhým největším alpským jezerem. Je největším jezerem v Německu, Rakousku a druhým ve Švýcarsku, po Ženevském. Zajímavostí je, že i když je vodní plocha na hranici tří států, nejsou na jezeře nějak definovány hranice. Jedná se o jediný, hranicemi nedefinovaný prostor v Evropě. I přes to, že jezero leží ve výšce 395 metrů, kompletně zamrzá jen zřídka. Naposledy v roce 1963.

Asi nejzajímavější formou poznání Bodamského jezera je ta na dvou kolech

Kolem celého jezera vede cyklostezka, na které se nachází mnoho odboček a napojení. Ty vás zavedou na zajímavá místa mimo těsnou blízkost jezera. Pokud budeme brát čistě obvod jezera, tak ten je dlouhý 273 kilometrů a jelikož je profil převážně rovinatý (stoupání cca 900 výškových metrů), dá se pohodovým tempem objet za 4 – 5 dnů, takže se jedná o ideální výlet pro celou rodinu.

Značení cyklostezky je různé v závislosti na tom, na břehu které země se pohybujete, ale vždy je přehledné. K zastávkám vám mohou sloužit malá kamenná městečka, která jako by se vracela do dob, kdy Evropě vládly meče. Dalšími možnostmi k zastavení je spousta laviček a odpočívadel.

Na jižním břehu (Švýcarsko/Rakousko) se rozkládá hřeben Alp. Pohledy na něj vás neustále nutí mít hlavu zvednutou. Ale hory tady nejsou jen na koukání. Spousta cyklistů si s sebou veze také pohorky a jízdu si zpestří nějakým tím výšlapem.

Co se povrchu týče, tak je převážně asfaltový (nezpevněno asi 10 kilometrů). Z 90 % má jezero svůj vlastní okruh, takže se nemusíte bát silničního provozu. Pravdou však je, že na pár místech vás cyklostezka zavede mezi auta, především ve švýcarské části.

V letních měsících oceníte, že stezka vede doslova jen pár metrů od jezera, které touto dobou mívá kolem 20 stupňů, což je při jízdě na kole ideální teplota ke koupání.

Pokud byste chtěli mít objížďku Bodamského jezera ještě zajímavější, tak není problém místo kola vzít brusle. Bruslařů tady potkáte hodně, pravdou však je, že málokterý má plán objet celé jezero. Dalšími sporty, které se těší oblibě, jsou ty vodní, tedy jachting, windsurfing nebo potápění.

Volné spaní v přírodě je kolem celého jezera přísně zakázáno. Nocovat můžete pouze v kempech nebo hotelech, které jsou na naše poměry, jak jinak než drahé.

Nejširší nabídku průvodců a map Rakouska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Bodamské jezero není jen o asfaltu a pedálech

Abychom nezůstali jen u samotné cyklistiky, tak zmíním ještě několik zajímavostí, které můžete na cestě kolem jezera navštívit a jízdu si tak trochu proložit jinými zážitky.

Bregenz a divadelní scéna – V rakouském Bregenzu se každoročně koná divadelní festival Bregenzer Festspiele, jehož jeviště je vystavěno přímo na vodní hladině.

Rýnský vodopád – Je nedaleko švýcarského města Schaffhausen a patří k jedněm z nejvýznamnějších evropských vodopádů. Padá do hloubky 23 metrů a úctyhodná je i jeho šířka – 150 metrů!

Muzeum Zeppelin – K vidění tady nebude nic ve spojení se slavnou americkou hudební skupinou. Dostanou se vám informace mnohem techničtějšího rázu, protože expozice muzea je věnovaná vzducholodím a nachází se ve Friedrichshafenu (Německo).

Tam, kde upálili mistra Jana Husa – Na březích jezera se nachází velmi důležité město vzhledem k našim dějinám – Kostnice. Zároveň se jedná o největší město (80 000 obyvatel) na březích Bodamského jezera.

Děti vemte na ostrov Mainau – Najdete na něm botanickou zahradu a malou zoo pro vaše nejmenší.

A nakonec zregenerujte

Německý Meersburg je pro unavené nohy cyklisty velmi zajímavý, protože se zde nacházejí termální lázně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí