HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Téryho chata

Téryho chata

Téryho chata, autor: Kristian Slimak Chata se nachází v horní částí Malé Studené doliny a leží ve výšce 2 015 metrů. Obklopuje ji pět Spíšských ples. Chata je jedním z nejvyhledávanějších cílů ve Vysokých Tatrách, důvodem jsou nádherné výhledy na okolní vrcholky (Lomnický štít, Pyšný štít, Ledový štít). Je otevřena celoročně, takže můžete podnikat jak zimní, tak letní túry. Téryho chata je dobrý výchozí bod pro skialpinisty, pro které je to ideální lokalita.

Místo: Vysoké Tatry, Malá Studená dolina

Stravování: polopenze

Cena ubytování: noc/osoba 16 €, noc/osoba + polopenze 20 €

Kapacita: 24 osob (3 pokoje)

Něco málo o chatě:

Téryho chata je druhou nejvýše položenou horskou chatou na území Slovenska a nejvýše položenou, která je otevřena celoročně.

Stavení nese jméno Edmunda Téryho „lékaře chudobných“, který se zasloužil o započetí stavebních prací a rozvoj turistiky na Slovensku.

Chata byla postavena už v předminulém století (1899), podle projektu architekta Gedeona Majunkeho. Má za sebou mnoho generálních úprav (poslední v r. 1983). V roce 1936 byla první horskou chatou, která byla otevřena celoročně. Během 2. světové války, zde byli ukrývání polští odbojáři a utečenci ze zajateckých táborů. Od roku 2007 chata částečně využívá ke svému provozu sluneční energii.

Přístup:

  • zelená značka Od Zámkovské chaty po zelené (cca 6 km)
  • zelená značka Po zelené z Tatranské Javoriny (cca 36 km-vícedenní pochod)

Web: http://www.teryhochata.sk/

Email: teryhochata@gmail.com

Telefon: +421/905 893 233

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí