TOP 10: neobvyklé skvosty moderní architektury je možné nalézt po celém světě

TOP 10: neobvyklé skvosty moderní architektury je možné nalézt po celém světě

Architektonické skvosty tvoří panorámata řady měst a i za nimi se vyplatí cestovat do vzdálených koutů naší planety. Lidé po celém světě vytvořili budovy, které stojí zato vidět.

Místa uvedená v našem TOP 10 jsme dohromady dali ve spolupráci s průvodci CK Alvarez, kteří díky svým osobním zkušenostem vědí, kam se vrtnout.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

1) Flatiron Building (New York, USA)

Za jeden z prvních newyorských mrakodrapů je díky 87 metrům výšky a dokončení v roce 1902 považována budova Flatiron Building. Jejími otci jsou architekti Daniel Burnham a John Wellborn Root. Stavbu trojúhelníkového „žehličkovité“ tvaru je možné nalézt na pozemku ohraničeném 22. a 23. ulicí, Pátou avenue a Broadwayí. Perličkou by mohl být fakt, že tvar budovy vytvářel u chodníku zvláštní proudění větru, které nadzvedávalo slečnám neposlušné sukně, a strážci pořádku museli nejednou odhánět muže sledující toto divadlo.

Tuto nádhernou budovu si můžete prohlédnout během zájezdu CK Alvarez Vlakem napříč USA

2) Perla Orientu (Šanghaj, Čína)

Podobnou stavbu prostě nikde jinde nenajdete, a vlastně i proto značně modeluje tvář moderní Šanghaje. Řeč je o televizní věži jménem Perla Orientu. Přestože již není nejvyšší budovou v okolí, svým tvarem, originalitou i barevností přitáhne pohledy nejednoho návštěvníka. Díky svým 468 metrům je nejvyšší televizní věží v Číně a jednou z vůbec nejvyšších na světě. Při otevření v roce 1994 to však nebyla ani tak výška, kterou zaujala, ale její tvar. Ten je  velice specifický a každý v něm vidí trochu něco jiného.

Jeden ze symbolů Šanghaje si mohou prohlédnout účastníci zájezdu CK Alvarez Za dědictvím Číny

3) Hallgrimskirkja (Reykjavík, Island)

V islandském Reykjavíku čeká na své návštěvníky kostel Hallgrímskirkja architekta Guðjóna Samúelssona z roku 1986. Stavba působila, a vlastně stále působí, určité kontroverze pro svoji netradičnost. Díky své výšce, nízkým budovám v okolí a vyhlídkové plošině je ideální místem k prohlídce Reykjavíku.

Pokud si chcete prohlédnout kostel Hallgrimskirkja, vyražte na zájezd CK Alvarez Island s lehkou turistikou

4) Villa Dirickz (Brusel, Belgie)

Významnou stavbou moderní architektury je také Villa Dirickz architekta Marcela Leborgne. Nachází se v belgickém Bruselu a spojuje v sobě sklo, bílý beton a zeleň. Dlouho dobu byla zanedbávána, a to až do roku 2007, kdy byla díky financím Alexandera Cambrona zrekonstruována. Samotná stavba se uskutečnila v letech 1929 a 1933.

5) Lotosový chrám (Dilí, Indie)

Celkem šest let trvalo postavit Lotosový chrám architekta Fariburze Sahba v indickém Dillí. Stavba byla formálně vysvěcena 24. prosince 1986. Chrám má tvar lotosu, je postaven z bílého betonu a vykládán řeckým bílým mramorem. Na chrám přispělo celosvětové společenství Bahá’í a pomohlo tak vybudovat stavbu 34 metrů vysokou s průměrem 70 metrů, která je schopná pojmout až 1300 lidí.

Krásný „lotus“ je k vidění na zájezdu CK Alvarez Indií od severu na jih + Kérala a Tamilnádu

6) Opera (Sydney, Austrálie)

Opera v Sydney, která byla otevřena v roce 1973, patří k nejznámějším a nejkrásnějším stavbám 20. století a od svého vzniku ovlivňuje současnou architekturu. Navrhl ji dánský architekt Jørn Utzon. Skládá se ze tří do sebe zapadajících skořepin, v nichž se nachází dvě hlavní koncertní síně a restaurace. Zvenčí je obklopena terasami. Má mimořádnou polohu na špičce poloostrova, který vybíhá do sydneyského přístavu.

Do Sydney zavítají klienti CK Alvarez na zájezdu Velká cesta Austrálií

7) Namba Parks (Osaka, Japonsko)

Japonské nákupní a kancelářské centrum známé jako Namba Parks bylo otevřeno v roce 2003. Je zde umístěno více jak 120 obchodů a restaurací, ale také koncertní sál nebo prostory pro konference. Střechy centra jsou kompletně pokryty zelení.

Kaskádovita struktura budovy umožňuje také kolemjdoudcím a všem obyvatelům přilehlých čtvrtí užít si městské přírody.

Japonsko procestujte se zájezdem CK Alvarez s názvem Podzim v Japonsku

8) Vila Tugendhat (Brno, Česká republika)

Unikátní stavba české kotliny je jistě brněnská Vila Tugendhat. O tom, že jde o unikátní stavbu, bylo jasno už při jejím dokončení v roce 1930. Jen její cena byla astronomická, stavba přišla na neuvěřitelných 5 miliónů korun. Je považována za jedno z nevýznačnějších děl architekta Ludwiga Miese van der Rohe, podle mnohých otce moderní architektury 20. století.

9) Marina Bay Sands (Singapur)

Úžasný výhled na zátoku Marina Bay v Singapuru mají návštěvníci stejnojmenné budovy, jež je jednou z ikon tohoto mezinárodního přístavu. Po otevření v roce 2010 se v jejích útrobách usídlilo kasino, hotel s 2561 pokoji, muzeum, společenské i konferenční sály, luxusní restaurace a mnohé další „atrakce“ velkoměsta. Perličkou komplexu je „Garden by the Bay“ neboli tropický park nabízející místo k odpočinku, umělé stromy se přes den dobíjejí díky solární energii a v noci pak nádherně svítí.

Kouzlo Singapuru se před vámi otevře na zájezdu CK Alvarez Po stopách Sandokana – Vánoční Malajsie

10) CCTV Headquarters (Peking, Čína)

Tem Koolhaas a Ole Scheeren navrhli budovu, jenž svým tvarem i funkčností bere dech nejednomu návštěvníkovi. 44 pater vysoký mrakodrap slouží jako sídlo čínské televizní stanice CCTV a je jedním ze symbolů města. Budova především upoutá pozornost svým tvarem, tedy dvěma spojenými písmeny Z. Její konstrukční řešení dokáže odolávat silnému větru a zemětřesení do osmého stupně Richterovy škály.

Taje Číny představí průvodci CK Alvarez na zájezdu Z Pekingu až do Dillí.

Místa uvedená v našem TOP 10 jsme dohromady dali ve spolupráci s průvodci CK Alvarez, kteří i díky osobním zkušenostem, vědí kam se vrtnout.

1) Flatiron Building (New York, USA)

Za jeden z prvních newyorských mrakodrapů je díky 87 metrům a dokončení v roce 1902 považována budova Flatiron Building. Jejími otci jsou architekti Daniel Burnham a John Wellborn Root. Stavbu trojúhelníkového „žehličkovité“ tvaru je možné nalézt na pozemku ohraničeném 22. a 23. ulicí, Pátou avenue a Broadwayí špičkou směřující k Madison Square Parku. Perličkou by mohl být fakt, že tvar budovy vytvářel u chodníku zvláštní prodění větru, které nadzvedávalo slečnám neposlušné sukně, a strážci pořádku museli nejednou odhánět muže sledující toto divadlo.

Tuto nádhernou budovu si můžete prohlédnout během zájezdu CK Alvarez Vlakem napříč USA (https://www.alvarez.cz/zajezd-495-vlakem-napric-usa)

2) Perla Orientu (Šanghaj, Čína)

Podobnou stavbu nikde nenajdete, a proto značně utváří tvář moderní Šanghaje, řeč je o televizní věži jménem Perla Orientu. Přestože již není nevyšší budovou v okolí, svým tvarem, originalito i barevností přitáhne pohledy nejednoho návštěvníka. Díky svým 468 metrům je nejvyšší televizní věží v Číně a jednou z vůbec nejvyšších na světě. Při otevření v roce 1994 to však nebyla ani tak výška, kterou zaujala, ale její tvar. Ten je vcelku velice specifický a každý v něm vidí trochu něco jiného.

Jeden ze symbolů Šanghaje si mohou prohlédnout účastníci zájezdu CK Alvarez Za dědictvím Číny (https://www.alvarez.cz/zajezd-932-za-dedictvim-ciny)

3) Hallgrimskirkja (Reykjavík, Island)

V islandském Reykjavíku, čeká na své návštěvníky kostel Hallgrímskirkja architekta Guðjóna Samúelssona z roku 1986. Stavba působila a vlastně stále působí určité kontroverze díky své netradičnosti. Díky své výšce, nízkým budovám v okolí a vyhlídkové plošině je ideální místem k prohlídce Reykjavíku.

Pokud si chcete prohlédnout kostel Hallgrimskirkja, vyražte na zájezd CK Alvarez Island s lehkou turistikou (https://www.alvarez.cz/zajezd-563-island-s-lehkou-turistikou-hotel)

4) Villa Dirickz (Brusel, Belgie)

Významnou stavbou moderní architektury je také Villa Dirickz architekta Marcela Leborgne. Nachází se v belgickém Bruselu a spojuje v sobě sklo, bílý beton a zeleň. Dlouho dobu byla zanedbávána a to až do roku 2007, kdy byla díky financím Alexandera Cambrona zrekonstruována. Samotná stavba se uskutečnila v letech 1929 a 1933.

5) Lotosový chrám (Dilí, Indie)

Celkem šest let trvalo postavit Lotosový chrám v indickém Dillí architekta Fariburze Sahba. Stavba byla formálně zasvěcena 24. prosince 1986. Chrám má tvar lotosu a je postaven z bílého betonu a vykládán řeckým bílým mramorem. Na chrám přispělo celosvětové společenství Bahá’í a pomohlo tak vybudovat stavbu 34 metrů vysokou s průměrem 70 metrů, která je schopná pojmout až 1300 lidí.

Krásný „lotus“ je k vidění na zájezdu CK Alvarez Indií od severu na jih + Kérala a Tamilnádu (https://www.alvarez.cz/zajezd-62-indii-od-severu-na-jih-kerala-a-tamilnadu)

6) Opera (Sydney, Austrálie)

Opera v Sydney, která byla otevřena v roce 1973, patří k nejznámějším a nejkrásnějším stavbám 20. století a od svého vzniku ovlivňuje současnou architekturu. Navrhl ji dánský architekt Jørn Utzon. Skládá se ze tří do sebe zapadajících skořepin, v nichž se nachází dvě hlavní koncertní síně a restaurace. Zvenčí je obklopena terasami. Má mimořádnou polohu na špičce poloostrova, který vybíhá do sydneyského přístavu.

Do Sydney zavítají klienti CK Alvarez na zájezdu Velká cesta Austrálií (https://www.alvarez.cz/zajezd-391-velka-cesta-australii)

7) Namba Parks (Osaka, Japonsko)

Japonské nákupní a kancelářské centrum známé jako Namba Parks bylo otevřeno v roce 2003. Je zde umístěno více jak 120 obchodů a restaurací, ale také koncertní sál nebo prostory pro konference. Střechy centra je kompletně pokryty zelení. A nejenom to kaskádovitá struktura budovy dámo možnost užít si městské přírody také kolemjdoucím a vlastě všem obyvatelům přilehlých čtvrtí.

Japonsko procestujte se zájezdem CK Alvarez s názvem Podzim v Japonsku (https://www.alvarez.cz/zajezd-439-podzim-v-japonsku)

8) Vila Tugendhat (Brno, Česká republika)

Unikátní stavba české kotliny je jistě brněnská Vila Tugendhat. O tom, že jde o unikátní stavbu, bylo jasno už při jejím dokončení v roce 1930. Jen její ceny byla astronomická, stavba přišla na neuvěřitelných 5 miliónů korun. Je považována za jedno z nevýznačnějších děl architekta Ludwiga Miese van der Rohe, podle mnohých otce moderní architektury 20. století.

9) Marina Bay Sands (Singapur)

Úžasný výhled na Marina Bay v Singapuru mají návštěvníci stejnojmenné budovy, jen že je jednou z ikon tohoto mezinárodního přístavu. Po otevření v roce 2010 se v jejích útrobách usídlilo kasino, hotel s 2561pokoji, muzeum, sály, luxusní restaurace a mnohé další „atrakce“ velkoměsta. Perličkou komplexu je Garden by the Bay neboli tropický park nabízející mít k odpočinku, umělé stromy se přes den dobíjejí díky solární energii a v noci pak nádherně svítí.

Kouzlo Singapuru se před vámi otevře na zájezdu CK Alvarez Po stopách Sandokana – Vánoční Malajsie (https://www.alvarez.cz/zajezd-556-po-stopach-sandokana-vanocni-malajsie)

10) CCTV Headquarters (Peking, Čína)

Tem Koolhaas a Ole Scheeren navrhli budovu, jenž svým tvarem i funkčností bere dech nejednomu návštěvníkovi. 44 pater vysoký mrakodrap slouží jako sídlo čínská televizní stanice CCTV a je jedním ze symbolů města. Budova především upoutá pozornost svým tvarem, tedy dvěma spojenými písmeny Z. Její konstrukční řešení dokáže odolávat silnému větru a zemětřesení do osmého stupně Richterovy škály.

Taje Číny představí průvodci CK Alvarez na zájezdu Z Pekingu až do Dillí (https://www.alvarez.cz/zajezd-421-z-pekingu-az-do-dilli)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: