Severní Maledivy: nečekaná rozmanitost

Severní Maledivy: nečekaná rozmanitost

Tisíce ostrůvků se vznáší v teplém korálovém moři a tvoří Maledivy. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, jiný lemuje bílá pláž a kokosové palmy, další láká milovníky šnorchlování na útes porostlý korály ve tvaru zlatých růží, ke čtvrtému připlouvají manty, na pátý želvy a kolem všech najdete stovky druhů ryb. A pak tu jsou ještě ostrůvky, na nichž vznikly resorty, kde si připadáte jako v ráji.

Severní Maledivy zahrnují osm přírodních atolů, které se administrativně člení na atolů sedm. Dostat se sem je možné pouze vnitrostátním letem, a poté na ostrovy několikaminutovou plavbou rychlolodí nebo hydroplány. Příznivé počasí nastává na severu Malediv dříve než ve středních nebo jižních oblastech. Platí to především pro prosinec a leden. Kuchyně severu je stejná jako v dalších dvou částech země. Najdeme tu jak tradiční maledivskou kuchyni, která se skládá především z čerstvých ryb, rýže, kokosu a karí, tak dokonalou michelinskou a mezinárodní gastronomii na resortech.

Panenský Haa Alif atol

Haa Alif (Thiladhunmathi Uthuruburi) je nejsevernější správní obvod Malediv a nachází se nejblíže ke Srí Lance a Indii. Pod Haa Alif spadá také atol Ihavandhippolhu, který je nejsevernějším přírodním atolem země. Haa Alif atol zahrnuje 45 ostrovů, z nichž je 14 obydlených a na třech jsou resorty. Ostatní ostrovy jsou neobydlené nebo slouží jako farmářské či industriální základny.

Za pozornost stojí jeden nejhezčích a nejméně obydlených ostrovů Malediv, a to Vashafaru, který je lemován nádhernou dlouhou pláží se stovkami kokosových palem a obřím přírodním bazénem, tedy krásná azurová laguna. V penzionu Blue Coral zažijete opravdovou pohostinnost Malediv. Dalším nádherným ostrovem s neskutečně dlouhou pláží s jemným bílým pískem je větší farmářský ostrov Kelaa, kde místní rybáři drží tradici rybolovu z dřevěných kůlů, který je znám ze Srí Lanky. Za návštěvu stojí také obydlený ostrov Utheemu s bohatou historií nebo ostrov Uligamu, jenž slouží jako oficiální přístav pro jachty plující z velkých dálek. Z resortů doporučuji Hideaway Beach a JA Manafaru. Oba ostrovy jsou přírodní, mají krásné pláže a korálové útesy. 

V případě, že trávíte dovolenou na Haa Alif, nesmíte vynechat šnorchlování se želvami – karetami pravými – u farmářského ostrova Maafahi, kterých je tu opravdu požehnaně. Haa Alif má panenskou přírodu, jelikož tu cestovní ruch není tolik rozvinut. Tato lokalita je vhodná pro potápěče všech úrovní. Mořské kanály tu jsou mnohem širší a mělčí než ve zbytku Malediv, a to znamená, že tu nejsou tak silné proudy. Vášniví šnorchlisté, ale i freediveři nebo potápěči si přijdou na své na potopeném vraku Captain Pentals z roku 1963 u ostrova Filladhoo, jenž je domovem mnoha druhů ryb, žraloků a sib skvrnitých. Vrak je potopen v pouhých 14 metrech. V kanálu Ihavandhoo, který je mělký, najdeme v hloubce pouhých pěti metrů čisticí stanici, u níž můžeme spatřit mnoho mant a dalších živočichů. 

Nádherná pláž na Vashafaru, Haa Alif, Maledivy, foto: Lucie Mohelníková
Nádherná pláž na Vashafaru, Haa Alif, Maledivy, foto: Lucie Mohelníková

Skoro panenský Haa Dhaalu atol

Haa Dhaalu (Thiladhunmathi Dhekunuburi) zahrnuje také ostrov Makuudhoo, známý jako Malcolm atol. Součástí Haa Dhaalu je celkem 33 ostrovů, z nichž je 13 obydlených a na jednom je resort. Z obydlených ostrovů navštivte Hanimadhoo, který je zároveň mezinárodním a vnitrostátním letištěm, nebo ostrov Nolhivaranfaru. Oba ostrovy jsou více obydlené, ale mají pěkné dlouhé pláže a velké laguny. Na Hanimadhoo mohu doporučit hotel Barefoot Eco a na Nolhivaranfaru penzion Nolhi Escape a Mi Lugar Maldives Retreat & Spa. Resort se tu nachází jediný, a to Hondaafushi, který je vhodný pro nenáročné milovníky dlouhých pláží a šnorchlování. Příznivci potápění si nesmí nechat ujít Theefaridhoo Thila, což je skála plná měkkých žlutých korálů, a poté Anemone Thila u ostrova Theefaridhoo, kde se vyskytuje Leopard Shark. Potápění je tu vhodné především pro začátečníky, ale na své si přijdou i pokročilí.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Neznámý Shaviyani atol

Shaviyani atol (Miladhunmadulu Uthuruburi) se nachází v severní části přírodního atolu Miladhunmadulu a zahrnuje celkem 54 ostrovů, z nichž je 14 obydlených a na dvou jsou resorty. Bileffahi, který obklopuje nádherná laguna a korálový útes, je nejhezčím z obydlených ostrovů tohoto atolu. Na ostrově bohužel, nebo možná bohudík, stále není žádné ubytování. Z resortů najdeme na Miladhunmadulu luxusní Fairmont Sirru Fen Fushi a JW Marriott Maldives. Shaviyani je méně známou potápěčskou lokalitou, a právě proto nabízí neuvěřitelné množství podmořského života. 

Luxusní Noonu atol

Noonu atol (Miladhunmadulu Dhekunuburi) má celkem 70 ostrovů, z nichž je 13 obydlených a na 8 jsou resorty. Na Noonu určitě nevynechejte méně obydlený ostrov Fodhdhoo s dokonalým korálovým útesem s živými korály, milionem ryb a mantami. Nejvyhlášenějším je útes Than’burudhoo, kam jezdí šnorchlovat a potápět se hosté z těch nejluxusnějších resortů této lokality.

Za zmínku určitě stojí český resort Velaa Private, který vybudoval český miliardář Jiří Šmejc s manželkou a nyní je jeho spoluvlastníkem také Daniel Křetínský. Dále musíte pobýt na luxusním eko resortu Soneva Jani nebo Cheval Blanc Randheli. Nádherné a cenově dostupné jsou resorty Sun Siyam Iru Fushi či Siyam World. Opomenout nesmím také Mövenpick Resort Kuredhivaru. Noonu je dokonalost sama pro šnorchlaře i potápěče.

Úsměv z Vashafaru, Haa Alif, Maledivy, foto: Lucie Mohelníková
Úsměv z Vashafaru, Haa Alif, Maledivy, foto: Lucie Mohelníková

Resortní Raa atol

Raa atol (Maalhosmadulu Uthuruburi) tvoří celkem 90 ostrovů, z nichž je 15 obydlených a na 19 jsou resorty. Na Raa atolu nenajdeme žádné zajímavé obydlené ostrovy s penziony. Z resortů doporučuji pobýt na Cora Cora Maldives, který nabízí prémiové all inclusive za výbornou cenu. Z luxusních resortů nesmím opomenout InterContinental Maamunagau, jenž disponuje restaurací umístěnou v jediném majáku na Maledivách. Skvělé jsou také italské resorty Emerald, Reethi Faru nebo Kudafushi, ve kterých stojí za to strávit pár dní, a pro milovníky netradičního stylu a zábavy je tu malý ostrůvek The Standard Huruvalhi Maldives. Všechno to jsou nádherné přírodní ostrovy s korálovými útesy, krásnou vegetací a plážemi. Skvělý atol na šnorchlování i potápění. 

Tradiční Lhaviyani atol

Lhaviyani atol (Faadhippolhu) zahrnuje celkem 54 ostrovů, z nichž je 6 obydlených a na 10 jsou resorty. Ani na tomto atolu není žádný z obydlených ostrovů příliš zajímavý. Za zmínku stojí pouze nezisková mořská záchranná stanice Naifaru Juvenile na obydleném ostrově Naifaru, která se specializuje na záchranu mořských želv. Na tomto atolu převládají resorty, které vlastní Maledivci. Největší a nejznámější maledivskou hotelovou sítí je Crown & Champa Resorts. Nejzajímavější z nich je eco resort Kudadoo Private, jenž celý funguje pouze na solární elektřinu. Máte-li rádi romantiku na menším ostrově, pak musíte navštívit maledivský resort Fushifaru Maldives, který je průkopníkem maledivských tradic a kultury cestovního ruchu na resortech. Fushifaru se nachází v sousedství nejznámějších potápěčských lokalit na světě, z nichž jednou je Fushifaru Thila. Je to také místo, kde se často vyskytují manty. 

Zlaté zelí nebo růže (Pale Leaf Cabbage Coral) Garden u Fulhadhoo na Goidhoo atolu, Maledivy, foto: Lucie Mohelníková
Zlaté zelí nebo růže (Pale Leaf Cabbage Coral) Garden u Fulhadhoo na Goidhoo atolu, Maledivy, foto: Lucie Mohelníková

Mantí Baa atol a laguny Goidhoo atolu

Pod Baa atol (Maalhosmadulu Dhekunuburi) spadá celkem 79 ostrovů, z nichž je 13 obydlených a na 18 jsou resorty. Na Baa doporučuji navštívit obydlený ostrov Kamadhoo s banánovou farmou a turisty nepolíbený ostrůvek Kihadhoo, vhodný pro milovníky šnorchlování, kde byl koncem roku 2021 otevřen první malý penzion. 

Z resortů nesmím zapomenout zmínit Kihaa Maldives, vystavěný na nádherném přírodním ostrově, dále pak resort Four Seasons at Landaa Giraavaru, Four Seasons Private Island Maldives at Voavah, který slouží k soukromým pronájmům, Anantara Kihavah Villas s podmořskou restaurací Sea, nádherný přírodní ostrůvek Dhigufaru Maldives, luxusní resort Milaidhoo a The Nautilus nebo můj oblíbený resort Vakkaru Maldives, u něhož se nachází nádherný šnorchlovací spot Blue Hole

Milovníkům dovolených ve stylu Robinsona Crusoe a eko resortů nesmí uniknout má oblíbená Soneva Fushi. Nejvyhlášenějším místem na Maledivách, kde se od června do listopadu vyskytují manty, je Hanifaru Bay na atolu Baa, který je přírodní rezervací a je zapsán na seznamu UNESCO. Celý Baa atol je vyhlášený také pro rybolov. Dalším místem, kde se celoročně vyskytují manty, je menší zátoka Hanifalhu Bay, nacházející se na přírodním atolu Goidhoo. K vidění je tu i větší seskupení živých korálů ve tvaru růže. Když na ně svítí sluníčko, vypadají jako zlaté. Za návštěvu stojí ostrovy Fulhadhoo a Fehendhoo, které jsou málo obydlené a jsou obklopené několikakilometrovou tyrkysovou lagunou. 

CA a CK other way holiday

Česká cestovka other way holiday se zázemím na Maledivách je specializovaná na tuto tropickou destinaci již od roku 2012. Experty provozovaná other way holiday nabízí ty nejkrásnější resorty a obydlené ostrovy nebo jejich kombinace v těch nejlepších lokalitách. Pro milovníky poznání jsou v nabídce také poznávačky s česky hovořící průvodkyní, a to s majitelkou cestovky, která na Maledivách střídavě s Prahou žije již od roku 2009.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí