Sběr jablek na Novém Zélandě

Sběr jablek na Novém Zélandě

Jaké to vlastně je, být sběračem jablek? Jinými slovy být pickerem a vydělat si během jednoho měsíce práce v jablečném sadu na dva měsíce bezstarostného cestování po Novém Zélandu?

Ach pickeřina. Práce jako každá jiná. Jablíčka maličká, větší, červená i žlutá. Sluníčko a dobrá nálada. Ale hlavně lidé. Traktoristé, kteří posouvají bedny, kontolorka kvality a supervisor, kteří vás laskavě upozorňují na vaše chyby. A samozřejmě ostatní pickeři.

Supervisor je člověk, který dohlíží na kvalitu trhaných jablek. Nemá to lehké, obcházet pickery se stále stejnou průpovídkou: "Halve the apple must be red. Pick red and big!" Několikrát nás dokonce i pochválil, shodou okolností to bylo ve dny, kdy jsme dostali trest za špatně natrhané bedny. Že by nám pak narostl hřebínek?

Kontrolorka kvality je dáma jménem Bev. Zjevuje se nečekaně. V ruce má igelitový sáček s pěti pomačkanými jablky, na kterých si vysvětlíme naše chyby, pozpytujeme svědomí a slíbíme, že už se to nikdy, ale nikdy nestane.

Traktoristé – na jejich schopnosti do značné míry záležela naše denní úspěšnost. Skvělý Earl posunuje bedny včas, při přesunech vozí žebřík, jednou nám dokonce dovezl na svačinu meloun. Druhý traktorista Mike je naprosto ztracená existence.

Ostatní pickeři jsou lidé z různého těsta. Jsme tu půl na půl travelleři a místní nezaměstnaní, důchodci a studenti. Čechů potkáváme v Motuece hodně, v našem sadu však kromě nás pracovali jenom dva. Ostatní lidé jsou z Francie, Anglie, Německa, Izraele a Irska.

Všichni tito lidé tvoří dokonale sehraný tým, který spolu s lidmi v packhousu, řidiči kamionů, topiči v zaoceánských parnících a prodavačkami ve vašem oblíbeném supermarketu dodávají jablíčka pro vaši spotřebu.

Základní vybavení pickera tvoří ladder, bag a bin. Tedy žebřík, batoh zavěšený na břiše a (CA) bedna. Naplnit ji trvá podle velikosti jablek kolem dvou hodin času jednoho pickera. Plná váží kolem 400 kg. Bedny jsou sváženy k shedu (stodole), odkud jsou hromadně odváženy nákladním autem do packhausu (s případnou přestávku v coolstoru). Zde se znovu kontroluje kvalita jablek. Bedny, které jsou v pořádku, jsou baleny do malých krabic, které připomínají obaly na vajíčka (sem jsou jemně ukládány jablka). Špatně nasbírané bedny jsou zaznačeny a nešťastným pickerům strženy peníze.

Jaké jsou pickerské prohřešky?

  • apple bruising – prsty omačkaná jablka
  • steam punching – stopky jablek při vysypávání do bedny omačkají, propíchnou či jinak poškodí jiná jablka
  • bad sizing – natrhaná jablka mají špatnou velikost (= jsou moc malá)
  • bad coloring – barva neodpovídá požadavkům – nevěřili byste, kolik existuje odstínů červené

Za špatně nasbírané bedny dostáváme jenom 16 NZD a ztrácíme týdenní bonus 1 NZD za každou bednu.

Peníze Dostáváme se k odměňování. Mzdu dostáváme podle počtu nasbíraných beden. Většina odrůd, které jsme sbírali, byly placeny 27 NZD + 6% tzv. holiday pay. Braedburns, tvrdá červená jablka, jsou placena pouze 25 NZD + 6% holiday pay. Od 1.4.2007 dochází na Zélandu k významné změně, kterou bychom doma nechali bez povšimnutí – zvyšuje se minimálním mzda z 10.25 NZD/ hodinu o jeden celý dolar a roste holiday pay na 8%. Pokud by mzda za nasbírané bedny byla menší, náležela by nám správně alespoň právě minimální mzda. Sad má tuto situaci pojištěnou ustanovením, podle kterého musí každý nasbírat minimálně tři bedny denně. Což se každý den každému nepodaří, přesto se to mlčky přehlíží a nikdo doplatek k minimální mzdě nedostává.

Přesto má úroveň minimální mzdy vliv na sazbu za jednotlivé bedny. Děkujeme proto na dálku Labour Department za jeho sociální cítění a posíláme jim za ně písničku.

Ubytování: Sad, ve kterém pracujeme (Fairfield Orchards v Riwace/Motuece) nám pronajímá pokoj cca 5x3m. ve vedlejší budově je kuchyně, společenská místnost včetně ping-pongového stolu, koupelna a záchody.

Odrůdy:

  • Royal Gala: sběr od 25.2. – 20.3. 2007 – 2-3 sběry na stejných stromech (na postupně dozrávajících stromech)
  • Jazz (20.3. – 7.4.2007 ) – 3 sběry, údajně nejlepší je druhý sběr, který nám uteče. Výborná, sladká jablka, na NZ vyšlechtěná odrůda
  • Braeburn Eve (27.3. – 15.4.2007) – 2 sběry – první sběr je náročný kvůli barvě – všechna jablka se zdají být červená, správně se sbírají pouze ta červěnější. Druhý sběr, který nám uteče, musí být sběračské eldorádo – stromy jsou stále slušně obsypané, bude se sbírat všechno!!

Když to shrneme, strávili jsme tu celý měsíc a vydělali tolik, abychom mohli nějaké dva až tři měsíce bezstarostně cestovat. Práce nám ke konci začínala jít krkem. S radostí odsud odjedeme. Přestože se tu nevydělávají žádné pohádkové peníze, tím, že jsme neměli vysoké vedlejší náklady (ubytování a doprava do práce), peníze nám naskakovaly na účet poměrně rychle. Pro lidi, kteří chtějí vidět kus Zélandu a mají dost času, to není špatný způsob, jak si na cestování vydělat.

Zkušenosti čtenářů

cernoch

Pěknej článek.

VSV
cernoch:

Díky za užitečný článek! Ráda bych se pisatelů článku zeptala. Za 1.:zaměstnají na farmách i českého člověka nad 30 let, který tím pádem nemůže mít odsud z Čech vyřízené pracovní vízum? A za 2.: práci jste sháněli až na Zélendě a v případě, že ano jak složité a zdlouhavé toto bylo?Předem díky za odpovědi.

Honza
cernoch:

Hezký dobře napsaný článek.
Dle mých dle zkušeností vyřídí sami zaměstnavatelé (asi za 10 dní) prac. vízum i Čechům starších 30 let. Vízum je na určitou dobu sklizně v určité oblasti. Když jsme pro farmáře dělali jen pár týdnů – zaměstnali nás i bez pracovního povolení. Práce se dá sehnat v pohodě i na místě když je člověk ve správnou dobu (únor, březen, duben) na správném místě (Motueka, Hastings,…). Ráno člověk přijde do sadu a odpoledne nebo i hned mohl začít trhat. Pro holky je možná lepší pracovat v packhousu – třídírně jablek kde se dělá 8 – 12 hodin týdně 5 – 7 dní v týdnu bez ohledu na počasí a doby sklizně. Práce je jednotvárná u pásu, ale není tak fyzicky náročná jako trhání. Kluci můžou dělat stackman – rovnají bedny s jabkama na palety – někdy dřina, někdy flákačka. Letos, vlastně příští rok – prosinec, leden, únor jedeme cestovat a potom pracovat, kdyby někdo chtěl, může se přidat.
Honza 776628767, [email protected].

Maykl
cernoch:

Jabka, jabka, jabka…všechno je na jabko! Za měsíc z vás bude zemlbába a zemldědek…ale jinak je to pohoda. Každý ráno jsem se s chutí do toho nejšťavnatějšího zakousnul!

MIlan
cernoch:

ahoj,

díky za reakce. Zaměstnání pro člověka nad 30 let (už mi taky je 🙁 na farmách není problém sehnat, a to jak nelegálně – jak píše Honza, tak i legálně. Stačí požádat o seasonal work permit, zaplatit 120 NZD, poslat žádost a čekat, až se vyřízená vrátí zpět (do dvou týdnů). Žádost jsme posílali až ze Zélandu, kam jsme jeli jako visitors. Díky SWP jsme dostali i prodloužené vízum na dalších šest měsíců, což by nás jinak i tak stálo nejmíň 80 NZD.
Milan

Lenka
Honza
cernoch:

Pokud se chystáte na Nový Zéland, doporučuji vám navštívit stránky na http://www.cestananovyzeland.cz Všechno je tam dopodrobna vysvětlený, zapomeňte na agentury!

Jiří

Ahoj.chtěl bych se někoho zeptat, kdo má zkušenost s pracováním na Novém Zélandu, která agentura, nebo společnost je nejlepší a nejspolehlivější a kterou by jste mi doporučili Nerad bych naletěl a neletěl.Prozatím jsem kontaktoval agenturu RTW New Zeland Ltd. vypadají solidně ale přece jen. Děkuji

naleťel
Jiří:

POZOR!POZOR!
absolutně ne RTW, po příletu na NZ vám ladík sprostředkuje odvoz do Hastings, což vás bude stát 250NZD , autobus stojí asi 80 , letenka asi 150 celej den se budete z Aucklandu trmácet jak debilové do Hastings, tam z vás ladík vytáhne dalších 600 dolarů za zprostředkování služeb,naslibuje hory doly a pak vám nezbydou jen oči pro pláč , nebude mít ani na slanou vodu a z nového zelandu uvidíte kulový. Je to hajzl, zloděk a podvodník. Má krásný internetový stránky, ale ….

naleťel
Jiří:

jo a to pozor laďa čech alis ladik a jeho matka čechová, si jdou pěkně na ruku. Zeptej se jestli bude přes zimu práce odpoví ti není problém. Na to jeho není problém jsme po dvou týdnech bez práce začali být alergičtí. Pak ti něco najde a okrade tě na pruninku na řádku a najbkách na binu. Jeď sám kup si v aucklandu auto, a jeť sám do hastings najdi si hoknu v sadu nebo jeť do Te puke a najdi si práci v kiwi sadu. je to jednoduché a nikdo tě neokrade. Všichni pozor pozor Láďa Čech je podvodník!!!!!!!!!! sami jsme to minulý rok zažily.

lenka
naleťel:

ahoj,ja jen ted tady ctu o RTW a musim se smat.protoze jsem tDY NA nz A DIKY LADIKOVI JSEM BEZ PENEZ A PRACE.Bohuzel to co je tady napsano je pravda,je to neuveritelnej lhar a zlodej.jinak pokud edete na zeland a umite anglicky alespon troch tak tady vam pisnu kontakt na agenturu v aucklandu ,ktera tento samy balicek ma za 6ONZD a maji uplne jiny pristup.adresa je Queen str 225,auckland.vchod nemaji z hlavni ,ale z boku domu.Láďa Čech a ta jejich RTW je jen on a jeho vypecena matka co lidem lze,povedena rodinka.fakt s nima se nezapletat.mluvim z vlastnich zkusenosti.

Martin
lenka:

Čau Léňo ,jak jsi na Zélandě dlouho??

Lenka
Martin:

Jsem tu od ledna

naleteli:(
Jiří:

Bohuzel musim souhlasit s „naletel“ a s Lenou. Lada Cech je jeden z nejvetsich podvodniku, jake muzete na NZ potkat. Taky nas nalakaly krasne internetove stranky, slibne znejici ujisteni, ze se tady ctyri dny pracuje a tri dny cestuje, ze si vydelate i padesat tisic mesicne a dalsi jim podobne zvasty. Neprijeli jsme na NZ vydelavat penize, prijeli jsme hlavne cestovat, ale samozrejme na to potrebujete penize. Neco malo jsme si privezli a temer vsechno vrazili do poplatku pro Ladika z RTW. V prubehu sezony jsme se dozvedeli, ze vetsina pickeru v okolnich sadech si vydelava vic nez my … stacilo se jen zeptat sadare, kolik plati Ladikovi za bin jablek, sadar platil cca 42 dolaru, Ladik platil nam 27 … snad ani nema cenu psat neco dal. Kde muze, tam vas obere. Naivni predstavy, ze kdyz je ze stejne zeme jako my, ze bude ferovy a bude nam pomahat, jak to jen pujde, se rozplynuly jako teply prd. Mrknete na http://www.rtw-newzealand.ic.cz vice o praktikach tohoto „kontraktora“ a par uzitecnych rad pro cestu na NZ. Zeland ano, RTW ne:)

Láďa Čech

Agentura RTW New Zealand. Dávejte si pozor na agentury! A obzvláště na České! Výše zmiňovaná agentura je vlastně one man show. Působí v oblasti Hawkes Bay, která je velkou zemědělskou oblastí. Podniká v této oblasti, protože zjistil, že Češi naletí na všechno a je jednoduché obrat človška, který nemá žádné zkušenosti, potažmo informace. Přečtěte si názory na http://www.rtw-newzealand.ic.cz a budete mít jasněji.

Kugita

No co se týká česání je to strasně individuální – jak se trefí sad, jaké mají stromy, jaké je počasí. Nicméně by jsme nespoléhal na žádnou agenturu.
Mne se velmi, při hledani mista práce, osvedčil web: http://seasonalwork.co.nz .

BTW:nejlepsi je ale stejne česání třešní v oblasti Alexandra – Roxburgh a dobrou zkušenost mám také s česáním a protrháváním v Mahau Orchards.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: