HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tanzánie (3) Nočním městem a jak je to s psy a kočkami

Tanzánie (3) Nočním městem a jak je to s psy a kočkami

Dnes spíme naposledy v našem útulném hotelu v Daru, zítra v 6.15 odjíždíme do Mbeyi. Užila jsem si nočního města. Odpoledne jsme byli na návštěvě v okrajové čtvrti a vraceli jsme se až za šera. K minibusu nás doprovodil malíř Sayuki a než jsme se dostali na hlavní silnici, byla tma. Hlavní silnice znamená asfaltku, která vede rovně do centra a na ní kolmo navazuji široké prašné cesty, kolem nichž je zástavba s úzkými uličkami. Noční Dar má zas úplně jinou atmosféru. Všude se to hemží lidmi tak do jedenácté hodiny.

V okrajových čtvrtích u hlavní silnice je spousta prodavačů různých smažených pokrmů, takže jsou okolo silnice rošty se žhavými uhlíky. Městské osvětlení tu žádné není, časté jsou výpadky proudu. Obchody v centru mají vlastní generátory a podobně je tona předměstích. Nicméně je dost tma a byla jsem asi jsem jediná mzungu široko daleko. Tanzánci nejsou takoví, že by na vás zírali, ale vidíte to v těch kradmých pohledech, že jsou přítomnostíbílého ve veřejné dopravě a v okrajové čtvrti překvapení. Mnoho z nich si myslí, že máte spoustu peněz a kdybyste chtěli, mohli by jste jim pomocí v jejich těžké životní situaci.

U hlavní silnice jsme se stavili na opečené chobotničky. Dva černoši je měli rozložené na stole na novinách, vzali jsme si párátko a napichovali si jednohubky z chapadel a namáčeli je vchilli omáčce. Bylo to výborné! Mimochodem „ať žijí hygienické předpisy“, kdyby jste se všemi chtěli řídit, pořádně se nenajíte a utratíte spoustu peněz. Vodu si kupujem balenou, to je tu normální, ale s jídlem to tolik neřešíme. Když je opravdu krize (jako třeba ve čtvrti, kde jsme byli přímo upozorněni, že je tu teď hodně případů cholery), můžete si kdekoliv koupit banán.

V centru spí lidi bez domova na chodníku.Některých už jsem si všimla víckrát, neopouštějí své stanoviště. Tanzánka Jesse nám vyprávěla, jak adoptovala malou holčičku (sama to adopcí nenazývala).Našla jí na ulici a když se dozvěděla, že její maminka zemřela, vzala jí k sobě. Teď je čtyrletá Nemá v jižní Tanzanii u maminky Jesse a Jesse jí posílá peníze, které v Daru vydělá.

Ptala jsem se jak je možné, že nikde nejsou vidět psy nebo kočky. U psů je to prý zapříčiněno vysokým zastoupením muslimů v populaci Daru, muslimové považují psy za nečisté. Zatím za celou dobu jsme viděli jednoho psa a ten doprovázel bílého běžce ve čtvrti pro bohaté. S kočkami je to tak, že přes den jsou někde schované (lze je najít např. vyvalené u kontejnerů) a do ulic vyrážejí v noci. Brousí kolem restaurací a hledají něco k snědku. Oproti našim kočkám jsou štíhlejší a mají dlouhé nohy a velké uši. Rozhodně se netřesou na to, že je budete hladit. Dnes se mi s 300mm objektivem podařilo některé alespoň vyfotit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí