TOP 7 věcí, které musíte zažít na Maledivách

TOP 7 věcí, které musíte zažít na Maledivách

Maledivy jsou považovány na tropický ráj na zemi. Tvořeny tisíci korálovými ostrůvky, omývanými Indickým oceánem už dávno nejsou jen cílem zamilovaných párů. Své si tam najdou i baťůžkáři nebo nadšení cestovatelé. Připravili jsme si pro vás 7 tipů, co všechno byste měli zažít na Maledivách.

1. Maledivy z ptačí perspektivy

Už samotný pohled z letadla, když přilétáte na Maledivy, je jednou z věcí, které musíte zažít. Úchvatná tyrkysová modř Indického oceánu kolem atolů a bílý písek ostrůvků jsou jedním z typických lákadel na fotkách cestovních agentur a v tomto případě je snová představa zcela odpovídající realitě. Při tomto jedinečném prvním pohledu na místo vaší právě začínající dovolené se nemůžete dočkat, až budete součástí toho tropického ráje. Po vystoupení z letadla vás obklopí typický slaný teplý opar tropů, který si zamilujete.

2. Svět pod hladinou

Kromě bílých písčitých pláží se sklánějícími se palmami, musíte navštívit také okouzlující podmořský svět Indického oceánu. I úplní začátečníci si mohou plnými doušky užívat šnorchlování, někteří pokročilejší turisté se přikloní k potápění do větších hloubek a objevování mořského dna. Ať tak, či tak, mezi korálovými útesy Malediv můžete pozorovat 75% druhů korálových rybek na světě. Když se vám poštěstí (anebo si najmete dobrého průvodce), narazíte na malé žraloky, rejnoky, želvy nebo manty. Je to úžasná, vzrušující podívaná.

Menší cestovatelé si mohou rybičky prohlédnout přímo z člunu…stačí, když se přiblížíte ke korálovému útesu a hejna korálových rybek se připlavou podívat, co se to děje. Rybičky se dají ze člunu i krásně vyfotit. Foťák pod vodu, případně kamera ve voděodolném obalu, je ale perfektní součástí výbavy, pokud vám zážitky a dojmy nestačí v paměti, ale chcete si je doma připomínat.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

3. Delfíní závody

Nezapomenutelným zážitkem je pozorování delfínů z přídě, chvíli před západem slunce. Když se poprvé objeví ploutve kolem lodi, proběhne vám tělem vlna adrenalinu z představy, že se kolem vás mlsně pohybuje hejno žraloků. Po prvních elegantních skocích je vám ale jasné, že se scénář hollywoodských filmů konat nebude a vy máte tak jedinečnou příležitost seznámit se s těmito úchvatnými inteligentními savci osobně.

Někteří se předvádí donekonečna, jakoby se snažili vyskočit co nejvýše, abyste je stihli zachytit na fotku za letu, někteří odvážnější připlují až k vám a závodí před přídí lodi. Vzhledem k tomu, že dokážou plavat rychlostí až 60 kilometrů v hodině, závody by vyhráli, takže se o ně nemusíte bát. Pokud vám kapitán dovolí sedět na přídi, není lepší zážitek – uvidíte delfíny, letící vodou přímo pod vašima nohama a radostně si k tomu pískají. Občas přidají na rychlosti a před lodí vyskočí půl metru do vzduchu a na chvíli zase zmizí v hlubině.

4. Chvilka luxusu

Protože je od roku 2012 možné sehnat na Maledivách ubytování mimo resorty, můžete rezervací apartmánu na lokálním ostrově podstatně snížit náklady na ubytování a stravu. Pokud si ale luxus resortu nechcete nechat ujít, můžete si zaplatit denní vstupenku a užívat si all inclusive koktejly na pláži a vybrané speciality restaurací. Kromě dokonalého relaxu z pohodlí křesílek na pláži s drinkem v ruce, nabízí resorty každý den bohatý program aktivit, jako např. aquaerobik nebo košíková v bazénu, výuka tance či petangue na pláži.

5. Kokosy přímo ze stromu

Opakem luxusu resortu, kde se o nic nemusíte starat, je dobrodružná návštěva opuštěného ostrůvku. Nikdy nezapomínejte pitnou vodu a opalovací krém, jinak dopadnete špatně. Pokud jste ovšem vybaveni a připraveni na rovníkové podnebí, nic vás nemůže překvapit. Snad jen murény proplouvající kolem, plazi pohybující se po ostrůvku, malí žraloci soupeřící v blízké mělčině a rejnoci s trnem v pohotovosti, pokud by je někdo ohrožoval.

Na Maledivách natáčel jeden ze svých dokumentů i cestovatel Petr Horký. Podívejte se, jak na něj tyto ostrovy zapůsobily v článku: Maledivy – velké divy.

Po procházce kolem ostrůvku se vám může poštěstit sladká odměna průzkumníků. Raději s asistencí domorodce, ale přesto vlastnoručně si můžete vyzkoušet tradiční loupání a otevírání kokosů. Případně vám i ukážou, jak vylézt na palmu. Je to však dost vysoko a opravdu to není tak jednoduché, jak se to zdá. Čerstvé kokosové ořechy mají zelenou až hnědou slupku, která se nejprve musí oloupat. Protože má pevný obal, pod kterým je několik vrstev silných vláken, musíte tento obal nejdříve narušit, tradičně o dřevěný kůl s ostrou hranou, připevněný v zemi.

Po oloupání svrchní vrstvy objevíte hnědý kokos, který znáte z dovozu. Protože je ale čerstvý, jeho obsah se poněkud liší.  Na jeho rozbití dostanete dřívko, kterým otloukáte kokos po jeho obvodu, zejména přes švy táhnoucí se podélně po delší straně kokosu. Je až překvapivé, jak rychle kokos po správném otloukání praskne. Odměnou vám je čerstvým dokonale bílý kokos s velkým množstvím kokosové vody a dle stáří a stupně zralosti měkkým, čerstvým, bílým až průhledným kokosem, nesrovnatelným s tím, který si běžně zakoupíte v supermarketu.

6. Maledivský folklor

Z Malediv si můžete odvézt spoustu nezapomenutelných zážitků, jedním z nich může být také tradiční vystoupení maledivské kapely, které bývá při ubytování v apartmánech součástí „goodbye party“. Vystupující skupina se skládá asi z 20 mladých maledivských mužů v tradičním slavnostním oblečení, které tvoří bílé sukně a černé košile. Většina z chlapců nese bonga, všichni zpívají a pár vybraných tančí. Hudba je rozmanitá, některé písně vypráví příběhy a tanečníci svými pohyby vyjadřují jejich děj. Hudba je velice rytmická a energická, ale zároveň relaxační. Při několika závěrečných písních je často zapojeno i publikum. Ke konci vystoupení tančí nebo hrají všichni kolem. Je to velice osvobozující zážitek.

7. Svatba jako z pohádky

Největším zážitkem může být pro mnohé mladé zamilované páry, pro které jsou Maledivy dokonalým cestovatelským cílem, romantická svatba na pláži, kterou umí místní dokonale připravit, a to se vším všudy. Většina kouzelných atolů Malediv skýtá dokonalé prostředí pro tento důležitý životní akt. Kouzlo bývá dovršeno mnohobarevným západem slunce a faktem, že se koná v okruhu nejbližších, bez stresu kvůli organizaci a účasti celé velké rodiny. Tato svatba je pro občany ČR právně neuznatelná, ale jistě nezapomenutelná.

Po obřadu v maledivštině, který se koná často přímo na pláži ve stánku, tvořeném spletenými palmovými listy s přírodními doplňky kolem, dostanou novomanželé svatební smlouvu, kterou spolu s jedním svědkem a oddávajícím podepíšou na důkaz stvrzení uzavření manželství. Po obřadu, ukončeném hudbou a tancem následuje hostina. Bohatě zdobené stoly tvoří zejména výtečné grilované ryby, zelenina a ovoce, těstoviny, brambory a kokos. Účastníci obřadu spolu s novomanželé si mohou vychutnat dozvuky slavnostního obřadu v záři svíček, při zvuku šumění palem a oceánu kolem.

Zkušenosti čtenářů

Pedro

Byl tam někdo lowcost? Kde konkrétně bydlet a na kolik to vychází? Kolik stojí jídlo?

Petr

Pedro: http://www.maledivy-levne.cz/cenik/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí