S ředitelem CK Adventury o situaci v Nepálu: Káthmándú je aktuálně schopné turisty přijímat

S ředitelem CK Adventury o situaci v Nepálu: Káthmándú je aktuálně schopné turisty přijímat

Ředitel cestovní kanceláře Adventura Petr Novotný se vrátil ze své průzkumné cesty do Nepálu a přináší spoustu zajímavých infromací, které ocení zejména lidé chystající se do země v nadcházející sezoně.

Právě ses vrátil z Nepálu. Je situace stejná, jak nám ji prezentují v médiích?

Asi nejdůležitější je konstatovat, že zemětřesení nepostihlo celou zemi ve stejném rozsahu. Jsou místa, která jsou samozřejmě postižena rozsáhle, jsou místa, která zemětřesení de facto minula. Příkladem je Pokhara, ačkoliv leží nedaleko epicentra, škody jsou v celkovém kontextu zanedbatelné. Podobně je na tom i oblast Teraií. Co se týče Káthmándú, bylo způsobeno určitě hodně škody a následky bude zdlouhavé odstraňovat, ale město žije, funguje a nezasvěcené oko stěží oddělí následky katastrofy od všudypřítomného špatného stavu této chudé metropole. Nerad bych situaci zlehčoval, ale v médiích se objevovalo stále dokola několik silně postižených staveb, takže mohl vzniknout dojem, že je takto postiženo celé město. Upřímně tyto stavby je potřeba docela pečlivě hledat.

Aktuálně je možné navštívit v plném či částečném rozsahu všechny klasické památky. Rozdělil bych to do tří kategorií dle jejich poškození. V nejlepším stavu je oblast Pašupathináthu, stúpa Boudhanáth a také Durbar Square v Pátanu, kde vznikly škody malé a návštěva je možná bez výraznějších omezení. Navštívit lze i opičí chrám Svajabhunáth – stúpa je v pořádku, ale rozebírá se přilehlý klášter, který byl vážně poškozen, a vstup je možný aktuálně jen v ranních hodinách. Okolní komplex je ale celý přístupný. Dalším důležitým a cenným místem je město Bhaktapur, Durbar Square je již uklizený a přístupný bez omezení, některé chrámy byly zničeny, ale celkový dojem není tak zlý. Nejvíce poničená je stará a zanedbaná zástavba, ale městem lze s opatrností procházet. Nejvyšší pagoda v Nepálu Nayatapóla stojí! Ve městě panuje čilý úklid, ale život běží dál. Nejhůře je na tom Durbar Square v samotném Káthmándú, kde je stále spousta trosek, ale projít okolo je možné a úklid a třídění neustále probíhá. Navštívil jsem i řadu menších památek od Dhulikelu, až po Kirtipur, někde je situace lepší, ale obecně probíhá usilovný úklid a záchrana postižených objektů.

Jak tedy vidíš nadcházející podzimní turistickou sezónu?

Už nyní je situace kritická a místní se bojí, že turistická sezona na podzim bude slabá. Ale mezinárodní letiště přijímá bez problémů, doprava funguje, nejsou hlášeny zásadní dopravní problémy na hlavních trasách, čtvrť Thamel je zcela bez problémů, prošel jsem všechny hotely, kde ubytováváme naše skupiny, a jsou zcela v pořádku a fungují. Voda teče, fungují telefony i elektřina. Turistů je aktuálně méně, ale je konec sezony před monzunem a toto je tedy téměř normální stav. Vstupní brána do Nepálu je aktuálně schopná turisty přijímat. Moje cesta tak přináší doufám jasnější představy pro všechny, kdo mají Nepál rádi a třeba se tam i v letošním roce chystají.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jak to bude s vašimi zájezdy?

Hodně záleží na lokaci jednotlivých zájezdů a jejich charakteru. Aktuálně publikujeme informace ke všem zájezdům, které plánujeme realizovat na www.adventura.cz/novinky/pomoc-nepalu-nekonci-aktualni-situace-rozsah-skod/ a stránku budeme průběžně aktualizovat. Tedy plánujeme, že na podzim do Nepálu budeme určitě jezdit. Na hlavních trekkingových trasách jsem obvolal téměř všechny ubytovací zařízení, které využíváme. Z tohoto pohledu vypadá nejlépe celá oblast v okolí Annapuren a aktuálně se po ni pohybují stále turisté, Manaslu a Lantang letos nebudeme realizovat. Oblast Everestu byla místy hodně poškozena a čekám, jak se situace vyvine. Oblast západního Nepálu je v pořádku, sem jezdíme raftovat. Co se týče poznávacích zájezdů, budeme realizovat prakticky všechny z naší nabídky, cesty z Tibetu bude ale asi nutné realizovat letecky.

Kdy nejdříve bude ideální se do Nepálu vydat?

Nejbližší hlavní turistická sezona začíná až po monzunu, tedy od konce září. V letních měsících je možné navštívit oblasti ležící ve srážkovém stínu, například Dolpo nebo Mustang.

Ani individuální turisté se nemusí bát?

Hodně to záleží na jejich zkušenostech a schopnosti získat si kvalitní a relevantní informace, takže pokud jsou toho schopni, je to možné.

Jsou nějaká místa, kde se pravděpodobně turisté ještě nedostanou dlouho?

V Nepálu máte hodně možností volby, kam se vydat. Ty nejpostiženější venkovské oblasti leží z velké části mimo hlavní cíle většiny turistů. Neměl jsem pocit, že je něco absolutně nedostupné, záleží i na tom, jaká bude situace na konci monzunových dešťů, a také jsem nemohl za dva dny procestovat úplně všechno. Asi bych to uzavřel tím, že cíle běžných návštěvníků jako například oblast Annapuren je i nyní bez problému přístupná a relativně v pořádku.

Předpokládám, že sami místní mají největší zájem na tom, aby se letošní sezóna nepokazila. Je to tak?

Ano a hodně o to žádají. Ono upřímně v Čechách se zvedla mezi milovníky Nepálu úžasná vlna solidarity, ale země potřebuje i ty návštěvníky. Na jejich přítomnosti je závislé neuvěřitelné množství místních obyvatel. Bude samozřejmě nesmírně důležité sledovat pečlivě i následující vývoj a průběh monzunových dešťů, sdílet informace a kvalitně je vyhodnocovat. I to byl jeden z důvodů mé krátké cesty.

Zapojila se i Adventura do pomoci místním?

Ano, asi jako všichni kolem nás. Hned v pondělí po zemětřesení jsme publikovali výzvu k obecné podpoře a solidaritě prostřednictvím příspěvků pro organizaci Člověk v tísni, náš průvodce Prokop Jouza doprovázel jako znalec místních reálií český trauma team. Společně s dceřinou společností China Tours jsme s našimi klienty a přáteli  zorganizovali soukromou sbírku, kterou chceme podpořit rodiny našich spolupracovníků, průvodců, kuchařů a nosičů, které zemětřesení postihlo nejvíce. Tato pomoc směřuje již nyní do oblasti Nuwakot a chceme jim pomoci i se školením na stavbu nových domů, o které jednáme s panem Beránkem z nadace Namaste Nepal. Jednu z rodin jsem navštívil už i během své krátké cesty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí