SOUTĚŽ: Vyhrajte 4denní Swiss Pass SOUTĚŽ VYHODNOCENA

SOUTĚŽ: Vyhrajte 4denní Swiss Pass SOUTĚŽ VYHODNOCENA

Navrhněte trasu, kterou byste se Swiss Passem na 4 dny projeli tak, aby zahrnovala alespoň 2 trasy panoramatických vlaků (stačí i jejich část) a návštěvu dalších 3 míst. Nejzajímavější trasa vyhrává!

Své nápady pište do diskuse pod článkem. Soutěž nasdílejte na facebooku. Autora nejlepší trasy vybere tříčlenná porota. Výherce od nás dostane Swiss Pass zdarma, aby svou trasu projel. Jeho úkolem bude napsat o své cestě článek pro HedvabnouStezku.cz.

Výběr nejzajímavější trasy bude hodnotit tříčlenná porota: zástupce portálu Hedvábná stezka, Kateřina Smolová, zástupce Switzerland Tourism, Alena Koukalová, a zástupce Swiss Travel Systém, Orsolya Seregi.

Porota vybrala následující výherce:

Výherce 4 denního skipasu: Michal Kopic

Výherce knížek: Olga Tučáková a Lukáš Krasňan

Mimořádná cena pro Miloše Harmadyho

O výhru si prosíme napište na petra.greifova(@)hedvabnastezka.cz.

Co je to Swiss Pass?

Swiss Travel system

Swiss Pass je nejlepší možností, jak cestovat po Švýcarsku. Dovoluje ve zvolené době (4, 8, 15, 22 dnů nebo 1 měsíc) libovolně využívat Swiss Travel System, nejhustší síť veřejné dopravy na světě. S jedinou jízdenkou můžete neomezeně jezdit vlakem, poštovním autobusem, lodí nebo hromadnou dopravou ve 41 městech. Máte volné vstupy do více než 400 muzeí a v ceně jsou i panoramatické vlaky a 50% sleva na lanovky a horské železnice.

V měsících září-listopad 2012 můžete navíc využít akci 2 za cenu 1 na Swiss Saver Pass na 4 dny (platí alespoň pro 2 osoby cestující společně). Samotný Saver Pass je již spojen se slevou 15%, Swiss Youth Pass pro cestující do 26 let znamená slevu 25%. Jízdní řády vyhledávejte na www.sbb.ch.

Každý, kdo zašle odpověď, souhlasí s tím, že jeho email zařadíme do databáze pro zasílání nejzajímavějších cestovatelských novinek odesílaných cca 1x měsíčně. Svůj email, ale může z databáze kdykoliv odhlásit. Maily účastníků této soutěže mohou být použity také pro občasné zaslání turistických informací o Švýcarsku. Soutěž probíhá ve spolupráci se Switzerland Tourism.

Moje Švýcarsko

Zkušenosti čtenářů

Lukáš Krasňan

Dobrý den,

navrhuji trasu takto:

Den 1: Zürich-Luzern-Pilatus-Brünig-Interlaken
Den 2: Interlaken-Jungfraujoch Top of Europe-Interlaken-Zermatt
Den 3: Zermatt-Gornergrat-Zermatt-Chur-St. Moritz
Den 4: St.Moritz-Tirano-Zürich

Je možná trochu náročnější pro běžné turisty, ale bude při ní vidět velká část toho nejzajímavějšího co Švýcarsko nabízí.

Jon

Já bych projel třeba tuhle trasu:

1: Bern-Chamonix
2: Aguille du Midi-výhlídka Herbroner
3: Matterhorn-prohlídka města Saas Fee
4: Luzern – podívat se třeba na jeden s nejstarších dřevěných mostů – Kappelenbrücke, Curych

-při dostatku času bych to prošpikoval pěšíma tůrama

Šárka

Batůžek, německý slovník, jízdenku a jedeme vláčkem, na který si v Čechách ještě chvilku musíme počkat … 🙂

Zürich – Lausanne (město a památky) – Luzern
Luzern – Lugano (aneb návštěva „malé Itálie“)
Lugano – St. Moritz (Moritzer See a relax)
St. Moritz – Bodensee (Konstanz a kostely)

Ale co při žádném výletu nesmí chybět … to jsou lidičky kolem. Těším se na spoustu lidí, se kterými se díky téhle vláčkové cestě seznámím … CARPE DIEM

Martina

Já bych si zas dala líbit cestovatelský zážitek v této podobě:

1.den: Zurich (zevrubna prohlídka města) – Schaffhausen (Rynske vodopády) – Luzern – Rigi (výhled na Vierwaldstattersee, Jungfrau a Eiger a další moc pěkné kopečky) – Luzern (noční prohlídka jednoho z nejkrásnějších švýcarských měst)

2.den: Luzern – Jungrfraujoch (panoramatický vlak bude jistě zážitek) – Zermatt ( kochání se vyhlídkou na Matterhorn + Alpines Muzeum s historii horolezectví a výstupech na Matterhorn)

3. den: Zermatt – Gornergrat (vyjet si do tri tisíc a prohlednout si Matterhorn zblízka) – Montreux (ochutnávka Ženevského jezera) – Rocher de Naye (vyjet si zubačkou nad jezero a z ptačí perspektivy kouknout na jezero a dech beroucí Dents du Midi) – Lausanne (projet se nejstrmějším metrem na světě a prohlédnout si město, které je kompletně v kopci a večer se poznat s lidmi v nějaké z místních hospůdek)

4.den: Lausanne (navštívit muzeum olympijských her) – Neuchatel (prohlednout si město) – Noiraigue (pěší výlet ke Creux du Van – 150m hluboké a 1,4km široké díře ve vápenci ve tvaru půlkruhu) – Zurich nebo Basel (dle chuti a dopravni dostupnosti)

Prostě ochutnávka všeho co ochutnat ve Švýcarsku lze – trochu přírody v podobě dechberoucích výhledů, hor a jezer, trocha kultury v jistě zajímavých muzeích a hlavně spousta nových podnětů a inspirujících zážitků v této příjemné zemi.

Martin

Navrhuji:

1. Zermatt – Brig – Andrematt – Chur – Davos / St. Moritz
2. St.Moritz-Tirano-Zürich
3. Zürich-Luzern-Pilatus-Brünig-Interlaken
4. Interlaken – Zweisimmen – Golden Pass Panoramic – Montreux – Genf

Olga Tučáková

Má trasa by vypadala asi takto:
1. den: příjezd Zürich, pokračovat dále do Luzernu (zde v případě nepříznivého počasí návštěva muzea dopravy – Verkehrshaus der Schweiz, Kappelbrücke, při jasném počasí nejstrmější zubačkou na světě na Pilatus)
2. den: z Luzernu lodí do Flüelen (kousek je návštěva muzea Viléma Tella v Bürglen, pokračovat vlakem směrem Lugano, prohlídka města a dle časových možností památky UNESCO – hradu v Bellinzoně)
3. den: Lugano – St. Moritz, zde navrhuji výlet do Pontresiny a lanovkou na ledovec Diavolezza, příp. Segantini Museum v St. Moritz
4. den: se žlutým Postautem směr Unterengadin a návštěva Nationalpark der Schweiz, nebo zámku Tarasp nebo památky UNESCO kláštera ve Val Müstair, večer St. Moritz přes Chur zpět do Zürich

4 dny na Švýcarsko je opravdu málo, každá část Švýcarska je úplně jiná, ale tato trasa by měla zahrnovat ze všeho a pro každého alespoň něco – kultura, příroda, památky a hlavně ta panoramata 😀

Ondřej

1. den: Zurich – St. Moritz, odsud Bernina/Heidi express do Lugana
2. den: Lugano Wilhelm Tell ex. do Andermattu, zde přestup na Glacier Express do Zermattu, Gornergrat, podle času na Klein Matterhorn
3. den: Zermatt – Visp – Martigny, zde na Mt.Blanc ex. do Chamonix, lanovkou na Aiguille du Midi, podle času odjezd směr Interlaken.
4. den: Interlaken, Jungfraujoch, Golden Pass Line do Luzernu a zpět Zurich

Trasa myslím krajinově velice vděčná, teď jen sednout nad jízdní řády a časově přesně určit možnosti fakultativních aktivit. V Luzernu krásné dopravní muzeum, určitě skvělé navštívit.

IVO

… mimo soutěž, co si myslím, nic proti, čtyři dny je zatraceně málo… trasu nenavrhnu je to věc názoru, kdo co chce vidět a zažít ale každá zde z navržených tras (Ať se motám Luzernem nebo jedu šourákem) má svoje. Budete mít těžkej výběr, nezávidím.
Měl jsem to štěstí a projel sice jen St. Moritz – Zermatt… s pyskem přilepeným na skle, co se dělo mimo mě, nevím.
Každý kout této země má něco… pastvu pro oči a mám takový pocit, že i dva měsíce prázdnin jsou málo…

Marek Honců

Každý den v jedné jazykové oblasti CH.
1.den: Z Basileje pohořím Jura a město Delemont do Ženevy. Montreux a zubačkou na Rochers de Naye n. návštěva vinic v Lavaux (UNESCO) a Lausanne (Olympijské muzeum).
2.den: Trasou Golden Pass Panoramic Expressu do Bernu (prohlídka, UNESCO) a přes Ementálské Alpy do Luzernu. Zubačkou na Pilatus n. Rigi anebo návštěva Dopravního muzea, nocleh u jezera Vierwaldstättersee.
3.den: Gotthardskou dráhou a přes Brig simplonským tunelem do Domodossoly. Malebným údolím Centovalli přes Locarno do Bellinzony (prohlídka hradů, UNESCO) a Mendrisia u jezera Maggiore, návštěva výstavy Miniaturního Švýcarska.
4.den: Přes Oberalppass a údolím a soutěskou Rýna do Churu. Albulskou dráhou (UNESCO) do Engadinu a Berninskou dráhou k ledovcové vyhlídce Alp Grüm. Zpět přes Dolní Engadin do Curychu příp. Basileje.

Petr Čmerda

Svou cestu švýcarským vlakovým rájem bych zahájil v Montreux u sochy Fredyho Mercuryho – zabroukal bych si si slavnou píseň , která se tímto místem inspirovala „Smoke on the Water“ (skuplturu s vytesaným notovým zápisem kytarového riffu najdete nedaleko od Fredyho) a vyrazil bych zubačkou na Rochers-de-Naye. Pak v secesním vagónu „Pullman“ z roku 1915 Swiss Chocolate vlakem krajem sýrů Gruyeres do Broc na čokoládu.

Od Ženevského bych také vyrazil vláčkem „Golden Pass Classic“, který má vagóny ve stylu Orient-Expressu k jezeru Lucernskému. Odtud nejstrmější zubačkou na světě na vrchol Pilatusu. Nahoře bych si švýcarsky zajódloval, nebo zadul do alphornu a pak čiperně coby Vilém Tell přes Engelbergské via ferraty doklopýtal na slavvmou louku Rütli…

A pak hajdy na Heidi Expres… Severojižní alpskou magistrálou na pravé italské kafe do Tirana. Cestou přes průsmyk Berninapass se bez pomoci ozubeného mechanismu vlak vyšplhá až do výšky 2 253 m.n.m., a překoná tak ohromující stoupání Ledovcové vlasy Berninských Alp splývají téměř ke kolejím… Brusijský veletoč nás nás vymrští do téměř střemořského podnebí…

No a zpět do slunečného Svatého Mořice. Hned na sousední koleji stojí ledovcový zázrak anóbrž Glacier Expres. Hurá k Matterhornu

A z Zermatu vláčkem do Vevey – u sochy Charliho Chaplina se z chutí všemu zasmát… Šťastnou cestu, přátelé…

Michal Kopic

Moje trasa by vypadala asi takto:
1.den: z Davosu, popř. St.Moritzu vychutnat si celou trasu Glacier expresu až do Zermattu. Večer prohlídka Zermattu.
2.den: výlet zubačkou na Gornergrat a v odpoledních hodinách přesun pomocí dráhy Lötschberger do Spiezu a dále pokračovat do Interlakenu.
3.den: kam jinam, než na Jungfraujoch nebo pro chůze chtivé jen do stanice Eigergletscher a poté cestou pod severní stěnou Eigeru (Eiger trail) zpátky do Grindelwaldu a vlakem do Interlakenu. Odtud s Golden Pass Line na noční prohlídku historického jádra Luzernu.
4.den: Goldene Rundfahrt, kombinace loďi, zubačky, lanovky a autobusu na Pilatus. V podvečer návrat přes Zürich do Davosu, popř. St.Moritzu.
Není toho moc, ale myslím, že časově se to dá tak akorát všechno stihnout. Bohužel nejde den natáhnout třeba na 35hodin :-(.

Jan kusák

Hezký den ,absolvoval bych tento okruh:
1.den:St.Gallen–Luzern–Lugano
St.Gallen,prohlídka města,katedrála
Luzern,Kappelbrücke,dopravní museum,lodí po Vierwaldsttätersee,Pilatus
Luzern –Lugano,panoram. expresem Wilhelm Tell , prohlídka Lugana.

2.den:Lugano–Locarno–Domossodola–Zermatt
Lugano,pobřežní promenáda,Monte Bre (lanovka)
Locarno,předrománský hrad,klášterní komplex Madonna del Sasso
Domodossola,Palazzo Silva
Domodossola–Brig, Postbus
Brig–Zermatt,panoram. Glacier Express
Zermatt,Gornegrat,Alpines Museum.

3.den:Zermatt–Lausanne–Interlaken
Zermatt,Klein Matterhorn
Zermatt–Brig,panoram. Glacier Express
Brig–Lausanne,vlakem údolím Rhóny
Lausanne,prohlídka města,olympijské museum
Lausanne–Interlaken,část panoram.expresem Golden Pass Line
Interlaken,prohlídka města

4.den:Interlaken–Grindelwald–Zürich
Interlaken,Brienzersee,Thunersee
Grindelwald,uctění památky horolezců na místním hřbitově( Eigerwand),Jungfraujoch–Top of Europe
Interlaken–Zürich,část panoram.expresem Golden Pass Line
Zürich,prohlídka,staré město,rozloučení se Švýcarskem.

Samozřejmě,že tento návrh je orientační,na detaily není zde místo.Program byl by upravován dle časových možností a hlavně dle počasí.
Z jízdních řádů bych si zjistil pouze orientačně trvání cesty pro přejezd z jednoho místa do druhého. Dopravní prostředky(vlaky,autobusy i lodě )navazují na sebe tak,že je zbytečné studovat podrobně jízdní řády.
Kromě nádherné přírody a kulturních památek,chtěl bych co nejvíce fotografovat a hlavně zažít hodně setkání s obyčejnými lidmi a poznat aspoň zčásti jejich běžný denní život.Zároveň rád bych si zdokonalil švýcarskou němčinu .
Pokud jsem správně pochopil ,výhra je jeden Swiss Pass na 4 dny. Nebyl by lepší Swiss Saver Pass,kdy od září do listopadu na něj mohou cestovat 2 osoby ?

Zdraví Honza

Miloš Harmady

1. Opustite vážení krčmu, hospudku, tavernu
povozím Vás po Švýcarech – začíname v Luzernu..
Katedrála, Leví pamätník, Kaplnkový most…
nasadať do vláčika , ak máte toho dosť…
Neviem či vás neurazím… prešli ste sem
sveta kus,
tak iste Vám nezaškodí zájsť zubačkou na Pilatus
/3132 m /. Cestujete pohodlne, vláčiky sú z prvej
ligy… putujeme ku Kráľovnej hôr… nech sa páči
… Rigi / 1797 m/

2. Zo Stechelbergu na Schilthorn … sláva, vivat
glória… My name is Bond, James Bond a toto je Piz
Gloria / 2970 m/ …
A teraz mesto kvetín, študentov, medveďov a
fontán…
Pamätajte toto mesto dôsledne a verne,
nech sa páči – Toblerone ,
ako inak veď sme v Berne…

3. Ochutnajte taktiež Nestlé od Charlieho z Vevey,
putujeme za jazzom z Montreaux, kilometrov je už
menej…

4. Nad Ženevským jazerom
sním, že uvidím Matterhorn / 4478 m/…
S Glacier express do Zermattu, zubačkou do
Gornergratu / 3100 m /.. Krásny výhľad na Monte
Rosu, ľadovce…bŕŕ… cítim „kosu“….
V srdci nosím krásny pocit… ešte raz sem musím
„skočiť“…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: