Tipy na nejzajímavější památky dominikánského Santo Dominga i nejkrásnější přilehlé pláže

Tipy na nejzajímavější památky dominikánského Santo Dominga i nejkrásnější přilehlé pláže

Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky Hlavní a největší město Dominikánské republiky ležící na jižním pobřeží ostrova Hispaniola, je nejstarším městem Karibiku, ale zároveň i jeho nejmodernější a nejdynamičtější metropolí.

Starý a nový svět zde vytváří vzájemnou symbiózu, přičemž velkolepé moderní budovy nákupních středisek i uměleckých galerií působivě kontrastují všudypřítomné historii reprezentované především staletou architekturou. Santo Domingo provoněné ručně balenými doutníky pulzuje v melodických tónech merengue a bachaty tou pravou nefalšovanou dominikánskou kulturou.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Založeno bylo Santo Domingo již v roce 1496 a to Bartolomějem Kolumbem, bratrem celosvětově proslulého objevitele. Přestože dnes patří mezi nejlidnatější město celého Karibiku a představuje kulturní, obchodní i vzdělanostní centrum celé Dominikány, v bludišti úzkých a křivolakých uliček, které lemují historické architektonické zázraky, budete mít pocit, že jste se vrátili v čase o několik století zpět.

Právě do „Zona colonial“, historického městského jádra nacházejícího se na západním břehu řeky Ozama, zřejmě povedou vaše první kroky. Oblast, v níž se vedle několika kostelů a měšťanských domů ze začátků evropské kolonizace budete moci pokochat vůbec nejstaršími památkami Ameriky, byla v roce 1990 bylo zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Uvidíte například první univerzitu nebo první nemocnici amerického kontinentu.

Během procházky Koloniální zónou nemůžete minout katedrálu Primada de Américas, jejíž základní kámen položil v roce 1514 Diego Columbus, syn velkého průzkumníka. Interiéru přes 500 let staré gotické katedrály, vystavěné převážně z vápence, dominuje úžasná křížová klenba a 14 vnitřních kaplí. Katedrála, která nadále slouží pro oficiální obřady a náboženské oslavy, je nádherným místem k chvilce rozjímání. Vstup dovnitř je podmíněn zakrytými rameny a koleny.

Název Fortaleza Ozamapochází od stejnojmenné řeky, nad jejímž tokem se pevnost klene.Pevnost, jež svým charakterem nápadně připomíná středověký hrad, byla vystavěna Španěly na počátku 16. století a jenejstarší vojenskou stavbou na obou amerických kontinentech. Strážila a bránila vstup do města před případnými útočníky, o čemž dodnes svědčí i původní děla obrácená směrem k moři. Místní podzemní tunely a sklepenísloužily až do 60. let 20. století jako vězení, poté byla pevnost přestavěna a otevřena veřejnosti. Z bezmála 70 metrů vysoké centrálníVěže poctyse nabízí působivý výhledem na řeku Ozama a přístav Santo Domingo.

Působivou architekturu paláce Alcázar de Colón na Plaza de España vytváří kombinace gotických a renesančních prvků. V budově, která kdysi bývala domovem Diega Kolumba a jeho manželky María de Toledo, dnes sídlí vyhledávané muzeum, jež představuje nejvýznamnější karibský soubor evropských pozdně středověkých a renesančních uměleckých děl. Kromě umění si zde můžete prohlédnout také nábytek, hudební nástroje i zbraně ze 16. století.

Uličkami první dlážděné čtvrti Las Damas se procházela už María de Toledo, dnes jsou plné kaváren, restaurací a obchůdků se suvenýry, a tak lákají turisty k objevným toulkám i na chvíli odpočinku.

Pakliže potřebujete ušetřit čas, nasedněte na vlak Chu Chu Colonial, který vás celou oblastí proveze během 45minutové prohlídky. Pokud ale máte času dostatek, projděte si uličky Zona Colonial pěšky. Pěkně v klidu a svým vlastním tempem si místní unikátní atmosféru vychutnáte nejlépe a určitě oceníte, až vás vaše kroky zavedou na méně zprofanovaná místa. Zabloudit můžete také do Parque Independencia, Iglesia De Las Mercedes – jednoho z nejvýznamnějších městských kostelů, nebo muzea Casa de Tostado.

Moderní tvář Santo Dominga v kontrastu s historií

Santo Domingo je navzdory své velmi dlouhé a bohaté historii považováno za velmi moderní město s pozoruhodnou a jedinečnou novodobou architekturou.

Jednou z takových staveb je i Faro a Colón – Maják Columbus. Monstrózní železobetonová stavba ve tvaru kříže o velikosti 210 na 60 metrů je dílem skotského architekta Josepha Gleaveje a byla vystavěna v roce 1992 k příležitosti kulatého výročí 500 let od objevení Ameriky na počest velkého Kryštofa Kolumba, jehož ostatky by zde měly být údajně uloženy. Světla majáku jsou vidět až v 300 kilometrů vzdáleném Portoriku.

Jardín Botánico je největší botanickou zahradou v Karibiku. Na více než 400 akrech přírodní rezervace najdete mnoho stromů a květin, mezi nimiž vynikají orchideje. V zahradě žijí také různé druhy ptáků a pro nadšence se nabízí výlety za jejich pozorováním se zkušeným ornitologem.

V Santo Domingu najdete i na tři sta muzeí, galerií a divadel, nejmladším muzeem je Centro Cultural de las Telecomunicaciones. Muzeum představuje historii a vývoj médií v Dominikánské republice, od televize po rádio a internetu až do 20. století a jeho třípatrová moderní budova, která byla slavnostně otevřena v roce 2011, vyniká mezi okolními koloniálními budovami na Calle Isabel La Católica.

V Kah-Kow Experience, muzeu čokolády, se zase nabízí komplexní pohled na prosperující kakaový průmysl v Dominikáně. Seznámíte se s celým procesem výroby čokolády od získávání kávového zrna až po hotovou tabulky čokolády. A v degustační místnosti můžete navíc různé druhy čokolády ochutnat!

Roztančené uličky Santo Dominga v karibských rytmech

Santo Domingo je město, které tepe životem, pravidelně se zde konají nejrůznější hudební i divadelní akce. Na živou hudbu můžete vyrazit každé pondělí do jedné z nejvyhlášenějších restaurací – LulúTasting. V úterý se pak koncerty přesouvají na trh Mercado Colón a ve čtvrtek to žije na vyhlídce Escalinatas del Conde.

Páteční a sobotní večery na náměstí Plaza España tradičně patří hudebně-tanečním oslavám „Santo Domingo de Fiesta“. Nezapomeňte ochutnat výborné dominikánské pokrmy a samozřejmě vyhlášený místní rum. Týden pak můžete zakončit nedělním koncertem Son a la roca v ruinách kláštera San Francisco.

Každý rok se zde na přelomu července a srpna koná Festival merengue a karibských rytmů, v únoru zase zaplní uličky Santo Dominga masky přijíždějící na populární karneval.

Nejkrásnější pláže přímo na dosah ruky

Dominikánská republika se může hrdě pochlubit titulem nejkrásnější pláže planety, který ji udělilo samotné UNESCO. Pláže, které vypadají přesně jako ty z prospektů cestovních kanceláří, vám doslova vyrazí dech.

Krásné bílé písčité pláže, korálové útesy a laguny s tyrkysovou vodou křišťálově čistého Karibského moře nabízí letovisko Boca Chica. Jeho poloha na jižním pobřeží, zhruba 30 kilometrů východně od Santa Dominga a nedaleko od mezinárodního letiště, činí z letoviska velmi oblíbený a vyhledávaný cíl.

Díky tomu, že Boca Chica lemuje rozsáhlý korálový útes jedná se o ideální místo pro rodiny s malými dětmi. Vodní hladina je klidná a bez vln, přístup do moře pozvolný a hloubka vody tu dosahuje maximálně jeden a půl metru.

Pláže lemují rozmanité obchůdky, kde můžete zakoupit od občerstvení přes šperky až po suvenýry. Místní restaurace nabízejí chutné mořské plody a mnoho zábavy si užijete také na místních diskotékách i v barech. Každou neděli se navíc centrální Playa Boca Chica promění v jednu velkou exotickou open-air party – zaposlouchejte se do karibských tonů a nechte se okouzlit ladnými pohyby tanečníků merengue.

V blízkosti Boca Chicy se nachází Juan Dolio, malé, poklidné a pohodové městečko. Ideální je pro rodiny s dětmi nebo zamilované páry, které si chtějí užít trochu soukromí. Playa Caribeje klidnější pláží, co se turistů týče, ale voda je zde velmi hluboká a vlny velké, proto přitahuje zejména surfaře. Nádherné pláže najdete také v okolí idylické rybářské vesničky Guayacanes.

Klasickým panenským karibským rájem je letovisko Las Terrenas na poloostrově Samaná. Také pláže letoviska Bayahibe patří k absolutní špičce a v přilehlém okolí se navíc nabízí několik vyhlášených potápěčských lokalit.

Za jednu z nejkrásnějších pláží Dominikánské republiky je obecně považována Bahía de Las Águilasse zlatavým pískem a minimem turistů. Pláž se nachází v národní parku Jaragua, a tak tu nečekejte žádné hotely, obchody ani restaurace, ale pouze panenskou přírodu a božský klid. Dostat se sem můžete terénním vozem nebo lodí z pobřeží Cabo Rojo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: