TOP 5 tipů na návštěvu starověkých chrámů na Bali

TOP 5 tipů na návštěvu starověkých chrámů na Bali

Bali je domovem mnoha starověkých chrámů, z nichž některé se staly populárními turistickými cíli. Každý chrám je jedinečný a na své si přijde opravdu každý!

Ať už je to mystický Pura Ulun Danu Beratan, pobřežní chrám Uluwatu nebo vysoko v horách posazený Lempuyang, mějte na mysli, že chrámy jsou místem klidu, náboženství hraje v životě místních velkou roli. Úcta je tudíž na místě. Při návštěvě chrámu nezapomeňte na tradiční oděv sarung (velký šátek zavázaný kolem pasu). Bývá k zapůjčení u většiny chrámů, ať už zadarmo nebo za malý poplatek.

1. Uluwatu Temple

Tento hrám ležící na útesech jižního pobřeží Bali nabízí vskutku impozantní podívanou nejen na chrámový komplex, ale také na skalní útesy a nekonečně modré moře. Chrám je poněkud rozlehlý, a tak dostat se z jednoho konce na druhý může zabrat až hodinu chůze, přičemž po většinou času vede cesta kolem útesů nabízejících nádhernou scenerickou podívanou.

V podvečerních hodinách můžete při západu slunce pozorovat tradiční balijský tanec Kecak. Vstup na tento ohňový tanec se platí zvlášť, všem bych však doporučila se jej při návštěvě Uluwatu zúčastnit, jedná se o neopomenutelný zážitek.

Dobré vědět!

K návštěvě chrámu je nutný sarung, který je zdarma k zapůjčení při vchodu do chrámu. Na prohlídku nepotřebujete průvodce, přestože jich u vstupu narazíte na několik a všichni se vám budou vnucovat. V komplexu žije hodně opic, o kterých se mezi Balijci traduje, že chrám chrání před zlými duchy. Jsou zvyklé na lidský kontakt a budou se vám snažit vzít, co se jim zlíbí. Pokud vám opice něco vezme, pokuste se vám odcizenou věc s opicí směnit za banán nebo jiné jídlo, případně požádejte místní o pomoc. Díky opicím je návštěvníkům doporučeno nebrat si s sebou sluneční brýle, náušnice, klobouky a podobně.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

2. Tanah Lot

Další významný balijský chrám Tanah Lot se nachází na západním pobřeží severně od Kuty. Chrám je umístěný na kamenitém úseku při pobřeží moře a je dostupný pouze při odlivu. Nicméně při přílivu se vám naskytne nádherné podívané na útesový chrám omývaný mořskými vlnami. Celý komplex je rozsáhlý a obsahuje množství několika menších chrámů a náboženských míst. Tanah Lot je důležitým poutním místem a hraje důležitou roli v balijské mytologii.

Dobré vědět!

Tanah Lot je velmi turisticky populární místo na Bali, a tak je velmi často turisty doslova přeplněno. Hlavně v podvečerních hodinách, kdy si většina turistů nenechá ujít romantický západ slunce.

3. Ulun Danu Beratan

Tento chrámový komplex rozkládající se u jezera Beratan je dalším populárním turistickým cílem a pravděpodobně i nejznámějším chrámem vůbec. Komplex byl vybudován v 17. století a dodnes slouží k uctívání bohyně Dewi Danu. Ulun Danu Beratan se nachází v horském regionu Bedugul, při hlavní spojnici mezi jihem a severem Bali.

Kromě samotné prohlídky chrámu si lze také zapůjčit tradiční loďku (jukung) a povozit se po jezeře.  Je to skvělá možnost jak prozkoumat tuto jedinečnou balijskou oblast. Pro vášnivé rybáře je zde také možnost zapůjčení rybářského vybavení.

Dobré vědět!

Nezapomeňte si vzít pláštěnku a svetr, oblast Bedugulu patří k chladným oblastem na Bali. Hlavně pak v zimních měsících je šance na déšť opravdu vysoká. Při vstupu se vám budou snažit své služby nabídnout místní průvodci. K samotné prohlídce je však nepotřebujete.

4. Pura Luhur Lempuyang

Tento horský chrámový komplex nacházející se na východě Bali se skládá ze 7 samostatných chrámů či posvátných míst. První chrám, nacházející se hned při vstupu, je největší a nejimpozantnější, vyplatí se však navštívit všech sedm. Chrámy jsou dostupné po strmém schodišti, k výšlapu na sedmý a nejvyšší chrám je zapotřebí zdolat 1 700 schodů vedoucích skrze džungli. Cesta nahoru zabere zhruba 2 hodiny a nedoporučovala bych ji méně fyzicky zdatným. Komplex nabízí kromě krásné balijské architektury také impozantní výhled na okolní pohoří, musí vám však přát počasí.

Dobré vědět!

Cesta k chrámu Lempuyag není vůbec snadná, právě i díky špatnému umístění na Google maps. Vyplatí se tedy zeptat místních, kteří vám ochotně poradí, kterým směrem se vydat. Vstupné do chrámu je dobrovolné, platí se pouze poplatek za zapůjčení sarungu. Na vrcholu komplexu se nachází opice, buďte tedy obezřetní na jídlo a cennosti. Zdolat 1 700 schodů v balijském horku a dusnu je opravdu fyziky náročné, je to však vzpomínka na celý život!

5. Další chrámy stojící za zmínku

Nedaleko Singaraji na severu Bali se nachází Brahma Vihara Arama. Tento autentický klášter daleko od davu turistů nabízí bližší poznání budhistické kultury a také krásný výlet do okolí. Lze navštívit pouze za dobrovolný příspěvek, je však třeba nezapomenut na sarung (k zapůjčení při vstupu).

Na východě Bali zhruba hodinu cesty od malého městečka Candidasa se nachází vodní palác Tirtagangga. Jedinečné místo s vodními bazény a fontánami nabízí skvělé místo k relaxaci. Součástí je i místní bazén s možností koupání.

Nehledě na to, který chrám se rozhodnete navštívit, určitě nebudete litovat. Každý chrám na Bali je něčím výjimečný, všechny však nabízí neopomenutelnou atmosféru a nahlédnutí do místní kultury a historie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí