Tajemný ostrov Srí Lanka: vydejte se na nezapomenutelný trek horami do Memory

Tajemný ostrov Srí Lanka: vydejte se na nezapomenutelný trek horami do Memory

Chcete si z cesty na Srí Lanku odvézt opravdu unikátní zážitek? Vydejte se na jedinečný trek džunglí a poznejte divokou stránku ostrova.

Poradíme vám, kam zamířit, na co se připravit a jak si trek užít na maximum.

Vyrážíme z Kandy do Knuckles

Do Knuckles, odkud se vyjíždí nebo vychází na treky do hor, se dostanete přibližně za hodinu z horského a (nejen) mezi turisty oblíbeného Kandy. Cestu ale nepodceňujte, i když Knuckles není od hlavní silnice daleko, nefunguje tu téměř žádná doprava a vydat se sem můžete jedině pěšky, nebo jeepem. Jiná auta byste po cestě opravdu potrápili.

V samotné vesnici je několik možností ubytování,. Doporučujeme hotel Dumbanagala Chalet s dechberoucími výhledy do okolí. Jde opravdu o offline výpravu: „Nečekejte tu žádnou možnost připojení k internetu ani mobilní signál. Je to úžasný odpočinek, ale raději předem napište všem, kteří by vás mohli shánět, že se pár dní nebudete mít možnost ozvat.“

Doslovné odpojení od světa můžete využít k prozkoumání okolí. Nedaleko ubytování jsou jezírka, můžete se osvěžit v horských potůčkách a určitě tu najdete dostatek příležitostí k relaxu, než se druhý den ráno vydáte na trek.

Trek džunglí do Memory

Ráno proběhnou krátké přípravy na celodenní cestu, dostanete obědový balíček a můžete vyrazit. Velkou výhodou tohoto treku je, že si můžete libovolně nakombinovat chůzi a jízdu autem, takže si užijete prales dosytosti, ale nemusíte se bát, že by byl trek nad vaše síly.

Hlavní varianty, mezi kterými můžete zvolit, je jízda jeepem do Memory a zpáteční cesta pěšky, nebo naopak.

I při cestě jeepem si navíc užijete nádherné výhledy, řidiči oblast dobře znají a tak si můžete být jistí, že na těch nejlepších místech zastaví. Věra vzpomíná například na zastávky u Seven Waterfalls, Corvets Gap, Mini World’s End a Lakegala Mountain.

Pěší části trasy vás zase zavedou do místních vesnic, kde se setkáte s pravou srílanskou kulturou. Turisty tu totiž moc často nevidí.

V Memory, které je nejvzdálenějším bodem celé výpravy, už se budete těšit na svůj obědový balíček. Po obědě se tu můžete osvěžit v řece a odpočinout si před zpáteční cestou.

Odpolední cesta zpět

Trek je pro naprostou většinu návštěvníků jednodenním dobrodružstvím, takže ať už se zpět z Memory vydáte pěšky nebo jeepem, večer budete usínat opět v Knuckles ve vašem ubytování.

Odvážnější dobrodruzi mají možnost zůstat v Memory i přes noc, ale vzhledem k množství pijavic v oblasti to opravdu není pro každého. Pobyt si můžete prodloužit i v Knuckles, kromě treku do Memory jsou tu trasy nedaleko ubytování, vyzkoušet doporučujeme například devítikilometrový výšlap do okolních kopců.

S pijavicemi se tu nesetkáte jen v noci, hojně se vyskytují i ve vyšší trávě a je dobré se na ně připravit předem. Jedním způsobem ochrany jsou vysoké ponožky, víc vás ale ochrání na nohou namazaná místní tygří mast – Siddhalepa. Když se i přesto pijavice přisaje, nepanikařte a postříkejte ji slanou vodou.

A kdy se na trek vydat? I když počasí nelze předvídat naprosto přesně, relativní sázkou na jistotu je období od února do dubna nebo v listopadu a prosinci. Oblasti byste se měli určitě vyhnout v květnu, červnu a na podzim, kdy je pravděpodobnost deště vysoká.

Díky tomu, že je oblast hůř dostupná, tu naštěstí nikdy nepotkáte davy turistů, i tak je ale dobré vyhnout se dnům, kdy jsou na ostrově svátky. Zamíří jsem kromě cizinců i místní, protože i pro ně je Memory atraktivní oblast, kterou mnoho z nich chce navštívit.

Věra Kusá žije střídavě v Čechách a na Srí Lance. Místní kultura ji uchvátila, proto se tam pravidelně vrací a Srí Lanku se snaží propagovat takovou, jaká je, co lidé oceňují.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí