TIP NA VYBAVENÍ: 6 důvodů, proč nosit vlnu i v létě

TIP NA VYBAVENÍ: 6 důvodů, proč nosit vlnu i v létě

Když se řekne vlna, většině z nás se vybaví zima a pletený svetr, který sice hřeje, ale kouše. Napadlo vás někdy, že vlna je výborná i na léto? Přečtěte si, proč začít vlnu nosit celoročně, a to dokonce i v horkých letních dnech!

1. Funguje za všech teplot

Ve vlně vám bude jednoduše příjemně. Vlna vám pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu. Díky vzduchovým kapsám má merino vlna za horkého počasí v létě chladivý efekt a když teploty naopak klesají, začne vás zahřívat. Vlna má tu jedinečnou vlastnost, že se okamžitě přizpůsobí vaší tělesné teplotě, a zabraňuje tak nadměrnému pocení i pocitu chladu. Věděli jste, že oblečení značky Bergans měl na sobě Roald Amundsen při dobytí Jižního pólu roku 1912?
Ovce se umí přizpůsobit i těm nejnepříznivějším podmínkám – jejich vlna je chrání za všech okolností, a to jak ve vlhku, tak i chladu a teple. V Norsku, které je svým proměnlivým počasím proslulé, oblékají místní obyvatelé nejčastěji právě vlnu.

2. Odolává zápachům

Další skvělou vlastností vlny je, že má přírodní schopnost odpuzovat mikroorganismy způsobující nepříjemný odér. Někdy se této vlastnosti říká samočistící efekt vlny. Výrobky z ovčí vlny totiž obsahují lanolin (vlnotuk, kterým je každý vlas obalený). Chrání ho před znečištěním bakteriemi a jinými mikroorganismy. A kde nejsou bakterie, není ani zápach. Vlněné oblečení můžete bez starostí nosit i několik dní a ono i po náročných túrách zůstane svěží a připravené pro další nošení. Lehounké vlněné tričko s krátkým rukávem Smale Tee od značky Kari Traa je super součást každodenního outfitu za teplejších dní. V suchu, v teple a navíc bez nepříjemného odéru.
Důležité je nechat po použití oblečení vyvětrat na vzduchu. Časté praní v pračce není potřeba, je tedy ideální na výlety, kde nebude na praní prostor. A tím se dostáváme k dalšímu bodu!

3. Je šetrná k přírodě

Díky samočistící vlastnosti vlny stačí oblečení větrat na vzduchu, a tedy méně prát. Spotřebujete tak méně vody a energie. Sportovní oblečení z umělých vláken není antibakteriální, tudíž je nutné ho velmi často prát. Při praní syntetických vláken se ale uvolňují mikroplasty, které běžné čističky odpadních vod zatím nedokážou zachytit. Mikroplasty pak končí v řekách, oceánech a potravním řetězcem se pak dostávají zpět k člověku. S vlnou je to ale jinak – není ji potřeba prát často a když jednou za čas svoje vlněné oblečení prát budete, žádné mikroplasty nehrozí. Vlna je navíc plně rozložitelná v přírodě.
Chov ovcí je také udržitelný. Například norská značka Devold vybírá tu nejkvalitnější vlnu z kontrolovaných farem v Austrálii, Novém Zélandu a Tasmánii.

4. Pohlcuje vlhkost

V oblečení z Merino vlny se nezpotíte. Pohlcuje totiž vlhkost z těla a uvolňuje ji do okolí. Proto je sportovní oblečení z vlny extrémně vhodné pro sportovní aktivity provozované venku, například náročné túry po horách. Ovčí vlna je schopná pohltit až 30 % vody v poměru ke své hmotnosti (pro srovnání – bavlna pohltí pouze 8 % a syntetická vlákna jen 5 %). Přitom vlna zůstává na dotyk suchá. Značka Dale of Norway přizpůsobuje zpracování vlny různým kolekcím norských svetrů – například 100 % long – lasting Norwegian wool je vlna s dlouhou životností, známá svojí odolností vůči povětrnostním vlivům. Tyto vlastnosti jsou vynikající pro střední a vrchní vrstvu pletených svetrů.

Oblečení z vlny je vhodné i na každodenní nošení

5. Chrání před UV zářením, nehoří a nemačká se

Díky své chemické struktuře je Merino vlákno na rozdíl od syntetických materiálů málo hořlavé. Vlna je navíc extrémně odolná proti mačkání. I když budete mít oblečení pár dní složené na dně batohu, vůbec to na něm nepoznáte. A perlička na závěr: vlna absorbuje záření celého UV spektra. V letních dnech vlna jako další vrstva chrání vaši kůži před sluncem.

6. Je vhodná pro alergiky

Vlna je antistatická. Její nízká prašnost, přítomný lanolin a schopnost odvádět vlhkost z oblečení jsou nevhodným prostředím pro roztoče, kteří jsou častými původci různých alergií. Navíc je Merino vlákno velmi jemné a šetrné k pokožce a neobsahuje chlor. Značka Bergans nabízí i dětské oblečení, vhodné pro alergiky a děti s ekzémy.

Ať už se chystáte na horskou túru, výlet na kole, nebo hledáte příjemné oblečení na každodenní nošení, na vlnu se můžete spolehnout. Dobře odvádí pot, příjemně chladí a když je potřeba, zahřeje. Navíc kvalitní a přírodní Merino vlákno představuje ekologickou a udržitelnou variantu oblečení.

Všechny norské kvalitní značky najdete v České republice na jednom místě v obchodech Norské módy. Norská móda pro vás dováží to nejlepší a nejkvalitnější norské oblečení. Společnost působí na českém a slovenském trhu již od roku 2002 a je unikátní tím, že má výhradní zastoupení tradičních norských výrobců oblečení a vybavení pro outdoorové nadšence a exkluzivní klientelu. Norská móda se řadí mezi největší specialisty na vlněné oblečení v rámci celé Evropy a v jejím portfoliu najdete značky, jejiž kvalita je na světové špičce v tomto oboru. Vlna je 100% přírodní a rozložitelný materiál a celý proces při výrobě oblečení je přísně kontrolován. Dodržují se tradiční postupy a fairtrade přístup k lidem, zvířatům a planetě. Norská móda má výhradní zastoupení norských značek Devold, Bergans, Dale a Kari Traa pro Českou republiku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: