Svérázná Itálie: 5 ještě neobjevených magnetů Jižního Tyrolska

Svérázná Itálie: 5 ještě neobjevených magnetů Jižního Tyrolska

Horské túry a k tomu vybrané jídlo a pití ve „vystajlovaném“ bydlení s architekturou, která elegantně snoubí staré s novým. To se od výpravy do Jižního Tyrolska čeká jaksi samo sebou. Pětihvězdový standard mohou navýšit ještě neobvyklé zážitky. Nabízíme vám jich pět, o nichž jste nejspíš ještě ani neslyšeli. Teplo a slunečno je přitom v tomto italském regionu obvykle ještě v říjnu.

Horské káry na Plose

Bikepark nad Brixenem už je vyhlášený, ale vydovádět se tu na horských kárách? To si užil zatím málokdo. Na devítikilometrovou sjezdovku se spustíte na trojkolkách v podobě někde mezi Harlejem a motokárou. Tyhle „mountaincart“ nemají motor ani pedály, o to potřebují lepší brzdy. Půjčit si je můžete samozřejmě i s helmou (jen pořádné boty si vezměte vlastní) u horní stanice lanovky na Plose. Tak ať to sviští!  

Největší evropská ziplajna v San Vigiliu

3 kilometry ve vzduchu v 7 sekcích, přičemž 800 metrů měří nejdelší z nich. 100 metrů nad zemí. 400 metrů výškového rozdílu (začíná se v 1600 m, kam vás doveze terénní vůz). Rychlost 80 km/h. Panoramatický výhled 360 stupňů. To jsou parametry nejrozsáhlejší ziplajny v Evropě, kterou se pyšní zážitkový park v San Vigilio di Marebbe/St. Vigil in Enneberg, nádherném koutě jihotyrolských Dolomit. Rozbuší se vám srdce a krevní řečiště zaplaví adrenalin. Buďte si jistí, že vteřiny nad údolím si budete pamatovat roky až do konce života.

Trentino-Alto Adige, Adrenaline Adventures, Autor: Jochen Schweizer
Trentino-Alto Adige, Adrenaline Adventures, Autor: Jochen Schweizer

Vodní hrátky na raftu, kajaku nebo při canyoningu

Jak nejlíp zdolat divoké horské peřeje? Odpovědět vám pomůže tým zkušených průvodců v Rafting Club ActivSand in Taufers, kteří se jako první v Jižním Tyrolsku začali věnovat vodním hrátkám (pro nás v magickém roce 1989…). Druhou základnu mají v St. Sigmundu a vyrážejí na řeky v Pusterském i Eisackém údolí. Vyzkoušet s nimi můžete týmový rafting (třeba na řece AhrLuttachu do Mühlenu), individuální kajaky (panoramatická rodinná jízda z Reinzu do Mühlbachu) i zábavný canyoning (třeba na cestě z Luttachu do Drittelsandu si sklouznete 50metrový vodopád). Vybrat si už musíte sami. Anebo prověříte všechny možnosti?

Ladínská bikovačka aneb Alta Badia trails

Bikeři mají ve zdejším kraji jistotu výtečných terénů přímo v lyžařských areálech na Kronplatzu, ve Val GardeněSeiser Almu nebo Carezze. Pokud byste je chtěli projet všechny, vyhraďte si hóóódně dlouhou dovolenou, raději pár let za sebou. Ale pokud ji nemáte, stojí za to objevovat méně známé resorty. Co takhle na náhorní plošině v Alta Badia? Mezi sjezdovkami v CorvařeLa Ville a San Cassianu tady vyrostla síť dirt i flow trailů všeho druhu i s northshore sekcemi. Taktéž s půvabnými jmény v řeči Ladinů, zdejších obyvatel, kteří si uchovali svébytný jazyk i kulturu po mnoho staletí. Nejlepší pětka se jmenuje Ödli trail, Avëna trail, Cör trail, Fle trail a Mans trail. Začněte buď u lanovky na Piz Sorega ze San Cassiana nebo u sedačky Pralongia z Corvary.

Trentino-Alto Adige, Brixen Tourismus Genossenschaft, Autor: Helmuth Moling
Trentino-Alto Adige, Brixen Tourismus Genossenschaft, Autor: Helmuth Moling

Ahrntalský mountainglamp

Neužít si fajnové bydlení, kuchyni a pohostinnost jihotyrolských penzionů a hotelů se při návštěvě nejsevernějšího italského regionu zdá takřka nemožným anachronismem. Zvlášť pokud byste pak doma vyprávěli, že jste spali ve stanu. Ovšem je možné nepřijít o pohodlí a přitom dostat neobvyklý zážitek. Glamping neboli luxusní kempování najdete i tady, dokonce ve vyladěné verzi Mountainglamp. Kde jinde než právě tady si ji vychutnat? V Ahrnském údolí na jižní straně Alp s výhledem na 84 třítisícových vrcholů. Ze Selva del Molini musíte vyšlapat sami na horskou louku, kde budete sami blízko ke hvězdám v perfektně vybaveném rozlehlém stanu pro dva nebo pro celou rodinu. K tomu dostanete welcome drink a ochutnávku místních specialit, vstup do sauny i průvodce na večerní a ranní túru nebo výšlap na elektrokole. Vzhledem k opravdu vysokému standardu služeb výletu do svérázného italského regionu Trentino-Alto Adige (Jižní Tyrolsko) rozhodně nemůžete litovat.

Kvalitní trekingové a běžecké boty vybírejte v obchodě Běž.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí