Tváře ŠPANĚLSKA – minifestival pro cestovatele a světoběžníky

Tváře ŠPANĚLSKA – minifestival pro cestovatele a světoběžníky

Přijďte si poslechnout netradiční povídání o Španělsku, které možná znáte, ale ne tak, jak bychom vám rádi ukázali. Akci pořádá Španělská kancelář pro cestovní ruch ve spolupráci s cestovní kanceláří Rady na cestu a vydavatelstvím Svět Outdooru.

Akce probíhá 7. 10. 2023 od 15:00 – 20:00 v Ostravském Centrum Pant. Mimo cestovatelské povídání o krásách Španělska, můžete až do 12. 10. 2023 na Masarykově náměstí obdivovat venkovní výstavu s názvem „Španělsko, země kontrastů„. Tato výstava je především o nádherné španělské přírodě, ale pochopitelně nejen o ní. Představí vám různé přírodní a lidské tváře Španělska. Jsou to odkazy, které nám zanechala příroda a lidé, vypovídající o španělské historii, prožitých změnách a charakteru Španělska.

Program Minifestivalu

  • 15:00 – 15:30 úvod a začátek – Španělsko země kontrastů
  • 15:30 – 16:30 Baskicko a Galicie – Markéta Petrlíková, cestovní kancelář Radyna cestu
  • 17:00 – 17:30 Kanárský ostrov La Palma – Natálie Kohoutková
  • 17:45 – 18:15 Extremadura –  Zuzana Churanová
  • 18:45 – 19:45 Pěšky přes Pyreneje tam a zpátky – Jakub Šolc a Ivo Fikrle
Cestovatelský minifestival - program
Cestovatelský minifestival – program

Baskicko a Galicie – Markéta Pertlíková

Baskicko, v baskičtině Euskadi je jedním ze španělských regionů, který mi hodně přirostl k srdci. Vymyká se všem zprofanovaným klišé o Španělsku. Není tu vedro (většinou), příroda je krásně zelená na rozdíl od vyprahlého jihu, neholdují tu býčím zápasům ani se tu netančí flamenco. Baskicko se pyšní nádhernou, místy nedotčenou přírodou, je omýváno divokým Atlantickým oceánem, který tady sice není moc na koupání, ale to mu vůbec neubírá na kráse. Bilbao je srdcem Baskicka. Z nehezkého průmyslového šedivého města se v posledních desetiletích změnilo v moderní metropoli s osobitým šarmem.

Dalším regionem na severu Španělska je čarokrásná Galicie. Nachází se na úplném cípu Španělska, sousedí s Portugalskem, ke kterému má v mnoha ohledech blíž než ke zbytku Španělska. Ačkoliv se historicky jednalo o jeden z nejchudších regionů, je to region velmi bohatý a rozmanitý: má nádhernou přírodu, úchvatné pláže s bělostným pískem jako v Karibiku, mystický „Konec světa“ Fisterra, vodopády na řece Xallas, romantické keltské vesničky v horách a spoustu dalších lákadel. Santiago de Compostela je především cílem Svatojakubské cesty.

Konec světa - Finisterre. Autor: Turismo de Galicia
Konec světa – Finisterre. Autor: Turismo de Galicia

La Palma – Natálie Kohoutková

Na třetím nejmenším Kanárském ostrově se podíváme na kratší i delší turistické stezky nad strmými srázy kaldery Taburiente, sopečnou pustinou po Stezce vulkánů Ruta de los Volcanes, kolem dračích stromů, skrz svěží lesy, k vodopádům i s výhledy na oceán. Na závěr si ukážeme, kde se osvěžit na černých vulkanických plážích či v mořských bazéncích nebo co ochutnat za dobroty

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Extremadura – Zuzana Churanová

Povídání o kraji, o kterém mnozí ani netuší, kde leží. Španělská Extremadura, ráj ovcí a černých vepříků, takzvaná španělská dehesa, kdysi hlavní římská provincie, kraj čápů a milovníků umění, velkých řek a španělských dobyvatelů. Povídání pro ty, co hledají bezpečné dobrodružství.

GR 11 & HRP: Pěšky přes Pyreneje tam a zpátky – Jakub Šolc a Ivo Fikrle

V Pyrenejích se člověk každý den ponoří do úchvatné přírody, která na každém kroku dokáže ohromit, ale i potrápit. Zaručeně ale umí pročistit hlavu i mysl, a třeba i najít nové přátele. Zdejší příroda je plná náročného a technického terénu, původních bukových a borových lesů, vysokých horských štítů, hlubokých údolí, ledovcových jezer a člověkem neovlivněných vodních toků. Pokud vás zajímá, jaké to je jít několik týdnů v kuse náročným horským terénem, která z tras je hezčí a v čem, jestli je lepší na dálkové pěší trasy vyrážet sami nebo ve dvou, doražte na přednášku. Kuba i Fiki totiž neustále říkají, že Pyreneje jsou ty nejhezčí hory v Evropě, které mají specifickou atmosféru. Pojďte tu atmosféru nasát i vy!

Přednáška: GR 11 & HRP: pěšky přes Pyreneje tam a zpátky, Jakub Šolc
Přednáška: GR 11 & HRP: pěšky přes Pyreneje tam a zpátky, Jakub Šolc

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: