Sasko, země zámků – to je království výletů!

Sasko, země zámků – to je království výletů!

Právě nyní jaro láká do parků a zahrad snad více než kdy jindy: zažijte jarní probuzení v Sasku, zemi zámků. Vše se zelená a kvete, parky a zahrady se ukazují ve své plné kráse.

Zdejší zahradníci a správci parků dokazují, že jsou mistry svého oboru.

A nejen to: v některých parcích se tradičně setkávají milovníci zahrad a rostlin, zahrádkáři nebo ti, kteří zkrátka nechtějí chybět na tradičních zahradních trzích a výstavách květin. Tisíce nadšenců se vydávají na květinové výstavy do paláce v zahradě Großer Garten v Drážďanech, na zahradní víkend do zámku a parku Pillnitz, na výstavy květin a zahrad v klášterním parku Altzella, na stylový den parků a zahrad do barokní zahrady Zabeltitz nebo na zcela speciální Saské dny citrusů do barokní zahrady Großsedlitz.

Nechte se očarovat bohatým historickým dědictvím saské zahradní kultury a krajinářství a užijte si chvíle strávené v zahradách králů v Sasku, zemi zámků.

Saské dny citrusů  – Großsedlitz

Mimořádná událost v mimořádném prostředí: v barokní zahradě Großsedlitz se nachází jedna z největších a nejstarších sbírek citrusových rostlin. To je velmi dobrý předpoklad pro „Saské dny citrusů,“ které probíhají ve dnech 26. a 27. května 2018. Prožijte dva dny zcela ve znamení citrusových plodů s experty a odborníky, pěstiteli a vystavovateli z Německa a z Rakouska.

Barokní zahrada je centrem saské „kultury oranžerií“. Park je domovem téměř 200 citrusových rostlin a v květnu, kdy jsou háklivé rostliny ze zimních stanovišť a oranžerií přesunuty do zahrady, je podívaná zcela omamná. Tady chtěli kdysi králové slavit bujaré oslavy, celé zařízení je barokním holdem kráse. Kdo se raději chtěl uchýlit do ústraní, přesunul se do úzkých arkád z bukových živých plotů, kdo upřednostňoval pompéznější způsoby, vychutnával si pohled z umělých vodních kaskád na oranžerie. V oranžérii Großsedlitz přezimují také citlivé pomerančovníky, které v létě zdobí nádvoří drážďanského Zwingeru.

Více informací: www.barockgarten-grosssedlitz.de/cs

Zahradní víkend na zámku Pillnitz

V termínu 26. a 27. května 2018 se rovněž v zámku a parku Pillnitz koná „Pillnitzský víkend zahrad.“ Pro milovníky zahrad je tento víkend jako stvořený pro královský víkendový výlet do přírody.  Přenocovat můžete stylově v zámeckém hotelu Pillnitz. V aleji Maillebahn v zámeckém parku Pillnitz se dozvíte a prožijete vše, co souvisí s tématem zahrad. Tady prezentují botanici a zahradníci, krajinní architekti a zahradní designéři své umění. Odborníci na vzácné nebo exotické rostliny a bylinky jsou se svými znalostmi rovněž k dispozici, stejně jako zahradní poradce pro útulnou zahradu u vlastního domku. Také v tomto roce představují na Maillebahn v zámeckém parku Pillnitz regionální a celostátní producenti a obchodníci své zahradnické nabídky a nabízejí je ke koupi. Všichni mají jedno společné: výjimečnost především.

Na stáncích na Maillebahn tak lze nalézt zimovzdorné kiwi, vyhledávané dřeviny a trvalky, ale také středomořské rostliny, orchideje a exotické cibulky. Širokou paletu nabídky  doplňují ovocné stromy z biologické výsadby, zahradní doplňky, košíky, květináče a bednářské zboží. Na místě budou také odborné firmy připraveny k zodpovězení veškerých dotazů ohledně hnojení, péče o trávník nebo o úpravě dřevin. Volný vstup na tržiště na Maillebahn je umožněn ze směru  Leonardo-da-Vinci-Straße a ze směru Labské stezky. S těžkými nákupy na parkoviště na přání ochotně pomůže personál.

Více informací: www.schlosspillnitz.de/cs

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Den parků a zahrad v barokní zahradě Zabeltitz

Kdo chce zažít o zahradním víkendu v zámecké zemi Sasku barokní park ve stylové barokní výzdobě, korzovat jako králové a povídat si se zkušeným  průvodcem parků, neudělá chybu, pokud se vydá na „Den parků a zahrad“ 27. května 2018 v barokní zahradě Zabeltitz u Großenhainu. Prohlídky parků, barokní tance, historické dětské hry a barokní koncerty. Během Dne parků a zahrad se Zabeltitz ukáže v celé své kráse.

Více informací: www.schloesserland-sachsen.de/cs

Drážďanský Zwinger – Sasko zachvátí pomerančová  horečka!

Už od 19. května bude možné objevit jedinečný parkový zážitek: návrat pomerančů do drážďanského Zwingeru. Když bylo do Zwingeru v loňském roce přesunuto téměř 80 pomerančovníků, staly se hned od prvního dne novým okouzlujícím lákadlem nádvoří tohoto drážďanského symbolu. Celé léto se návštěvníci těšili touto podívanou a mohli si tak lépe představit, jak Zwinger v minulých třech stoletích musel působit.

Původně zřídil August II. Silný toto působivé dílo nejen jako místo pro dvorské slavnosti, ale také jako oranžérii. August jako by tehdy moc dobře věděl, že aromatická vůně pomerančů bude unášet návštěvníky drážďanského Zwingeru až do 19. století. V roce 2018 se pomerančovníky opět vrací, aby nádvoří Zwingeru dodaly trochu té středomořské atmosféry.

Více informací: www.der-dresdner-zwinger.de/cs

Drážďanská pomerančová trasa

Vůni pomerančů můžete následovat i na drážďanské pomerančové stezce s názvem „Sasko v pomerančové horečce.“ Navštivte oranžérie v saských parcích, objevte kulturu oranžérií v Sasku. Zwingerské pomerančovníky přezimují v oranžérii v barokní zahradě Großsedlitz. Tam jsou v rukách odborníků – o blaho citlivých rostlin se tu starají dva specialisté. Stromky stojí v květináčích se speciálně namíchanou půdou a velmi citlivě reagují na okolní vlivy. Proto opouštějí chráněnou oranžérii teprve v polovině května a zpět se vracejí už v září.  Jednou zvláštností na pomerančovnících je, že kvetou a plodí současně. Ovšem toto je u zwingerských stromků spíše vzácné, jsou totiž ještě příliš mladé, aby měly mnoho plodů a květů.

Více informací: www.schloesserland-sachsen.de/cs/tipy-na-vylet

Další krásy Saska, země zámků, objevíte na www.schloesserland-sachsen.de/cs

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí