HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Silvestre Veléz Escalante – objevitel Velkého solného jezera

Silvestre Veléz Escalante – objevitel Velkého solného jezera

Misionář Escalante se podílel na objevování vnitrozemské Ameriky. Dodnes se po něm jmenuje řeka Escalante.

ESCALANTE Silvestre Veléz (18. století) – španělský misionář, objevitel Velkého solného jezera

Při hranicích dnešních států Arizona a Nové Mexiko působil v 18. století františkánský mnich Silvestre Veléz Escalante, který vedl misii Zuni na stejnojmenné řece. V roce 1776 se spolu s řádovým bratrem Franciskem Dominguezem odebral do Santa Fé a v červenci 1776 se s nevelkým doprovodem vydali na pravý břeh Río Grande. Překročili hřbety pohoří San Juan, dostali se k řece Gannison (přítok Colorada) a podle rady místních Indiánů našli na severozápadě Velké solné jezero.

Pokračovali přes Great Basin na jih až k řece, která později dostala jméno Escalante. Podél už známých toků San JuanChama se františkánští bratři se svým doprovodem dostali do Santa Fé. Jejich cestou končilo období španělských objevů na americkém západě a v oblasti pobřeží severního Pacifiku. Pomyslnou štafetu převzali Američané, jejichž výpravy sledovaly možnosti pro nové osadníky, kteří na západě hledali novou půdu a později i zlato, a pro vytvoření dopravních spojnic mezi městy a osadami za řekou Mississippi s tichomořským pobřežím.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: