Srílanská vysočina: posvátná krajina čaji zaslíbená

Srílanská vysočina: posvátná krajina čaji zaslíbená

Srí lanka, tropický ráj, ve kterém najdete úžasnou přírodu, neskutečné bílé pláže i duchovní klid. Jedním ze symbolů Srí lanky se kromě slonů stal i čaj.

Nechybělo málo a slavný cejlonský čaj nemusel vůbec spatřit světlo světa. Původně se totiž na políčky poseté srí lanské vysočině pěstovala káva. V polovině 19. století však místní plantáže kávy zdecimovala choroba. Naštěstí však na Srí lanku dorazil James Taylor, který se zasloužil v roce 1867 o vybudování prvních 19 akrů čajových plantážích. Právě čaj z oblasti Nuwara Eliya, Orange pekoe patří mezi nejkvalitnější čaje na světě.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Lipton´s seat, čajové plantáže kam oko dohlédne

Pokud vyrazíte od krásných písečných pláží směrem do vnitrozemí, najednou se dostanete do zcela jiného světa. V oblasti centrální vysočiny, ve výškách od 1829 metrů nad mořem, typické stromy a rostliny vystřídají miliony keříků s čajem.

Nejlepší je vystoupat, případně se nechat vyvézt tuk tukem, až na vrchol Lipton´s seat, kde konečně budete moci pochopit pravý rozměr pěstování čaje na Srí lance. Naskytne se vám totiž panoramatický, takřka 360° výhled na zelené nízké keříky s bílými voňavými květy, mezi kterými se ladně pohybují sběračky čaje s pytli zavěšenými na hlavě. Na vrcholku se kromě kochání pohledem můžete i občerstvit, jak jinak, než čajem. Prodejce z místního „bufetu“ vám po přivítání lámanou češtinou nabídne tradiční černý čaj, který si stylově vychutnáte z porcelánových hrnečků.

Z této oblasti se do celého světa vyváží slavná čajová značka Lipton. A i vy se můžete podívat na celý proces výroby čaje třeba v továrně Dambatenne, poblíž města Haputalé, kterou vybudoval známý Sir Thomas Lipton a třeba si i nějaký přímo v továrně vyrobený místní čaj odnést domů. Vybrat si můžete z bezpočtu druhů černého čaje, chuťově výraznější zeleného nebo i třeba čaje bílého, který patří k nejkvalitnějším a zároveň také k nejvzácnějším.

Magický stín na Adamově hoře

Nedaleko Lipton´s seat, cestou lemovanou políčky s čajem, najdete i nejposvátnější horu Srí lanky, jež je známá hned pod několika názvy. Nejrozšířenějším je Adam’s Peak, Sri Pada (Svatá stopa), Adamův štít nebo dokonce Samanalakandua (Motýlí horu kam se slétají tisícovky velkých duhově barevných motýlů, kteří tu rok co rok přilétají umřít.). Na horu, tyčící se ve výšce 2243 metrů nad mořem, a kterou uctívají snad všechna náboženství na Srí lance, vede 5000 schodů.

Načerpejte atmosféru tajuplné Srí lanky v půl hodinovém videu Miroslava Leveka. Pusťte si záběry Cejlonu a pociťte na dálku náladu tohoto asijského ostrova.

Podle legendy zde své chodidlo přišel otisknoutBuddha, Kršna, Alláh i Adam a vytvořili tak 1,8 metrů velkou posvátnou šlépěj, která láká na horu tisíce poutníků. Pro turisty je však mnohem zajímavější slavný kouzelný stín, který při svítání hora vrhá do okolní krajiny. Za východu slunce můžete totiž spatřit téměř dokonalý trojúhelníkový stín, který připomíná majestátní pyramidy v Gíze.

Na horu je třeba vyrazit již časně z rána, abyste právě o magický okamžik svítání, kdy se stín na pár minutek zjeví, nepřišli. Z vesničky Dalhousie, která leží na úpatí Adamovy hory v nadmořské výšce 740 metrů, je dobré vyrazit na 5000 schodů dlouhou pouť krátce po půlnoci. Abyste si společně s dalšími stovkami místní mohli užít nejen pohled na stín, ale i na hru světel a mlhy, která zaplavuje krajinu pod vámi.

Až na Konec světa

Další zajímavé výhledy si můžete vychutnat i nedalekých Hortonových pláních, kde se dokonce dostanete až na Konec světa (Worlds end). Na okraj skalisek padajících do hloubky necelých 900 metrů.

Národní park Horton Plains je nejvýše položenou náhorní plošinou na Srí Lance. V nadmořské výšce 2500 m nad mořem, v krajině, která jakoby snad ani nepatřila, se ještě na počátku 19. století proháněly stáda slonů. Ty však v letech 1831 – 1837 vyvraždil tvrdohlavý Brit, Sir Robert Wilmot Horton, po němž jsou právě Hortonovy pláně pojmenované. I dnes tady však při troše štěstí, na téměř 10 kilometrové procházce k World´s end a Bakers falls, můžete zahlédnout třeba leopardy, opice nebo bílé medvědy.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí