Überlingen: lázeňské město na břehu Bodamského jezera

Überlingen: lázeňské město na břehu Bodamského jezera

Na břehu Bodamského jezera už za časů Římanů vyrostlo město s léčivými prameny. To dnes jako jediné lázeňské město v regionu Baden-Württemberg poskytuje léčbu inspirovanou filozofií slavného Sebastiana Kneippa, přezdívaného vodní doktor. Voda v Überlingenu léčí návštěvníky obklopené historickými památkami, tichým Bodamským jezerem a stínem nedalekých zasněžených Alp.

Historie starobylého místa na jihu současného Německa se začala psát již v dobách starověkého Říma. Trvalo ale několik století, než tu ve středověku objevili léčebné minerální prameny. Pramen vyvěrající spod věže městského opevnění začal plnit městskou kasu asi v šestnáctém století. V průběhu let se z místa stalo lázeňské středisko, které vítalo pravidelné hosty jako byli básník Ludwig Uhland nebo spisovatelé Gustav Schwab a Heinrich Zschokke.

Ačkoliv bylo město během druhé světové války téměř zničeno, v padesátých letech se stalo nejpopulárnější turistickou destinací na břehu Bodamského jezera. Dnes je Überlingen proslulým lázeňským a historickým městem nabízejícím léčbu hydroterapií podle proslulého lékaře Sebastiana Kneippa. Návštěvníci ze všech koutů světa sem přijíždí především za Kneippovými léčebnými metodami, ale i za zázraky horkých termálních pramenů. V Kneippových lázních Überlingen je několik Kneippových bazénů. Šlapání ve vodě, při kterém procházíte studenou vodou až po lýtka nebo si ponořujete jednotlivé části těla, má mnoho pozitivních účinků. Kneippovy bazény se nacházejí v horní městské zahradě, v Bodensee-Therme Überlingen, v loděnici Gläserne Werft a v zahradách vil.

Jezerní město plné historie

Dominantou města, o kterém byla v listinách zmínka již v roce 770, je štíhlá vysoká věž gotického kostela svatého Mikuláše a radnice postavená v duchu renesance. Tu zdobí zajímavý cyklus figurek z lipového dřeva znázorňující středověkou společnost. Z pavilonu v horní části městské zahrady se otevírá zvláštní výhled na Bodamské jezero a město. Součástí historického centra města jsou i další prastaré zachovalé budovy a kostely, které mají schopnost přenést návštěvníky o několik století zpátky v čase. Díky tomu lze zpomalit, vychutnat si atmosféru lázní a skutečně se uvolnit.

Oblíbeným místem v Überlingenu je takzvaná jezerní promenáda stojící od 19. století na původních městských hradbách. Promenáda na břehu Bodamského jezera sloužila jako přijímací místo pro hosty přijíždějící lodí a vytváří zvláštní vznešenou atmosféru starého lázeňského města. Břeh jezera, který leží jen kousek od centra města, nabízí příjemný stín v několika parcích a zahradách i dávku slunečních paprsků na některé z klidných pláží.

Městská pláž na východní straně města. Foto:DTZ/Überlingen Gmbh

Za návštěvu stojí rozhodně i místní muzeum. Městské muzeum Überlingen je jedním z nejstarších a největších kulturně-historických muzeí v oblasti Bodamského jezera a bylo založeno již v roce 1871. Od roku 1913 jsou bohaté sbírky umístěny v patricijském paláci Reichlin von Meldegg. Ten je považován za jednu z nejstarších renesančních staveb na sever od Alp.

Na kole nebo pěšky do okolní přírody

Oblast Bodamského jezera má hustou síť turistických tras, které se klikatí podél břehu nebo vedou střemhlav roklemi a soutěskami v okolních vršcích. Ať už se jedná o kratší procházku vhodnou i pro kočárky, nebo náročnou túru, pokaždé vedou přírodou, loukami s pasoucími se ovcemi, daleko od shonu každodenního života. Pro zpestření výletu je možné vrátit se do zpátky do Überlingenu po jezeře lodí, nebo romanticky postaru vlakem. Trasy jsou uzpůsobeny i pro cyklisty.

S přáním konkrétního výletu návštěvníkům rádi poradí v místním infocentru, některé stezky totiž jdou i skrz další historická města, malebné vesničky, hrady a kláštery nebo voňavé sady a nabídnout umí i daleké výhledy na tichou hladinu Bodamského jezera. Jezero pak dokonce nabízí i trasy jako dělané na míru pro nejmenší turisty.

Bodemsee Therrme Überlingen. Foto:DTZ/Überlingen Gmbh

Druhé největší alpské jezero je obklopené francouzštinou, italštinou a němčinou. Na společné hranici tří států, Německa, Rakouska a Švýcarska, se tu v divokých lesích ukrývají romantické zříceniny, římské pevnosti a středověké kláštery. Neoficiálním centrem tohoto regionu však zůstává lázeňské město Überlingen, které si stále uchovává tradici Kneippovy léčby vodou. Bodamské jezero zkrátka dokáže léčit všelijak, i pobytem ve studené vodě, jak kdysi sám německý léčitel bojoval se svojí tuberkulózou.

Ideálním časem na návštěvu je i advent. Überlingenu je ideálním místem na předvánoční zpomalení a naladění se na vánoční atmosféru. Nad náměstími a uličkami starého města v centru se třpytí výzdoba, ozdobené jsou i stromy ve městě a historické fasády jsou zahalené do svátečního.

Vánoční výzdoba v centru. Foto: DTZ/Überlingen Gmbh

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí