TIP NA VYBAVENÍ: Dětské turistické nosiče Dromader jsou levné a skvěle fungují

TIP NA VYBAVENÍ: Dětské turistické nosiče Dromader jsou levné a skvěle fungují

Mám osobní zkušenost s velkým množstvím nosítek, od obyčejných šátků, přes jednoduché dětské nosiče bez konstrukce až po velké nosící krosny. S tímto kouskem jsem ale poprvé byla spokojená na sto procent. Při prvním použití mě zaujala minimální váha, perfektní nastavitelnost nejen místa pro dítě, ale i zad pro dospělého, a zejména stříška, které opravdu stíní či ubrání proti nepříznivému počasí.

Mám osobní zkušenost s velkým množstvím nosítek, od obyčejných šátků, přes jednoduché dětské nosiče bez konstrukce až po velké nosící krosny. S tímto kouskem jsem ale poprvé byla spokojená na sto procent. Při prvním použití mě zaujala minimální váha, perfektní nastavitelnost nejen místa pro dítě, ale i zad pro dospělého, a zejména stříška, které opravdu stíní či ubrání proti nepříznivému počasí.

Co přesně jsme testovali?

Tentorkát jsem měla možnost otestovat hned 4 nosítka společnosti Dromader, abych mohla porovnávat jednotlivé drobné vychytávky, a pokusím se je proto v článku představit všechny. Hlavním materiálem je pro všechny nosící krosny Dromader Polyamid 600D/PU HD, který je nejen velmi odolný proti fyzickému opotřebení, ale také se velmi dobře čistí. Barevné kombinace nosítek jsou střízlivé, ale zároveň výrazné, jak by tomu mělo v přírodě být. U nosítek Dromader KangooHippo a Koala najdete modré, zelené a červené provedení v kombinaci s šedou a černou. Čtvrtý testovaný model Dromader Lite, který je odlehčenou verzí klasické krosničky pak najdete v elegantním černém provedení.

Co ocení dítě

U nosítek se rodiče často potýkají s pocitem, že se dítě necítí pohodlně a trpí jeho záda. V tomto případě se toho rozhodně bát nemusíte. Nosítko je opravdu vhodné od okamžiku, kdy dítě samo sedí až po dosažení 20 kg, což může být až hodně dlouho po dosažení čtvrtého roku. Zdaleka největší výhodou je 5bodový nastavitelný pás, který se dokáže přizpůsobit dítěti dokonale. Dítě je uchyceno hned dvěma přezkami (v úrovni pasu a v úrovni hrudi), proto v nosítku sedí opravdu pevně a nesesouvá se nikam na stranu. Spolehlivě jsou řešeny také třmeny na nohy, které rovněž velmi pomáhají s pohodlným posedem a na mnohých jiných nosítcích chybí.

Do této verze i dítě samo nasedne

Mimochodem vám odpadne zvedání dítěte při nandávání a vyndávání dítěte. Systém je totiž řešen tak, že se dá každá strana zcela odepnout a dítě tam může pohodlně „vystoupit/nastoupit“ samo.

Součástí nosítek (krom modelu Lite) je také sluneční clona, pláštěnka na horní část těla a rozkládací podložka na sezení či přebalování, což u většiny značek nebývá standardem, a přitom jsou to věci zcela zásadní zejména pro celodenní či vícedenní túry. V horách, kde bývá opravdu velké teplo, totiž dítěti nemůžete nechat celý den hlavu na přímém slunci.

Co ocení rodič

Velmi vydařená je i celé konstrukce nosítka, která zaručuje opravdovou stabilitu. Dítě tak můžete v klidu do nosítka nandat i vyndat bez hrozícího pádu a pomoci kohokoliv dalšího. Může za to zejména vyklápěcí noha s bezpečnostním „click“ systémem, kterou jednoduše sami vysunete před vyndáváním dítěte a na zádech poté zasunete.  Rám je z hliníku, takže je pravdu lehký a nosič tak nemusí zbytečně nosit nic navíc.

Testování v Julských Alpách

Ještě více ale oceníte zádový systém, který si nezadá s velmi drahými a legendárními značkami. Jedná se o anatomicky plně nastavitelný systém 3D Optifit, který navíc perfektně odvětrává pot. Navíc je celé konstrukce velmi variabilní a vhodná pro menší nosiče a ženy či vysoké a ramenaté muže. A mimochodem na hrudní přezce nechybí bezpečnostní píšťalka! To moc chválím, protože v krajní nouzi se tím dá dítě i zabavit:)

Úložné systémy na jedničku

Další nespornou výhodou jsou v tomto případě i úložné prostory, které na mnohých typech nosítek pokulhávají. Koala, Hippo a Kangoo jsou v podstatě doposud velmi totožné, v úložných prostorách se ale začínají lehce lišit. Nejlepší je z toho pohledu jistě Koala, který disponuje i termoizolační kapsou na zip, kam můžete uložit náchylnější potraviny pro vaše dítě. Ve všech třech případech pak najdete objemnou kapsu pod sedačkou dítěte, kde se vám toho vleze opravdu hodně. Nacpete zde plínky, náhradní oblečení, svačinu i bundu pro vás. Troufám si říct, že byste i v jednom člověku (potažmo nosiči + dítě) zvládli třeba dvoudenní přechod s přespáním na chatě.

Třmeny na nohy

Poměrně velké kapsičky najdete i na bederních pásech, které se hodí, protože tak nemusíte krosnu sundávat kvůli každé drobnosti. Navíc na ní najdete ještě dvě síťky na lahve s vodou, s jejichž umístěním často na jiných nosítcích bojuji.

Lite verze

Na chvilku se ještě zastavme u turistického nosítka Dromader Lite, který sice nedisponuje takovými úložnými prostory, nicméně to ani není jeho účelem. Jedná se totiž o ergonomicky propracované nosítko, které zajistí pohodlí nošenému dítěti i nosiči a zároveň minimálně váží, a to pouze 1,7 kg. Je proto ideální volbou na kratší výlety na lehko či na delší túry ve dvou dospělých, kdy druhý dospělý nese v batohu svačinu a další potřebné vybavení. Horní část je stejně jako ostatní nosítka vybavena malým polštářem, na němž dítě může spočinout hlavou a snadno jej pak sundáte a vyperete.

Lite verze je lehká, ale nenajdete tu žádný úložný prostor

Shrnutí

Musím uznat, že po prvních týdnech využívání nosítka Dromader jsem nadšená já, manžel i dítě, je totiž pohodlné pro nás všechny. Osobně jsem nadšená především z jeho nízké hmotnosti, promyšlených detailů a velmi přívětivé ceně. S jednotlivými nosítky jsme my či naši známí absolvovali několik kratších výletů i týdenní výpravu do slovinských hor a nenarazili jsme na nic, co bychom vytkli. Snad jediným nápadem na vylepšení by bylo přidat madlo i na zadní stranu krosny, aby se s ní snadněji manipulovalo. Přesto pokud hledáte nosítko, které vás finančně nezruinuje, ale zároveň se směle vyrovná přehnaně drahé konkurenci, Dromader je určitě nejlepší volbou.

Nosiče Dromader jsou kombinací inovativního designu a moderních technologií, díky čemuž poskytují komfort, funkčnost a originální design. Společnost byla vytvořena pro rodiče, kteří milují přírodu, horské výlety, dlouhé procházky a především ty, kteří milují své děti

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: