HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Sdružení Tenggara otevřelo Školku pod horou Merapi

Sdružení Tenggara otevřelo Školku pod horou Merapi

Tenggara s detmi


Vesnice Pacing u města Yogyakarta v centrální části indonéského ostrova Jáva těžce postižená květnovým zemětřesením má pro své děti novou školku. Vděčí za ni českému občanskému sdružení Tenggara, které na výstavbu věnovalo 100 tisíc korun. Školka byla 13. listopadu slavnostně otevřena, takže se do ní děti mohou přesunout z provizorních stanů ještě před začátkem monzunového období.

Za peníze z benefice

Projekt Školka pod horou Merapi financovalo sdružení Tenggara z výtěžku benefičního večera konaného v Praze 13. června 2006 a z příspěvků soukromých dárců. Cílem bylo přispět k obnově předškolní výchovy ve vesnici, která patří k nejvíce postiženým lokalitám a přitom se jí nedostalo dostatečné pomoci od vládních ani soukromých zdrojů.

K částce 40 miliónů indonéských rupií (asi 100 000 Kč) věnované Tenggarou přidala správa vesnice ze svých omezených zdrojů 10 miliónů. Místní obyvatelé se ve prospěch stavby vzdali části svého dřeva. Asi desetičlenná skupina řemeslníků a jejich pomocníků pak za mzdu přibližně 50 až 80 Kč denně pracovala sedm dní v týdnu na stavbě budovy.Položení střešní konstrukce předcházela tradiční slavnost ngunggahke suwunan, kdy se významní členové vesnice modlí za zdar stavby a její odolnost.

Zkušenosti z Acehu

Budova školky „TK Pertiwi“ je zřejmě jediným projektem obnovy okolí Yogyakarty, na němž se přímo podílí česká nezisková organizace. Díky dobré znalosti prostředí a předchozím zkušenostem z působení v provincii Aceh zasažené v prosinci 2004 tsunami získalo sdružení Tenggara důvěru místní komunity, která je v indonéských podmínkách klíčem k úspěšné realizaci projektu.

Proto se i přes omezený rozpočet podařilo postavit školku v relativně krátkém čase dvou měsíců, bez administrativních překážek běžných u jiných projektů a na rozdíl od jiných staveb s parametry odpovídajícími standardům pro výstavbu budov odolných vůči zemětřesení.

Informace o projektech a činnosti občanského sdružení Tenggara najdete na webových stránkách www.tenggara.net.

Případné dotazy adresujte na email info@tenggara_net..

Zkušenosti čtenářů

Martin Tocik

Dnes v 15.07 na stanici Cesky Rozhlas 2 – Praha bych mel rici k tomuto projektu par slov i posluchacum teto stanice. Neni treba volat do Indonesie Sone Cermakove, dotazy muzu zodpovedet zde i ja.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: