S čínskou džunkou Esperanza napříč Evropou

S čínskou džunkou Esperanza napříč Evropou

Dobrodružnou pětiměsíční plavbu po evropských mořích, kanálech i řekách se rozhodli podniknout Lucie a Petr Žáčkovi.

Všechno začalo už 6. dubna 2013. Džunka Esperazna se svou posádkou během cesty urazí 7200 kilometrů za 160 dní! Nejprve se vydá holandskými kanály, v květnu pokračuje přes Belgii a pak se vydá po řekách kolem Paříže do Marseille. Na moři se ocitne v červenci a pak už ji čeká příjemná plavba podél pobřeží Itálie do cíle, kde zakotví 7. září 2013 ve Vieste na Garganu.

Kapitán Petr Žáček ani jeho pravá ruka Lucie si tento zážitek nechtěli nechat pro sebe, ale chtěli ho zprostředkovat dalším dobrodruhům. Plavbu rozdělili do týdenních pobytů. Rozhodně se však nejedná o žádný masový projekt – na džunku se do dvoulůžkové a čtyřlůžkové kajuty vejde maximálně 6 osob, takže atmosféra je vždy intimní a jedinečná.

Nedávno dorazola džunka do Holandska. A copak se tam výpravě přihodilo? „Za poslední dva dny se nic nedělo. Jsme na lodi ukrytí před deštěm a zimou v kajutě. Ono se řekne volno. Sice nemakáme fyzicky, ale zato psychicky– na dálku vyřizujeme maily, odpovídáme poctivě každému na dotazy, atd. Najednou je 12 hodin u počítače fuč. Znáte to, když vám něco leží v hlavě, neodejdete od toho, dokud to není vyřčené.

Co dělat, když prší- ležet v posteli pod peřinou, mít termosku s teplým čajem u sebe a ťukat do počítače odpovědi. Mozek jede na plné obrátky. O čem tedy psát? O místním gurmánství! Vážení, jestli někdy pojedete do Holandska, za každou cenu si zajděte do obchodů. Na co? To vám chci poradit. Do Holandska jeďte vybaveni nožem na sýr. To je to, co vypadá jako drahá placatá škrabka na zeleninu. Nebojte, tato škrabka je ostrá, zde ji koupíte na každém rohu. A hned zajděte do obchodu. Nenechte se ošálit neznalostí jazyka, tady domlouvání není třeba. Tady mluví váš jazyk – chuťovými buňkami.“

Více o zajímavé výpravě najdete na www.dzunka.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: