TIP PRO CESTOVATELE: Nástěnné korkové mapy, které můžete sami dotvořit

TIP PRO CESTOVATELE: Nástěnné korkové mapy, které můžete sami dotvořit

Dlouhou dobu (snad od své první návštěvy Portugalska, z níž jsem si dovezla ty nejkrásnější korkové korálky) miluji korek. Je to zvláštní materiál, přírodní, příjemný a jednoduše jiný. Vzniknout mu dal dub korkový. Právě jeho kůra se dnes proměňuje v opasky, kabelky, dekorace či klasické vinné zátky.

Korálky to začalo, ale rozhodně neskončilo. Naopak jsem dostala chuť obohatit korkem nejen svůj krk, ale i interiér domu. Když jsem narazila na internetu na ryze českou značku vyrábějící nádherné nástěnné mapy právě z korku, bylo rozhodnuto. Něco takto jednoduchého a elegantního jsem si přesně do našeho minimalistického prostoru přála.

Za značkou ZAZA maps stojí nadšená průmyslová ekoložka Zuzka. Na svém webu vysvětluje, že takový průmyslový ekolog řeší souvislosti a vzájemné vlivy mezi společností, životním prostředím a ekonomikou a snaží se pomoci k udržitelnější podobě lidského konání na naší planetě. Zuzka šla rovnou k věci a vymyslela produkt, který v duchu myšlenky „méně věcí, více zážitků“ poukazuje na důležité hodnoty v životě, myslí na etickou stránku výroby a přináší krásný nadčasový design, který bude aktuální ještě za spoustu let.

Dneska už pod značkou ZAZA maps můžete najít několik variant jednoduchých korkových map, které se lepí přímo na stěnu. Přírodní korek pochází z portugalských dubových hájů a tvary z něj tvoří v české chráněné dílně. Každá mapa pak při procesu balení projde s láskou rukama buď Zuzany, nebo její kamarádky Míši, která se na značce rovněž podílí. Pak už putuje rovnou k vám na stěnu. Vybrat si můžete buď pouze mapu České republiky, kterou vše začalo, větší mapu Evropy, nebo třeba zobrazení celého světa. Mapa pak může sloužit jako nástěnka – špendlíčky označí navštívená místa, design doladí fotografie z cest.

A pak je tu ještě jedna věc, která nás v redakci nadchla nejvíce. ZAZA maps jsou opravdové. Co to znamená? „Na rozdíl od jiných map tohoto typu budete vlastnit mapu, která zobrazuje skutečný svět. The Real World mapu jsem nakreslila podle tzv. Gall-Petersova zobrazení, které ukazuje správné poměry pevniny vůči sobě. Na první pohled je tvar nezvyklý, na druhý zajímavý, na třetí jde o nový normál,“ vysvětluje Zuzana na stránkách mojecesko.cz.

V redakci nejsme zvyklí moc často doporučovat interiérové kousky či designové perličky do domácnosti. V tomto případě si ale objev originální cestovatelské mapy nemůžeme nechat pro sebe. Dost nás totiž baví celá myšlenka jednoduché korkové mapy, na jejímž závěrečném vzhledu se budete podílet právě vy. Na vás totiž bude, které fotky z cest na ni připnete, která místa prozkoumáte a o jakých destinacích teprve budete snít. V žádné cestovatelské domácnosti by neměla chybět mapa, a když bude aspoň trochu nápaditá a jiná, vyburcuje vás k ještě větším cestovatelským počinům.

3 otázky pro Zuzku:

Jak celý nápad s mapami vznikl?

Vrátila jsem se z půlroční pracovní mise v Paříži a chtěla přinést do Česka trochu optimismu a hrdosti. Francouzi jsou obrovští patrioti, nedají na svou zemi dopustit, přitom tam v mnoha oblastech života vládne chaos a neskutečná byrokracie. V Česku si žijeme o poznání lépe, ale přesto se spíše orientujeme na kritiku toho, co nefunguje. Chtěla jsem lidem umožnit, aby si na vlastní oči mohli denně připomínat hezké zážitky v naší krásné zemi. Postupně se myšlenka rozrostla o další mapy, díky nimž si lidé připomínají výlety a pěkné chvíle v přírodě, venku, při objevování… Doufám, že i díky mým mapám si lidé průběžně připomenou, že čas strávený cestováním byl podnětnější než čas třeba v nákupáku. Věřím totiž, že sbírání zážitků místo hmotných věcí, kterých jsme přesyceni a kterými zatěžujeme životní prostředí, je cesta ke štěstí!

Co je podle Tebe na celém projektu nejzajímavější?

Pro mě je nejdůležitější opravdovost projektu. Propaguju lokální, ekologický a férový produkt, a tak všechna byznysová rozhodnutí včetně sestavení dodavatelského řetězce stavím na těchto hodnotách. Dneska si eko nálepku dává spousta firem, které se ale třeba jen vezou na marketingovém trendu a podstatu odpovědného podnikání nereflektují. Já se snažím o maximální transparentnost a díky osobnímu přístupu pak zákazníci sami vidí, že nekupují od překupníků z Číny, ale že mohou ZAZA Maps důvěřovat.

Proč zrovna korek?

Ráda v interiérech uplatňuji přírodní materiály. Korek má stejně jako dřevo takový magicky uklidňující efekt. Je nadčasový, trvanlivý a dá se do něj krásně zapichovat, takže pro účel cestovatelských map jde o perfektní materiál! Navíc miluju Portugalsko, takže mě těší, že mohu vyrábět ze suroviny právě odtamtud.

Máte už svojí korkovou mapu? Ne? Tak spěchejte na www.mojecesko.cz. Čekají tam na vás!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: