TOP 5 aktivit, které si nenechat ujít při cestě jachtou po Střední Dalmácii

TOP 5 aktivit, které si nenechat ujít při cestě jachtou po Střední Dalmácii

Střední Dalmácie neboli Srdce Jadranu je oblast sahající od letoviska Rogoznica až po přístav Ploče. Charakterizují ji oblázkové pláže, nejprůzračnější moře Středozemí a kolem dokola se tyčící pohoří. Nabízí lahodnou kuchyni i umělecké a kulturní zajímavosti. Přečtěte si našich pět tipů, co byste při své cestě po Srdci Jadranu neměli opomenout.

Na konci června jsem se vydala do Střední Dalmacie, abych tuto část prozkoumala z paluby lodi. Užila jsem si příjemné koupání v liduprázdných zátokách, navštívila památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO a vylezla na nejvyšší horu jaderského souostroví.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

A jaké jsou tedy mé tipy na aktivity a destinace, které byste si neměli nechat ujít.

1. Palác římského císaře Diokleciána

Historické jádro a Diokleciánův palác patří bezpochyby k největším lákadlům města Split. Sklepení paláce je nejlépe dochovaným antickým komplexem tohoto druhu a navíc poskytují příjemný chládek, který v horských letních měsících přijde vhod. Za návštěvu stojí i Katedrála sv. Dominie se zvoníkem z 13. století.

Za odpočinkem pak vyrazte do lesoparku Marjan plného borovic, které nabízejí příjemný stín nebo si jděte zaplavat na jednu z městských pláží – Bačvice, Žnjan nebo Bene.

2. Výstup na Vidovu Goru

Ostrov Brač je známý především díky těžbě mramoru a pláži Zlatni Rat v letovisku Bol, jejíž tvar se mění v závislosti na mořských proudech. Na ostrově Brač se nachází i nejvyšší hora jaderského souostroví – Vidova Gora, která je 780 metrů vysoká.

Na vrchol vede značená stezka přímo z Bolu a cesta nahoru trvá přibližně 3 hodiny. Při hezkém počasí dohlédnete z Vidovy Gory až na vrcholy Monte Gargany na Apeninském poloostrově.

3. Výhledy z pevnosti Španjol na ostrově Hvar

Silně ukotvená vinařská tradice, všudypřítomná levandulová políčka a bohatá historie – i tak lze vystihnout ostrov Hvar, kterému se také říká Slunečný ostrov levadule, díky 2843 slunečných hodin v roce. O atraktivitě ostrova svědčí i fakt, že turismus se tady rozvíjí již od roku 1863, kdy tu vznikala první ubytovací zařízení. Mě nejvíce ohromil výhled z pevnosti Španjol, která pochází ze 16. století, kam se dostanete pěšky z města Hvar asi za patnáct minut.

Už po cestě nahoru můžete obdivovat výhledy na město a okolní ostrovy. Nezapomeňte si pak dát ve městě za odměnu večeři v jedné z restaurací se zahrádkou na střeše, kde krásně profukuje vítr, což oceníte především v horkých letních měsících.

4. Vyrazte do přírody na ostrově Vis

Netknutá příroda je hlavním lákadlem ostrova Vis. Dle Světové organizace pro zachování životního prostředí, patří Vis mezi deset nejzachovalejších ostrovů Středozemí. Celý ostrov můžete projít pěšky díky dobře značeným cestám. Pokud raději holdujete jízdě na kole, jistě si oblíbíte trasu vnitrozemím ostrova.

I potápěči a paraglidisti si tu přijdou na své. Upřednostňujete pádlování? Pak si půjčte kajak a vyrazte poznávat Vis po vodě. Nezapomeňte se posilnit tradičním koláčem Višku pogaču, který se vyrábí ze slaných ryb.

5. Koncert v Kamerlengu na ostrově Trogir

Kamenné domy, románské kostely, renesanční a barokní budovy, to je město Trogir, ležící na malém ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovem. Historické jádro města není velké, ale jeho malebnost Vás pohltí. Navštivte Katedrálu svatého Vavřince, která je považována za jednu z nejkrásnějších renesančních budov v Chorvatsku.

Nezapomeňte si zjistit, zdali se koná koncert v opevnění Kamerlengu, které je považováno za domov dalmatské hudby. V případě, že nebudete mít to štěstí, jděte se podívat alespoň na hradby. Je z nich krásný výhled na celé město Trogir, jeho přístav i okolní ostrovy.

Vega tour

Po Jadranu na jachtě se můžete vypravit například s CK VegaTour, která nabízí několik okružních tras. Plavba Kulturní centra Jadranu vás provede městy Split, Dubrovník a dalšími oblíbenými destinacemi. Trasa Přírodní klenoty Chorvatska vede přes národní parky a kolem historií oplývajícího Zadaru. Plavba po slunných ostrovech Dalmácie vás zavede na Hvar, Brač, Vis, Korčulu a další krásné ostrovy.
Autorka Martina Labohá je nadšená cestovatelka a sportovkyně. Strávila tři roky na Cestě po Asii a Oceánii. Než odjela, vystudovala obory Management cestovního ruchu a Tělesnou výchovu a sport. Volný čas nejraději tráví na horách a v dobrých restauracích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí