Thomas Brunner – zeměměřič na Novém Zélandu

Thomas Brunner – zeměměřič na Novém Zélandu

Britský geodet několikrát zamířil do vnitrozemí Nového Zélandu spolu se svým kolegou Charlesem Heaphym a maorským průvodce Ekehuem.

BRUNNER Thomas (pokřtěn 22. 8. 1822, Oxford, Anglie, † 22. 4. 1874, Nelson, Nový Zéland) – britský geodet, cestovatel po Novém Zélandu

První osadníci přišli do Port Nicholsonu na Jižním ostrově Nového Zélandu v roce 1840. Hledali neobsazenou půdu, ale záhy se o ni střetli s Maory, kteří ji odmítali vydat vetřelcům. Postup do vnitrozemí znesnadňovaly prudké řeky a těžko prostupné horské hřebeny. Mezi první objevitele vnitrozemí Nového Zélandu patřili zeměměřiči Charles Heaphy, Thomas Brunner a jejich maorský průvodce Ekehue.

V roce 1846 se vydali z Nelsonu (v Tasmanově zálivu) k řece Buller a po východních svazích pohoří Paparoa k ústí řeky Arahura. Déšť a posléze i sníh zabránily skupince cestovatelů v dalším postupu. V prosinci 1846 se Brunner vydal spolu s Ekehuem na novou cestu. Podobně jako předtím vyšli z Nelsonu k Bulleru a na svahy Paparoa. Dále pokračovali na planinu Tititera. Při zpáteční cestě obešli pohoří Paparoa z východu a proti toku řeky Grey se dostali do hor, které tvoří rozvodí dravých novozélandských toků, mířících na západ či východ Jižního ostrova. Přes řeku Nelson se pak vrátili do stejnojmenného města.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: