Sebastian Ocampo – rozluštil tvar Kuby

Sebastian Ocampo – rozluštil tvar Kuby

Mořeplavec, zkoumající Kubu, vyvrátil domněnku, že jde o asijský poloostrov.

OCAMPO Sebastian (15.–16. století) – španělský mořeplavec

K pobřeží Kuby dopluly Kolumbovy lodi již při první výpravě roku 1492 (27. 10.), ale španělští mořeplavci předpokládali, že jde o rozlehlý (asijský) poloostrov. Přesto se udržovala mezi námořníky Katolických Veličenstev domněnka o širokém průjezdu mezi Kubou a sousedící pevninou.

Králův náměstek Nicolás Ovando vyslal k ověření této teorie roku 1508 expedici pod velením Sebastiana Ocampa. Vyplula ze Santo Dominga, pokračovala Návětrným průlivem (mezi Haiti a Kubou) k severovýchodu. Dostala se k ostrovům Camagüey při severním pobřeží Kuby, jejíž pobřeží sledovala až do zátoky, kde byla později (1519) založena Havana. Pokračovala další dvě stovky kilometrů, až dosáhla mysu San Antonio, který tvoří nejzápadnější bod ostrova.

Břeh ostrova se zde stáčí prudce k východu a Ocampo poznal, že se dostává k pobřeží, které v červenci 1494 poznal Kolumbus. Na rozdíl od něho proplul mezi souostrovím Canarreos a Jardines de la Reina k zálivu Cienfuegos. Odtud zamířil do Návětrného průlivu a vracel se do Santo Dominga. Po Ocampově návratu bylo jasné, že Kuba je dlouhý ostrov, připomínající ptačí jazýček.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: