Souostroví San Blás a indiáni Kuna Yala

Souostroví San Blás a indiáni Kuna Yala

    Divoké indiánské kmeny, snové pláže a stovky malých ostrovů obydlených třeba jen jedinou rodinou. To je turisticky opomíjené panamské souostroví San Blás.

Panama je turisty doposud opomíjený úzký pruh země, spojující jako pomyslný most Ameriku Centrální s Amerikou Jižní. Díky unikátní poloze byla odjakživa místem míšení rozličných kultur a do dnešních dnů se na jejím území zachovalo celkem sedm svébytných indiánských kmenů. Nejpočetnějším kmenem jsou Guajimové, kterých žije v dnešní Panamě více 120 000 tisíc.

Některé oblasti Panamy jsou panensky krásné. Kromě souostroví San Blás je opravdovou perličkou i souostroví Bocas del Toro.

Divoké kmeny

Nejdivočejšími kmeny jsou bezesporu indiáni Čo-ko a Wounaan, obývající těžko přístupné oblasti panenských pralesů na hranicích s Kolumbií. Nejnápadnější, ale také nejuzavřenější indiánskou komunitou na území Panamy jsou ale indiáni kmene Kuna Yala. Kunové, jak se tito indiáni nazývají, dokázali po staletí odolávat veškerým nájezdům a dnes představuje autonomní oblast Comarca de Kuna Yala nejnezávislejší indiánské území v celé Střední Americe.

Autonomní oblast Comarca de Kuna Yala pokrývá úzký pruh karibského pobřeží a přilehlé souostroví San Blás. Celé území se táhne v délce více než 200 km jihovýchodním směrem od zálivu San Blás až ke kolumbijské hranici. Kunové spravují tuto oblast s minimálními zásahy centrální vlády, uplatňují vlastní zákony, dodnes používají vlastní jazyk a úzkostlivě střeží kmenové zvyklosti a svébytnou kulturu.

Hospodářství je založeno z velké části na vzájemném výměnném obchodu mezi jednotlivými rodinami. Na ostrovech se sklízejí kokosové ořechy, moře je plné ryb. Plantáže na pobřeží zásobují obyvatele zeleninou a tropickým ovocem. Přilehlé pralesy poskytují dostatek stavebního i vzácného dřeva. Kunové rovněž objevili i kouzlo cestovního ruchu. Ačkoliv turistická infrastruktura není zatím příliš rozvinutá, představují například rukodělné výrobky kunských žen nejproslulejší panamské artesanie.

Ostrov jedné rodiny

V celém souostroví San Blás se nachází okolo 400 ostrovů různých velikostí od miniaturních neobydlených ostrůvků až po jakési ostrovní vesnice. Převážná část staveb je postavena stále ještě v původním stylu z rohoží z palmového listí. Některé ostrovy jsou zastavěny téměř do posledního kousku země, ale mnohé z nich obývá pouze jedna jediná rodina. Ta se navíc během roku střídá v pravidelných cyklech s příbuznými a tak tráví část roku odpočinkem v poklidném Karibiku a po zbytek roku pracují na plantážích na pobřeží.

Jediným dopravním prostředkem, umožňujícím spojení mezi jednotlivými ostrovy i přilehlou pevninou, jsou unikátní dřevěné mořské kanoe. K výrobě ručně dlabaných kánoí používají Kunové mohutné kmeny stromů Sapi, které rostou v pralesích na pobřeží. Menší rybářské kanoe nazývají ve svém nářečí binu uwala, o něco málo větším dopravním kanoím říkají turga uwala. Svým majitelům slouží v průměru až patnáct let. Jízdu na kánoích zvládají nejen muži, ale i ženy a dospívající děti.

Za bezvětří poklidně pádlují nebo se v mělkých vodách odrážejí pomocí dlouhého bidla ode dna. Pokud se zdvihne mírný větřík, napnou jednoduché plachty a v tichosti plachtí napříč oceánem. V tom okamžiku se celý obzor zaplní jinak pouhým okem sotva postřehnutelnými kanoemi. Poklidnou idylu zatím téměř bez výjimky neruší hlučné lodní motory ani větší plavidla. Kunové vám své kánoe i rádi zapůjčí. Cestování na těchto plavidlech odlehlým karibským souostrovím je pak zcela nevšedním zážitkem.

Ženy v mole

Přesto, že muži se zde oblékají výhradně západní způsobem do trika nebo košile a krátkých kalhot, ženy úzkostlivě dodržují staleté zvyklosti. Kromě barevných korálků ovinutých do poloviny lýtek i předloktí a černé linky malované na obličej od čela ke špičce nosu jsou nejnápadnější součástí jejich tradičního kroje krátká blůzka opatřená na břiše a na zádech nepřehlédnutelnou výšivkou – mola. Právě molas se staly tím nejvyhlášenějším panamským suvenýrem. Jejich výroba vyžaduje značnou zručnost a dostatek času. Proto snad nehrozí přenesení jejich výroby do turistických manufaktur a příjmy z nich tak zůstávají převážně u jejich výrobců.

Uvědomění vlastní svébytnosti, životního stylu neovlivněného doposud tolik rozpínavou civilizací a touha po udržení tradičních hodnot a způsobu obživy na San Blás je v dnešním  kosmopolitním světě zcela unikátní. Kunové usilují o udržení svého území a kmenové celistvosti úspěšně již od výprav Kryštofa Kolumba, a proto jim přejme nezlomnou vůli v této snaze nejen v daleké budoucnosti, ale i v právě probíhajícím 21. století.

Autorka článku Petr Novotný pracuje jako průvodce CK Adventura.

Zkušenosti čtenářů

Eva

Dobrý den,
můžete prosím doporučit nejlevnější variantu, jak se na souostroví dostat, tipy na ubytování. Popřípadě další rady.
Děkuji. Eva.

Pepíno
Eva:

Byl jsem tam v únoru a soustrový je fakt krásný. Je tam
mnoho neobydlených ostrůvků, kde jsme se párkrát nechali vysadit a byli tam 2-3 dny, oheň na pláži není problém, chytání ryb, spaní v hamace či stanu…
Letenka do Panama city nás vyšla na 13 500,-kč z Berlína.
Pak z hlavního autobus. nádraží jsme jeli za pár kaček do městečka El Llano, tam je odbočka a jediná příjezdová cesta k pobřeží San Blas. Všichni říkali, že se tam stopovat nedá, ale mi jsme asi po 2 hodinách někoho stopli a na pobřeží jsme shnali (už trochu dráž)
loďku. Nejdřív jsme se nechali odvízt na ostrov Frenklin. Na ostrově je více baťůžkářů, pronájem bambusové chýše přímo u moře a jídlo celý den tě zde vyjde na 28 dolarů na osobu – vaří všem dohromady indiánská rodina, k jídlu svolává troubením na mušly.
Ahoj Pepa Teplice

Milan
Pepíno:

Ahoj Pepíno
Odlétám 1.10.2016 do Panamy. Nemohl by jsi mi napsat na [email protected]  tel a já bych zavolal a dozvěděl se něco zajímavého ? Dík

Tereza Tylová

Dobrý den, zajímalo by mě zda na vánoční termín je možné sehnat v Kuna Yala ubatování bez předchozí rezervace ?

Soňa

Ahoj, vážně uvažujeme strávit konec roku (2-3týdny) v Panama. Též by mě zajímalo, zda můžeme vyrazit bez zajištěného bydlení. Tuším, že ano…..

Sir

Co by taková Petr Novotný asi řekla na to, že je autorka…

Jana

Ahoj, chystám se na San Blás v říjnu. Poradil by někdo, prosím, na který ostrov se vydat, kde si sehnat dopravu na ostrov a jaké jsou aktuální ceny za ubytování atd.
Předem děkuji.

Jana

Ahoj, chystám se na San Blás v říjnu. Poradil by někdo, prosím, na který ostrov se vydat, kde si sehnat dopravu na ostrov a jaké jsou aktuální ceny za ubytování atd.
Předem děkuji.

Dominik

Ahoj, strávili sme na San Blas 3 dny nyní v únoru a opravdu všem vřele doporučuji. Nádherný moře, klid a indiánský servis po celý den. My sme byli s agenturou kterou sme sehnali v Panama city a vyzvednutí na hotelu s transferem do přístavu,  transfer lodí na ostrov a 2 noci v chýši s plnou penzí nás stáli 200 usd na osobu. Opravdu se nám to nezdálo moc, ale po diskuzi s českými turistkami se to dá pořídit i o něco levněji. Kontakt na naší agenturu s průvodcem Renem kdyžtak mohu poskytnout.

Lenka
Dominik:

Ahoj, mohla bych poprosit o kontakt, děkuji

Barbora
Dominik:

Ahoj, mohla bych poprosit také o kontakt prosím? Nejlépe na mail [email protected].
Už máme letenky na listopad a San Blas chceme rozhodně navštívit, kdyby se někdo taky chystal a chtěl by se na cestu připravovat společně, vyměnit si posbírané info apod, tak budu ráda, když napíšete 🙂

Martina
Barbora:

Ahoj, jedeme také v listopadu, budu ráda za nějaké info. Díky Martina [email protected]

liba
Dominik:

Připojuji se k prosbám o kontakt na agenturu, nejlépe na [email protected]. Díky

Martina
Dominik:

Dobrý den, prosím o kontakt na agenturu v Panamě na zajištění výletu na ostrovy. Díky Martina
[email protected]

Luboš
Dominik:

A na jakém ostrově jste byli, popřípadě s jakou agenturou?

lenka

Ahoj, nemáte prosím někdo tip, kde se na za normální peníze bydlet v Carti?díky

Petr

Ahojte, my jsme byli přes http://www.sanblas-gunayala.com a byla to paráda

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí