Uvařte si zambijskou nshimu

Uvařte si zambijskou nshimu

Nshima je kaše uvařená z hrubé kukuřičné mouky (zásadně z bílé kukuřice). Je to jednoduché jídlo, ale po třech měsících pobytu v Zambii, když nemáme nshimu dva dny za sebou, jsme celí nesví.

Když jsme přijeli do Zambie, byli jsme zvědaví, jak chutná nshima a dali jsme si ji hned k prvnímu obědu, co jsme v Lusace měli. To jsme ji ještě jedli nožem a vidličkou….. Každý, koho potkáme, se nás ptá, jestli nám nshima chutná a když řekneme, že jo, jsou viditelně potěšení. Lidi tady jedí nshimu dvakrát denně. Každý den k obědu a k večeři a někdo dokonce i k snídani. My jsme si to nedovedli představit, nshima nám na poprvé chutnala (je to něco jako polenta), ale že bychom jednu přílohu, byť sebelepší, jedli každý den dvakrát?

Uvařit nshimu je umění. V Zambii se to ale učí děti už od malička. Holčičky si hrají venku na vaření, většinou jen s listím a hlínou, předvádí, že vaří nshimu. Někdy dostanou od maminky kukuřičnou mouku a uvaří si nshimu doopravdy. Děti ve věku čtvrté třídy začínají vařit pro rodiče a dělají to dokud bydlí doma. Snažila jsem se to naučit, ale mistr rozhodně nejsem. Největší fuška je správně míchat.

Recept:

Kukuřičnou mouku “mealie meal” vmícháme do horké, ale ještě ne vroucí, vody v poměru 1 díl mouky, 3 díly vody . Na zkoušku je lepší začít s malým objemem. Mícháme dokud směs nepřijde k varu, pak necháme vařit 15 min pod pokličkou. Potom přidáváme za stálého míchání postupně další mouku, dokud kaše nedosáhne požadované hustoty . Pak necháme kaši minutu dusit pod pokličkou a další 4 minuty vaříme a mícháme. Někdo má radši nshimu řidší a lepkavější, někdo hustší. Počítejte každopádně s tím, že než bude nshima hotová, bude vás ruka od míchání pořádně bolet.

Hotová nshima se servíruje tradiční servírovací lžící. Někde ji nacpou do misek a z misek vyklápí ve formě takových kopečků. Nshima se jí zásadně rukama. Na talíř si dáte jeden kus, z něho pak ulamujete v ruce vytvarujete kuličku, do kuličky uděláte důlek a do něj seberete zeleninu nebo maso.

Zkušenosti čtenářů

Jitka

Super, tento recept jsem hledala už dlouho, jedla jsem to v Londýně u jedné africké rodiny a bohužel jsem si tehdy nezapamatovala, co jsem to vlastně jedla 🙂 Ještě se k tomu vaří nějaké maso a zelenina, ale netušíte někdo, jaký druh, nebo taky jak se to vaří? Když tak díky za odpověď 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí