HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Trocha zdraví z Koreji

Trocha zdraví z Koreji

Stále více cestovatelů se za medicínou vydává do daleké Koreji. Přitahuje je nejen vyspělé medicínské technologie, ale i historické techniky akupunktury či meridiánových bodů.

Globalizace není jen pojmem z oblasti ekomoniky či politiky, čím dál více proniká ido oblastí zdravotnictví. Lidé dnes trpí mnoha nemocemi, které jsou někdy snáze a někdy jen velmi těžko léčitelné. Při hledání cesty ke svému zdraví se pacienti neorientují jen na své domácí doktory a zdravotnická zařízení, ale mnohdy seneváhají vydat i za uznávanými lékařskými kapacitami do zahraničí.

Překvapivě je dnes velmi často vyhledávanou cílovou destinací Korea. Tamní lékařské technologie jsou považovány za jedny z nejlepších na světě díky nejmodernějším lékařským technikám a vysoce kvalifikovaným lékařům. Což je i důvodem, proč mezinárodní asociace zabývající se zdravotní turistikou IAMAT(International Association For Medical Assistance To Travellers) řadí Koreu mezinejlepší destinaci tohoto druhu.

Počet pacientů stále roste

Podle korejského ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí navštívilo v roce 2010 81.789 zahraničních pacientů Koreu z důvodu lékařskému ošetření, což představuje až o 36 procent více oproti předchozímu roku. Pro podporu povědomí o kvalitě lékařských služeb se vláda rozhodla podporovat řadu programů a iniciativ pro udělování víz zaúčelem vycestování kvůli lékařské péči. Zakládají se zde pro zahraniční pacienty lékařská call centra, stejně jako one-stop-zdravotní střediska.

Dvaadvacet korejských zdravotnických zařízení získalo nejvyšší standard v mezinárodníakreditaci zdravotnictví – Joint Commission International (JCI). Mezi nejznámější patří Severance Hospital, nemocnice Panny Marie v Soulu, nemocnice University Anam a Ewha Womans University Medical Center.

Inspirace v historii

Kvalita korejské medicíny vyplývá z bohaté historie zdejších lékařů. První osadnícise v Koreji podle archeologických důkazů objevili kolem roku 10 000 před naším letopočtem. Tato kultura se po staletí musela potýkat s krutými nepřáteli a válkami, úplatným a zaujatým systémem vlády, špatnou hygienou a nevyléčitelnými nemocemi.

Několik královských korejských lékařů a myslitelů však za tu dobu zanechalo v dějinách nesmazatelnou stopu. S pomocí medicíny starých Číňanů vyvinuli a vypěstovali řemeslo, které umožňovalo léčit lidi trpící různými neznámými nemocemi a epidemiemi. Mnoho jejich nápadů se dodnes využívají moderní Korejci. Vedle vyspělých medicínských technologií jsou respektovány také techniky související se symboly yin a yang, meridiánovými body, akupunkturou, teorií Sa’am, ctypologií Sasang a celou řadou dalších zdánlivě nevědeckých orientálních směrů.

O korejské medicíně se můžete dozvědět v dokumentu Starověcí lékaři, který 30. ledna 2012 v 17:00 vysílá televizní stanice Viasat History.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí