Sáva je krásná slovinská výletní řeka

Sáva je krásná slovinská výletní řeka

Řeka Sáva je nejdelší a také jednou z nejdůležitějších slovinských řek. Vzniká soutokem dvou zdrojnic u městečka Radovljica, které jsou zejména českým vodákům hodně známé.

První je divočejší Sáva Bohinjka a druhá relativně studená Sáva Dolinka. Po 900 km ústí Sáva už jako velká řeka do Dunaje v oblasti Bělehradu. Co se týká letní turistiky, pro kterou se mnou popisovaný úsek řeky Sávy hodí, sjízdná je prakticky celoročně, ale záleží na rozmarech pracovníků přehrady na Sávě Dolince. Riziko, že by Sáva nebyla v létě sjízdná, je však dost malé.

Kde nastoupit?

Vhodné nástupní místo pro tento úsek je kemp Śobec. Jinou cestou se k řece v těchto místech opravdu nedostanete. Je však nutný souhlas majitele kempinku ke vstupu na řeku. Pokud se tu ale ubytujete, nebudete mít problém s nasednutím na vodu, kemp je totiž velice rozlehlý. Tímto místem (kempink Šobec) ještě protéká zdrojnice Sávy Sáva Dolinka a po 2 kilometrech svižné, peřejnaté, ale nenáročné plavby doplujete k soutoku se Sávou Bohinjkou, která vás překvapí svou nádhernou barvou a čistou vodou. Řeka se rozšiřuje, ale náročnost určuje množství vody. Buď budou lodě kodrcat po kamenech a jízdu si moc neužijete, anebo vás po cestě mohou potkat nádherné vlny až WW II.

Zhruba 1 kilometr za soutokem budete podjíždět pod mostem, kde je také dobré nástupní a eventuálně i výstupní místo. Sem se dostanete po lokální silnici, když odbočíte doprava z hlavní silnice spojující Lesce a Radovljicu. V blízkosti mostu na pravé straně se nachází taktéž vodočet. Minimum. Aby si člověk plavbu užil je třeba tak 45 cm na tomto vodočtu, ale při 60 cm je jízda bezesporu zábavnější a také náročnější.

Nejširší nabídku průvodců a map Slovinska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pokračujeme dále

Dále se silnice od řeky odklání, v řečišti přibývají kameny a drobné vlnky. Úplným začátečníkům bych tento úsek nedoporučil, ale jinak se nejedná o nic extra těžkého. Asi 2 kilometry od výše zmíněného mostu je v řece vybudována slalomová trať pro rafty, protože je tento úsek řeky hojně využíván komerčními společnostmi za účelem provozování raftingu pro turisty. Na levém břehu je také základna jedné z raftových společností, kde je po domluvě možnost levného ubytování v jejich privátním kempu.

Řeka si dále udržuje svůj charakter, je nutno vyhýbat se velkým balvanům v korytě a po dalších zhruba 2 kilometrech vás čeká relativně dost prudká levotočivá zatáčka s pěknými vlnkami v závislosti na množství vody. Řeka nadále příjemně teče, v další části plavby minete dva mosty a v těchto místech se pozvolna stává ze Sávy nížinná řeka. Vás čekají ještě 3 kilometry k dalšímu mostu, před nímž je vpravo vhodné místo k ukončení plavby, nicméně je možno pokračovat ještě dále k dalšímu mostu u vesnice Podnart, což jsou taktéž asi 3 kilometry už nenáročné plavby.

Kam dále?

V obci Posavec je bezplatné parkoviště hned u mostu na levé straně řeky a v jeho těsné blízkosti se nachází restaurant, který můžu vodákům vřele doporučit. Do Posavce se dostanete tak, že pojedete po hlavní silnici z Radovljice na Kranj, z této cesty uhnete ve vesničce Črnivec doprava a po chvíli dojedete do Posavce.

Když už se vydáte poznat krásy Slovinska po vodě a budete si chtít vychutnat krajinu po turistických řekách pěkně z lodi, doporučuji sjet ještě třeba horní úsek Sávy Bohinjky z Bohinjského jezera, řeku Savinju nebo taky třeba turistický úsek nejnavštěvovanější slovinské řeky Soči.

Ze zajímavostí v okolí stojí za návštěvu Radovljica, což je nádherné městečko s příležitostmi k nakoupení, ke kempinku nebo k návštěvě bazénu, a také velmi známé lázeňské město Bled se starým hradem nacházejícím se na kopci nad městem, s překrásným jezerem ke koupání, v jehož středu je ostrov s kostelíkem a s vyhlídkou na město.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí