HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ruy López de Villalobos – Španěl proti Portugalcům

Ruy López de Villalobos – Španěl proti Portugalcům

Mořeplavec na straně Španělska získal pro svou zemi Filipíny, kde byl nakonec zajat Portugalci.

VILLALOBOS Ruy López de († 1547, ostrov Amboina v Molukách, Indonésie) – španělský mořeplavec

Smlouva, uzavřená roku 1529 v Zaragoze, upravovala soupeření Španělska a Portugalska o zámořské kolonie. Zdála se být výhodnější pro Portugalce, kteří získali Moluky, „ostrovy koření“. Měly jim náležet i Filipíny, nazvané Magalhãesem (1521) ostrovy sv. Lazara. Na nich se do té doby ještě Portugalci nezachytili a Španělé se rozhodli obsadit toto souostroví a začlenit je mezi své državy.

V první listopadový den 1542 vyplula od mexického pobřeží flotila, které velel Ruy López de Villalobos. Minula souostroví Revilla Gigedo a po pětadvaceti dnech plavby dospěla o Vánocích 1542 k několika atolům (Watje, Erikub, Kwajalen, Lae, Wotho a Ujelang) v Marshallově souostroví (mezi 8° 30’ a 10° severní šířky). Pokračovala na západ k ostrovům Fais a Yap (23. 1. 1543) v Karolínách. Počátkem února 1543 přistáli Španělé na ostrově Mindanao.

Kvůli větrům zajatcem

Villalobos dal Filipínám jméno podle syna císaře Karla V., pozdějšího španělského krále Filipa II. Pokus vyslat koráb se zprávami o průběhu plavby znemožnily nepříznivé pasátní větry a kapitán de la Torre se musel vrátit na Filipíny. Portugalci donutili Villalobose přesídlit na Moluky, kde se stal spolu se svými druhy fakticky portugalským zajatcem. V květnu 1545 vyslal Villalobos do Mexika loď San Juan. Její velitel Ortíz de Retez pronikl k Nové Guineji (nazval ji tak pro údajnou podobnost s africkou Guineou) a doplul k melanéskému souostroví Ninigo a odtud zpátky k Molukám.

Portugalci se nakonec zbavili svých španělských soupeřů, když je na vlastních lodích dopravili kolem mysu Dobré naděje do Evropy. Ruy de Villalobos zůstal na Molukách a zemřel na ostrově Amboina.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: