Skalní města, kaňony, duny z červeného písku a dobrodružství, takové je běhání v Saúdské Arábii

Skalní města, kaňony, duny z červeného písku a dobrodružství, takové je běhání v Saúdské Arábii

Podnikli jsme průzkumný běžecký výlet do Saúdské Arábie. Ta byla donedávna pro turisty neznámá, dokonce zapovězená. Turistické vízum neexistovalo. Avšak to se změnilo na podzim 2019, kdy Saúdská Arábie zavedla turistická víza a obrovská, přírodou i historií bohatá země se otevřela k poznávání.

Zima je na Arabském poloostrově pro Evropany příjemné období. Teploty dosahují jen kolem 20 stupňů a jsou ideální na průzkum pouště.

Západně od saúdského města Tabuk se nachází oblast fantastických skalních věží, kaňonů, skalních oken, hřibů a dalších útvarů protkaných písčitými údolími a dunami, to vše v barvách od bílé přes žlutou až po sytě červenou. Je to oblast podobná známému jordánskému Wádí Rúm, avšak v Saúdské Arábii je mnohem větší: s rozlohou cca 150 x 50 km odpovídá velikosti Jihomoravského kraje. Ráj pro milovníky outdoorových aktivit včetně běhu a lezení. Tím však neříkáme, že bychom zde během tří týdnů nějakého běžce nebo lezce potkali.

Ale pokud se toužíte proběhnout 10, 20 nebo 50 kilometrů nádhernou pouští, proplétat se kaňony, zdolávat strmé písečné duny i křivolaké skalní průrvy a honit velbloudy, pak Saúdská Arábie je to pravé. Je to blízko, je tam levně, bezpečno, služby na vysoké úrovni. Podobné přírodní krásy najdete snad jen v národních parcích na západě USA, ale v Saúdské Arábii si je budete prohlížet (zatím) nejspíš sami. 

TIP: Pro běžecké průzkumy v Saúdské Arábii se vám budou hodit hodinky s navigací a případně i mapa alespoň v mobilu (pokud budete mít ve skalách signál). Při příletu si kupte SIM kartu s internetovými daty. 1 GB zde stojí v přepočtu pouhých 80 Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí