Sněžka má zpřístupněné nové patro

Sněžka má zpřístupněné nové patro

KRKONOŠE: Sněžka má zpřístupněné další patro… směrem dolů.

Jeskyňáři otevřeli novou trasu dolu Kovárna – až do 50 metrů do nitra Sněžky. Stálá teplota 7 stupňů Celsia a podle České televize má být v chodbách 100procentní vlhkost.

Dolování je v Krkonoších staletou záležitostí  – historií dodnes živou. Dokazují to nejen jména obcí (Rudník) či geomorfologické jevy (neobvyklé „kopečky“ po těžbě zlata – pinky u Sklenařovic), ale i stále fungující lomy. Třeba ten na vápenec u Černého dolu. Kdo chce proniknout více do tajů hornické historie Krkonoš, má od nynějška o šanci více. Důl Kovárna – štola vedoucí do útrob Sněžky, má teď otevřené další patro. Sestup je po žebřících do hloubky zhruba padesáti metrů, takže nic pro malé děti. A jak je to s tou vlhkostí? Plavky nebo neopren mít nemusíte, ale pokud se zpotíte, tak vzduch nasycený vodní parou další vlhkost nepřijme. Prostě a jednoduše zůstanete mokří. Štoly se v podzemí české nejvyšší hory kutaly pomocí ruční práce s kladivem a mlátkem čtyři století a celkem je jich ve zdejším podzemí Sněžky okolo sedmi kilometrů.

Více: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/211411000100621/obsah/161632-nova-prohlidkova-trasa-v-podzemi-snezky/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: