Severoněmecký Rostock: celoroční dovolená u Baltu

Severoněmecký Rostock: celoroční dovolená u Baltu

Severovýchod Německa láká na své mírné klima milovníky celoročního cestování. Baltské pobřeží je prosyceno námořnickou romantikou na pozadí starobylých měšťanských domů z pálených cihel, příchozího okouzlí také pohledem na větrem ošlehané duny. Ideálním výchozím bodem je hanzovní město Rostock.

Lázeňská kultura

O tom, že je oblast kolem bývalého hanzovního města Rostock ideálním celoročním místem k odpočinku, byl přesvědčený už před více jak dvěma sty lety velkovévoda Bedřich František I. z nedalekého Heiligendammu. Zakladatel přímořských lázní přivedl na baltské břehy první lázeňské hosty v roce 1793 a novodobá historie na jeho záměr navazuje hustou sítí luxusních wellness středisek.

Doplnit blahodárné účinky lázní můžete i místní stravou, zdejší trhy jsou plné čerstvých ryb. Rybí restaurace, ale i jiné obchody a divadla se soustředí kolem městského přístavu, který od roku 1991 funguje jako oblíbená promenáda. Dobře využívaný veřejný prostor slouží i jako dějiště velkých festivalů, z celého světa se sem například sjíždějí historické plachetnice na festival Hanse Sail.

Architektonická procházka dějinami

Čilý námořnický ruch prostupuje městem do dnešních dní. Tepnami Rostocku je několik pěších zón. Např. Kröpeliner Straße vás provede kolem nádherně zrestaurovaných měšťanských domů, gotických kostelů z červených cihel i městskými branami. Chybu neuděláte ani když se odkloníte do kterékoliv přilehlé uličky – schovávají menší krámky i hospůdky v historických špejcharech.

Čokoláda od babičky

A že se vyplatí chodit i mimo hlavní trasu dokazuje tip místních na útulnou kavárnu, kterou byste na turistické mapě těžko hledali. Kavárnička Marientreff se nachází v kostelní ulici, která stejně jako Kröpeliner Straße ústí na náměstí Neuer Markt.

V bývalém příbytku kostelníka se schází místní babičky a každý den pečou domácí koláče a vaří kakao a horkou čokoládu. Když mají babičky dopečeno, čile v kavárně švitoří a věnují se například společnému pletení. O příchozího je postaráno se samozřejmou domácí péčí a ceny jsou spíše symbolické, ku oboustranné spokojenosti tak kavárnu vyhledává řada místních studentů.

Dohlédnout za obzor

Zajímavostí pláže ve Warnemünde, lázeňském předměstí Rostocku, jsou vlnolamy, několik řad dřevěných sloupů zapuštěných do břehu. Málokterého procházejícího nepopadne dětská touha přeskakovat z kůlu na kůl co nejdál od pevniny. Dřevěné válce tak nesou melancholické příběhy těch, kteří tomuto mírně adrenalinovému pokušení neodolali.

V časech války zde do rozbíjejících se vln hleděli nuceně nasazení z protektorátního Československa, kteří vyráběli v nedaleké továrně cvičné letouny a hydraplány pro Luftwaffe, a lázeňské domy ve Warnemünde jim posloužily jako příbytek.

V dobách komunismu zase bývalo pobřeží obsypané turisty z východního bloku, kterým nespoutané moře poskytovalo jediný kontakt se svobodou. Poetiku warnemündského pobřeží dokresluje starý zelený maják, který od roku 1897 stále slouží lodní dopravě. Sedmatřicet metrů vysoká věž je přístupná i pro turisty, kterým nabízí působivý výhled na moře i severní okresy Rostocku. Na tomto mega portálu friv2online.com jsou prezentovány pouze ty nejlepší online friv hry. Zahrajte si online hry na stránkách s hrami s celou rodinou.

Ponořit se do vln Baltu

V místě, kde nejméně slané moře světa omývá bílé pobřeží, nehledejte příliv ani odliv. Plavci by i v nejteplejších měsících měli brát v úvahu nejen nižší teplotu vody, ale také ostré závany větru, které prořezávají rybinou prosycený vzduch. Příhodnější zábavou se tak stává windsurfing a kitesurfing, čemuž odpovídají všudypřítomné reklamy místních škol vodních sportů.

Na kole podél pobřeží

Vzhledem k mírnému podnebí a přírodnímu rázu vybízí baltské pobřeží také k celoroční cykloturistice. Pro místní je jízda na kole přirozeným způsobem dopravy, Rostock je proto obsypaný levnými cykloobchody, opravnami i půjčovnami, centrum města včetně okolí je navíc protkané hustou sítí cyklotras. Milovníci náročného převýšení tady sice nepochodí, útěchou každému však můžou být poetické výhledy. Ostrý vítr zde za tisíce let vytvořil působivé písečné duny z bílého jemného písku, kterým prorůstá pouštní tráva.

Kde složit v Rostocku a okolí hlavu?

Na pobřeží Severního moře naleznete například mládežnickou ubytovnu Jugendherberge ve Warnemünde, další možností je naleznete přímo v Rostocku na břehu Varnavy třeba Ibis.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v německu podniknout, jistě vám poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí