Ultramaraton Arrowhead 135: extrémní mráz, samota a radost z přežití

Ultramaraton Arrowhead 135: extrémní mráz, samota a radost z přežití

Je mínus třicet stupňů pod nulou, blíží se sněhová bouře a jeden z padesáti nejtěžších závodů na světě – ultramaraton Arrowhead 135 – právě začíná. Závodníky čeká 135 mil, tedy 217 kilometrů dlouhý závod po lesních cestách pro sněžné skútry i po zamrzlých močálech napříč divočinou v severní Minessotě. Počasí během nejchladnějího období roku se prakticky nedá předvídat.

Soutěžící si každý rok vybírají ze tří disciplín: kolo, lyže nebo chůzi. Na dokončení závodu mají šedesát hodin a kromě extrémně mrazivých teplot, sněhovým vánicím musí čelit i nedostatku spánku i možnému podchlazení.

Velkou část závodu závodníci absolvují sami v děsivém tichu i temnotě uprostřed minessotské divočiny a jediný kontakt s ostatními závodníky mají během tří kontrol, kde se musí nahlásit. Každý se musí spolehnout sám na sebe, žádný podpůrný tým tu není k dispozici. Boří se závějemi sněhu a neprošlápnutými trasami. Každý si sáhne na dno.

Extrémní závod v -48 stupních

Loni závod dokončilo pouze 47 ze 142 závodníků, letos projelo cílem navzdory extrémním podmínkám 124 závodníků ze 154.

„Pro mě je to jízda proti něčemu drsnému. Něco, co vyžaduje hodně úsilí a soustředění. Něco, co představuje překážky, které musíte překonat,“ říká o své motivaci jeden ze závodníků, kteří Arrowhead dokončili.

Tři příběhy závodníků z každé kategorie bojujícího nejen s mrazy -48 °C, ale i sami se sebou, sleduje film Arrowhead 135 minessotské režisérky Brendy Piekarski, který je k vidění na letošním Snow film festu. Jak správně rozvrhnout síly? Kolik hodin, nebo spíš minut, spát? Zažijte sílu závodu s Bonnie, Markem a Johnem a nechte se motivovat jejich výkony!

SNOW FILM FEST 2015

Snow Film Fest - logoOd 19. října do 3. prosince se ve více než 200 českých a slovenských městech budou promítat filmy o extrémním lyžování, skialpinismu, zimních expedicích a dalších extrémních radovánkách. Nad 5. ročníkem festivalu převzalo záštitu Ministerstvo kultury ČR.

Milovníci sněhu, ledu a zimních sportů mohou zhlédnout ve velkých městech i menších vesnických kinech celovečerní pásmo těch nejúspěšnějších filmů, které byly oceněny na prestižních světových festivalech, ale i zajímavé expediční filmy z české a slovenské kotliny.

Festival SNOW FILM FEST probíhá v České republice od roku 2011. Akce vznikla jako bratrský festival tehdy již zdárně rozběhlého filmového festivalu Expediční kamera. Festivaly pořádá občanské sdružení Hedvábná stezka. Partnerem festivalu letos jsou Hudy sport a.s., CK Kudrna, Heli skiing s.r.o.

Další informace najdete na www.SnowFilm.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: