Téma cestování láká stále mladší a mladší publikum, říká programový šéf festivalu Tourfilm Petr Horký

Téma cestování láká stále mladší a mladší publikum, říká programový šéf festivalu Tourfilm Petr Horký

Přestože je 51. ročník festivalu filmů s cestovatelskou tématikou věnován tématu sta let cestování, žádné nostalgické vzpomínání na doby minulé se v Karlových Varech konat nebude.

Naopak, prestižní festival se v pátek 5. a v sobotu 6. října stejně jako loni zaměří na mladou generaci. „Měli jsme od Czech Tourismu zadání orientovat se na mladé publikum. A překvapilo mě, že mladí loni opravdu přišli – a navíc s sebou vzali rodiče a prarodiče,“ říká programový šéf festivalu Petr Horký.

Známý cestovatel a moderátor se tak díky organizování Tourfilmu setkal s řadou osobností, mezi něž patřili i zástupci mladé generace. „Třeba mladý youtuber Kovy, chytrý a šikovný chlap. Festival reflektuje i internetové platformy. Také budou vyhlášeni vítězové tematické soutěže fotografií České republiky, kam přispěly všechny generace,“ dodal Horký.

Letošní ročník festivalu nabídne nejlepší cestovatelské filmy a spoty. Známí čeští a slovenští cestovatelé, dobrodruzi, herci a blogeři vezmou diváky s sebou na své cesty. Při workshopech se zájemci budou moci naučit fotit portréty nebo si poslechnout, jak snadné je stát se digitálním nomádem a cestovat po celém světě. Připraven je i tvořivý program pro děti a přednáška o cestování s nimi pro jejich rodiče.

Mezi taháky programu patří Lucie Radová a její postřehy z dobrodružné cesty napříč Jižní Amerikou, kterou absolvovalo „5 holek v tuktuku“, Petr Voldán zase poukáže na významné české stopy ve světě. Přijedou ale i herec Martin Dejdar, automobilový závodník Karel Loprais, nejslavnější slovenský režisér a dobrodruh Pavol Barabáš, cestovatel Ruda Švaříček a další.

Nejstaršího festivalu cestovatelských filmů na světě se zúčastní celkem 435 snímků, ty nejlepší z nich se budou promítat v prostorách Grandhotelu Ambassador v centru města. Vstup na veškerou produkci, besedy i přednášky je zdarma. Celý program je dostupný na webovkách www.tour-film.cz.

Hlavním hostem festivalu bude slovenská herečka Zuzana Kronerová, dvojnásobná držitelka Českého lva za snímky Divoké včely a Bába z ledu. Fanoušky rybolovu a vodních toků zase zaujme světoznámý rybář Jakub Vágner, který vylíčí své dramatické zážitky z bitev s cizokrajnými vodními obludami. Vrchol programu pak obstará koncert slovenského zpěváka Miro Žbirky s kapelou (vstupenky je možné vyhrát na facebooku nebo webových stránkách festivalu).

Mezi slovutná jména patří i světoznámý fotograf Robert Vano, jenž se také v sobotu večer zúčastní slavnostního promítání filmu o svém neobyčejném životě. Projekce snímku Robert Vano – Příběh člověka doprovodí diskuze s fanoušky. „A pro třicet z nich Robert Vano uspořádá dvouhodinový workshop, během nějž zájemcům poodhalí něco ze svého umění,“ říká Horký.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: