TOP 7 míst, která navštívit na Zakynthosu

TOP 7 míst, která navštívit na Zakynthosu

Tyrkysové moře, květy hrající pestrými barvami, bělostné pláže, tajemné jeskyně i potápění s mořskými želvami. To vše a mnohem víc v sobě nabízí třetí největší ostrov v Jónském moři, Zakynthos. Připravili jsme si pro vás sedm míst, které byste rozhodně při návštěvě Zakynthosu neměli vynechat.

1. Xigia – přírodní lázně

Daleko dříve je ucítíte, než uvidíte. Pláž Xigia se díky síře obsažené ve vodě stala přírodními sirnými mořskými lázněmi. Při cestě na severní část ostrova, tak můžete relaxovat na malé oblázkové pláži s typicky mléčně zbarvenou mořskou vodou. Jen pozor, jedná se o přírodní wellness, teplota pramenů není nijak regulovaná, připravte se tedy na něco okolo 18°C.

2. Bóchali – úžasná vyhlídka

Pod ruinami benátské pevnosti, na místě, kde se psaly dějiny celého ostrova, se rozprostírá vesnička Bóchali, která láká návštěvníky svou unikátní polohou. Je odtud totiž překrásný výhled na hlavní město Zante i celou zátoku. Pohled z hradeb benátské pevnosti či z terasy některé z tradičních taveren je skutečně impozantní. Kromě krásné vyhlídky se může Bóchali pochlubit i divadlem pod širým nebem, Námořním muzeem a kostelem Aghios Georgios Filikon.

3. Strofády – plovoucí ostrovy

Stamfáni a o něco menší ostrov Árpya svou nepatrnou nadmořskou výškou dosahující pouhých 10 metrů, při pohledu z dálky, působí jako by plavaly na mořské hladině. Díky tomuto optickému klamu získaly také své označení „Plovoucí ostrovy“. Při myšlence, že se jen nedaleko odtud nachází naopak nejhlubší mořský příkop ve Středozemním moři, však nejednoho zamrazí. Inousská propadlina dosahuje neuvěřitelné hloubky přes 4,5 km.

Toužíte li po klidu, jsou Plovoucí ostrovy ideální volbou. Poskytují útočiště tisícům tažných ptáků a jen několika desítkám obyvatel opevněného byzantského kláštera Sv. Dionýsia.

4. Marathonisi – domov Karety obrovské

Ostrůvek Marathonisi ležící na jihovýchodě ostrova Zakynthos si oblíbily vzácné želvy, karety obrovské, které figurují na seznamu ohrožených živočichů. Na pláž poblíž Laganasu připlouvají karety každoročně klást svá vajíčka. Ze zhruba tisíce vajíček však přežije jen nepatrné množství. Lidé se tak snaží jejich šanci na přežití co nejvíce zvýšit, a proto v období líhně platí speciální opatření. Některá místa na pláži jsou nepřístupná, omezuje se jak veřejná doprava, tak i třeba umělé osvětlení.

Na Marathonisi si také můžete s těmito obry zaplavat. Je jen málo míst na zemi, kde se můžete potápět s želvami, které dorůstají do velikosti až jednoho metru a váží úctyhodných 150 kilo. Kromě Karet můžete v moři potkat i další zástupce podmořské říše – kraby, mořské ježky, medúzy nebo hvězdice, vzácně i delfíny. Na „želví ostrov“se dostanete lodí z blízkých letovisek Agios Sostis či Laganas.

5. Navágio – nejfotografovanější pláž

Nenajdete katalog cestovní kanceláře, ve kterém by právě notoricky známý snímek pláže Navágio chyběl. Mohutné útesy, bílý písek, azurové moře a rezivějící vrak lodi na pláži vytváří dech beroucí scenérii. Není se tak čemu divit, že právě tato pláž patří k nejfotografovanějším nejen na Zakyntosu, ale i v celém Řecku. Před pár desítkami let byste tady však tento obrázek určitě nepořídili. Jen těžko se člověk smiřuje s faktem, že vrak lodi neobklopuje žádná dramatická historie, plná nemilosrdných pirátů a truhlic se zlatem. Loď nebyla pirátská, nýbrž pašerácká a na pláži ztroskotala teprve počátkem 80. let minulého století a to díky závadě na motoru.

Nejenže na pláži ještě nedávno chyběl vrak, ale změnil se i celý ráz pláže. Původně to byla malá kamenitá pláž, která za svou současnou podobu vděčí erozi a sesuvům půdy. Stala se tak nejen pastvou pro oči, ale i oázou klidu pro duši. Z pevniny je totiž nepřístupná. Pokud se tedy chcete pokochat také touto přírodní nádherou, musíte se tam dostat po vodě. Můžete využít služeb vodních taxíků a vyplout z nedalekého Pórto Vrómi nebo větších výletních lodí, které vyplouvají z přístavu v hlavním městě, případně v Ág. Nikólaos Volimón.

6. Modré jeskyně

Místo, kde se příroda opět předvedla v tom nejlepším světle. Vápencové útesy, bizarní tvary a hra světla, díky níž jeskyně hrají všemi odstíny modré barvy. Na prozkoumání jeskynních systémů se ideálně vydejte menšími čluny z přístavu v Ág. Nikólaos Volimón, případně od majáku na mysu Skinári. Na rozdíl od velkých výletních lodí, vyplouvajících z hlavního města, budete totiž moci s menší loďkou podniknout výpravu až do nitra jeskyní. Ideální je na výlet vyrazit hned ráno, dokud budete mít slunce za zády a barvy uvnitř jeskyní budou nejzářivější!

7. Volimes – časem zapomenutá vesnička

Stejně jako tomu je u celého Řecka, i historie Zakynthosu je protkána mytologií. Není se ani čemu divit, že v takové kráse, jakou právě tento ostrov nabízí, pobývali dle bájí rádi i bohové Apolón a Artemis. I nyní patří Zakynthos mezi top destinace pro trávení dovolené. Při své návštěvě ostrova rozhodně zavítejte do časem zapomenuté vesnice Volimes, která je známá hlavně díky tradičním řemeslům.

Historie horské vesničky Volimes sahá až do 15. století. Má přes tisíc obyvatel a je správním střediskem oblasti. Kromě místní lidové architektury, které dominují kostelíky s typickými zvonicemi (jako je třeba kostel Ág. Spirídonas), dotvářejí kolorit krajiny i větrné mlýny. Proslulou se však vesnička stala díky měkkému sýru („ladotýri“), krajkářství, tkalcovství a prodeji tradičních zemědělských produktů.

Nejširší nabídku průvodců a map Zakynthosu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Josef Tůma

Je lepší pronajmout si auto na několik dní a jezdit po uváděných výletech propůjčeným autem, nebo si kupovat jednotlivé výlety až na místě ? Děkuji za odpověď.

Stanislav

Josef Tůma: Byli jsme tam na svatební cestě v roce 2018. Půjčili jsme si s manželkou čtyřkolku a projeli ostrov na ní, je to lepší, než se pařit v autě (+hezky se opálí člověk).  Tenhle rok tam jedeme znovu i s rodinou. Takže si pronajmeme auto a do toho nějakou čtyřkolku bude nás víc. Výlety lodí je lepší koupit na místě. Přes cestovku je to daleko dražší a i když člověk neumí anglicky tak se rukama nohama domluví. (Např. výlet lodí pro dva na pláž s vrakem nás stál 36 euro, přes cestovku sme to vyděli za 55 nějak?)
 
Více info klidně napíši na emailu: [email protected]
 

Eliška Roubickova

Pro mě zatím nejkrásnější dovolená! Určitě si pronajmout čtyřkolku a objet po pobřeží město Zakhyntos celé! Projeli jsme ho za tři dny a je tam X dalších nádherných míst. Hned bych se tam vrátila bylo to něco úžasného!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí