ROZHOVOR: S kapelou Čankišou o koncertování na Borneu nebo třeba v Pákistánu

ROZHOVOR: S kapelou Čankišou o koncertování na Borneu nebo třeba v Pákistánu

Česká hudební skupina Čankišou, hrající fúzi world music a rocku, svůj elektický styl hudby představila lidem v mnoha zemích, téměř po celém světě. Koncertovali už na Borneu, Réunionu nebo třeba v Pákistánu. Frontman kapely Karel Heřman v rozhovoru prozradil, jaké publikum je nejvíce překvapilo i co dalšího mají v plánu.

Jak se česká kapela dostane ke koncertování v Pákistánu či na Borneu?

Když má kapela dobrou managerku a chuť vyrazit, tak to jde.

Můžete na těchhle místech hrát stejně jako u nás nebo se koncert musí přizpůsobit?

Někdy používáme i zcela reálné výrazy v třeba v tamilštině. A jelikož tamilů na Borneu a vůbec v Malajsii žije spousta, tak jsme tyto výrazy museli změnit, protože základ čankštiny je ten, že jí nerozumí nikdo a nikde.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Jaké je kupříkladu Pákistánské publikum?

Pákistánské publikum je skvělé, otevřené a chtějící se bavit.

Kde na světě jste zažili nejzajímavější publikum?

Pro mě asi bylo nejzvláštnější publikum, když jsme poprvé hráli v maďarském Debrecenu. Bylo to na náměstí a na sezení. Všichni seděli a ani se nehli. Z čehož  jsem byl velmi nervózní. Zpětná vazba žádná. Až ke konci koncertu to úplně vzadu stojící dvojice nevydržela a začla tančit. Upnul jsem se na ně nejvíc, jak jsem mohl, protože bez reakce publika si zpěvák připadá jak nahý v trní.

Zazněly poslední tóny koncertu a pod náma se strhlo peklo. Lidé, kteří do té chvíle seděli a více méně nereagovali, začli křičet, pískat, skákat….. my jsme asi půl hodiny přidávali a prodali asi 60 CD. Nějak to do teď nechápu.

Často hrajete v zahraniční na hudebních festivalech. Jak se liší pod těch našich českých a evropských?

Je to různé, většinou jsou trošku větší než u nás (když jsme poprvé hráli na Szigetu v Maďarsku, tak tam bylo 360 000 návštěvníků, podruhé nevím). Zázemí je skoro stejné až na klimatizované šatny a splachovací toalety:). Já miluju malé české festivaly jako např Folkové prázdniny v Náměšti n. Oslavou a Prázdniny v Telči, Besedu u Bigbítu a další…. Z velkých pak Colours of Ostrava a pro každoročně zcela jedinečnou atmosféru Trutnov. A publikum se jezdí na festivaly bavit. U nás taky jezdí na festivaly, ale tak trochu se nechat bavit.

Křest desky:

Kapela Čankišou navíc bude tento podzim křtít novou desku SUPAY. Součástí křtu se můžete stát buď v Praze 30. listopadu v Paláci Akropolis, nebo  v Brně 21. prosince na Flédě.

Naposledy jste takto daleko koncertovali necelé tři roky zpátky, že ano? Plánujete teď jako kapela nějakou dalekou cestu?

Tak toto je právě otázka pro šikovnou managerku.

„Plánujeme, respektive aktuálně plánuju. Na veletrhu WOMEX v Budapešti se rozlouskne, zde se daleká cesta podaří. Potkám se tam totiž s pořadatelem, se kterým jsem se seznámila cca před měsícem v Bulharsku a on projevil o kapelu zájem. Držte nám palce.“

Jezdíte do zemí jen hrát nebo i cestovat?

Hrát i cestovat. Když se to spojí, tak je to paráda!!!! Samozřejmě rád cestuji i bez muziky.

Jde hudba a cestování ruku v ruce?

Určitě. Jestli jste si toho všimli, chytří muzikanti to tak dělají. Viz např.: Peter Gabriel, Paul Simon, Laurie Anderson, Eddie Vedder, Hans Zimmer, Robert Plant a mnoho dalších. Cestuji proto, abych se seznámil s místní kulturou (mimo jiné).

Máte nějaké vysněné místo, kde byste si chtěli zahrát?

Jistě, že mám, ale neřeknu, abych to nezakřiknul.

V listopadu a prosinci budete také křtít novou desku. Dá se na ní najít nějaká inspirace z cest?

Určitě, čerpáme ze života a v tom jsme se nacestovali za ty léta až až.

A jedna těžká otázka na závěr: Myslíte, že je deska hodně povedená?

Podle mého mínění je hodně povedená. Vychází 30.10. a jsme zvědaví na reakce posluchačů nejen na koncertech, ale i po poslechu doma.

O české hudební skupině Čankišou i jejich hudbě, aktuálních koncertech a plánech se více dozvíte na webu kapely.

Zkušenosti čtenářů

Myšoun

Těším na křest!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: