ROZHOVOR: Jak se pracuje a žije v Kanadě?

ROZHOVOR: Jak se pracuje a žije v Kanadě?

Hluboké lesy, v nichž bloudí medvědi grizzly, i města vzniklá z dávných dřevěných vesnic Indiánů. To je Kanada. Zkombinujte její návštěvu s prací nebo studiem.

Kanadská vláda nabízí mladým lidem ve věku 18 – 35 let, kteří chtějí důkladně poznat kulturu, společnost a krásy Kanady, speciální program, díky němuž získají kanadské pracovní povolení. Celých 12 měsíců tak mohou cestovat, získávat pracovní zkušenosti a zdokonalovat se v angličtině nebo francouzštině. Takového programu se zúčastnil i Tonda Folk a jeho přítelkyně, s nimiž vám přinášíme rozhovor.

Jste spokojeni svým výběrem Kanady na pracovní prázdniny?

Rozhodně. Kanada je jedna z nejhezčích zemí, kterou jsme kdy navštívili a práce tam nám dala příležitost poznat zemi i Kanaďany z jiné stránky než běžný turista.

Jak dlouho jste v Kanadě pracovali?

Nakonec pouze 3,5 měsíce – cestovatelská vášeň zvítězila nad potřebou vydělat peníze.

Bylo těžké shánět práci?

První měsíc jsme cestovali po BC a Albertě. Jednou jsme v NP Jasper omylem zabloudil do překrásného resortu uprostřed hor a řekli si „Tady bychom chtěli pracovat“. Požádali jsme o práci a dostali ji. Takže odpověď je ne, sehnat práci byla hračka. Nic jiného jsme ani nezkoušeli.

My jsme přijímací pohovor absolvovali přes skype a přes emaily, tzn. není asi problém zkusit sehnat práci z domova. A hlavní je se zkrátka nebát – pokud umíte jen trochu anglicky, určitě něco seženete. Pokud přeci jen chcete mít jistotu, existuje v ČR řada agentur, která vám práci zprostředkuje

Co jste dělali? Bavila vás ta práce? Co vás naopak štvalo?

Dělali jsme housekeeping v hotelu. Úžasná byla poloha – v samém srdci národního parku, uprostřed nádherných hor. Uklízení pokojů ale časem nebyl právě náš šálek čaje, také proto jsme pracovali tak krátce. Přeci jen jsme byli v Kanadě hlavně kvůli cestování. Pokud bychom ale chtěli zůstat déle, nebyl by problém po třech měsících přejít do jiného oddělení.

Kolik zbylo času na zábavu? Jak jste se bavili?

Spousta. Upřímně kvůli malé vytíženosti hotelu někdy až moc. Dokud to dovolovalo počasí, vyráželi jsme každou volnou chvilku na túry po okolních horách. V zimě se nabízelo nepřeberné množství lyžařských sjezdovek v nedalekém okolí.

Co cestování? Vyjeli jste několikrát. Kam vás to táhlo, co se líbilo a co naopak zklamalo?

Náš plán byl projet Kanadu „zgruntu“ a to se vcelku povedlo. Projeli jsme 10 ze 13 provincií, od Pacifiku k Atlantiku, od severu k jihu. Nejvíc nás kromě naší lásky, Rockies, lákal asi divoký Yukon a výlet za polární kruh, kde jsme si splnili sen o dovolené v divočině. Trochu nudné se mohou zdát prérijní provincie Manitoba a Saskatchewan, které je potřeba cestou na východ projet. Ale i ony mají co nabídnout. Jako dopravní prostředek jsme si zvolili ve Vancouveru koupené auto.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Co všechno se tedy dá vidět v Kanadě?

Příroda a dějiny zlaté horečky, to jsou dvě největší cestovatelská lákadla Kanady. Za návštěvu ale stojí také některá města – Toronto, původně dřevěná indiánská vesnička, je dnes moderním městem s úctyhodnou siluetou mrakodrapů. Blízké Niagarské vodopády jsou pro mnoho cestovatelů „must see“, jiní se této příliš turistické zastávce raději vyhnou.

Milovníci hor a divočiny směřují spíše na západ, do provincií Alberta a Britská Kolumbie. Na území Skalistých hor vzniklo množství národních parků, v nichž lze podnikat několikadenní treky. Nejstarším a stále nejoblíbenějším je NP Banff, krásný je i Glacier National Park s rozeklanými skalami pokrytými ledem a hlubokými lesy. Při troše „štěstí“ potkáte medvěda grizzlyho. Východiskem cest na západ je Vancouver – z jedné strany omývá město moře, z druhé strany ční zasněžené vrcholky hor. V létě je vyhledávaným letoviskem kvůli krásným a čistým plážím, v zimě se sem zase sjíždějí milovníci lyžování a zimních sportů.

Poznali jste během cesty nové kamarády?

Mnoho. A zdaleka ne jen Kanaďanů – v hotelech obvykle pracuje pestrá směsice národností. S většinou jsme stále v kontaktu. A během naší následné cesty po Jižní Americe jsme navštívili rodiny hned dvou našich kamarádů z Kanady.

Zkušenosti čtenářů

Zbyňa

Kanada určitě stojí za to, zamiloval jsem si to tam. Jinak poznámka k Berg Lake Trailu – kdo nemá čas a je na tom fyzicky dobře, dá se to dojít tam i zpět za jeden den, ale musí se furt jít a budete po tom dost zničení, ale dá se.

Petr Zajíc

Hezký rozhovor. Snad se do Kanady taky brzy podívám. Přeju Tondovi a jeho přítelkyni jen to nej!

Tonda
Petr Zajíc:

Děkujeme moc. Kdyby někoho zajímalo více zážitků z Kanady (a mnoha dalších států), najdete je na http://www.necesty.wordpress.com.

P.S.: Už bezmála osm let manželce 🙂

Provincií je jenom 10, ostatní jsou teritoria.

Tonda

🙂 To je pravda, jen mi přišlo zbytečné takto specifikovat. Tedy doplnění pro Pana Hnidopíška: Z deseti provincií a třech teritorií jsme projeli osm provincií a dvě teritoria. Lepší? 🙂

Mik
Tonda:

Nevim proc se smejes. Tvoje odpoved znamena, ze moc znalosti nemas a jeste to zlehcujes.

Tonda
Mik:

Když píšu, že jsem ve dvě teritoria projel, tak jsem kupodivu i věděl, že jsou to teritoria :-). Třeba u takových Severozápadních teritorií mi to trochu napovíděděl už sám název :-). Škoda, že mají občas lidi potřebu se vyjádřit, i když nemají vůbec co sdělit…

abramovich12

Potřebujete naléhavou půjčku začít podnikat? Zajišťujeme vzdělávání úvěr, podnikatelský úvěr, úvěr, kreditní zemědělství, osobní půjčky, auto úvěr a jiných důvodů, můžeme rozdávat půjčky v rozmezí 2000 – 10000000, se žádná jistota nákladů v závislosti na výši částky, kterou provede jako půjčky uchazeče by měl kontaktujte nás jejich jména a výše úvěru potřebné pro náš e-mail: [email protected]

Andrea

Ahoj ja jsem takhle projela s přítelem NZ, myslíš že bych se mohla na pár věcí zeptat třeba emailem?Nebo potom FB Petříková Andrea,děkuji moc,Andrea:)

Andrea

Ahoj ja jsem takhle projela s přítelem NZ, myslíš že bych se mohla na pár věcí zeptat třeba emailem?Nebo potom FB Petříková Andrea,děkuji moc,Andrea:)

Martin

Pecka! WH víza do Kanady jsou skvělé a každému doporučujeme také! Naše zážitky z Kanady a praktické rady pro život a práci v Kanadě píšeme na blogu JakDoKanady.cz 🙂

Milan

Zdravím,jak mám práci v Kanadě získat já…49let…v Kanadě jsem pobyval 6mesicu  jako turista a moc se mi tam líbilo…klidně bych tam i žil

Milan

Zdravím,jak mám práci v Kanadě získat já…49let…v Kanadě jsem pobyval 6mesicu  jako turista a moc se mi tam líbilo…klidně bych tam i žil

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí