HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Romolo Gessi – voják badatelem v Africe

Romolo Gessi – voják badatelem v Africe

Původně byl Ital Gessi zaměstnán v armádě, pod níž také podnikl své cesty k Albertovu jezeru, hornímu toku Nilu či do Etiopie.

GESSI Romolo (* 30. 4. 1831, Istanbul, Turecko, † 30. 4. 1881, Suez, Egypt) – italský cestovatel

Romolo Gessi, syn italské rodiny původem z Ravenny, vystudoval na vojenských akademiích ve Wiener Neustadtu a Halle, v letech 1855–56 se účastnil bojů v krymské válce. Řadu let žil v Rumunsku, dotáhl to až na italského konzula v Galaţi; spolu se svým přítelem, anglickým důstojníkem Gordonem ale roku 1873 přešel do egyptské armády.

Výpravy v okolí Nilu

Z příkazu Gordona paši také roku 1876 podnikl z jižního Súdánu, kde sloužil, výzkumnou cestu proti toku Nilu (účastnil se jí i Piaggia). Jeho cílem byl dosud neznámý úsek veletoku mezi Mia­niho stromemAlbertovým jezerem. Ke svému překvapení Gessi zjistil, že jde o poměrně širokou a hlavně splavnou řeku, dosti se lišící od Nilu níže po toku, kde byla plavba často komplikována nahromaděným rostlinstvem.

Hlavní zásluhy o geografii si Gessi získal průzkumem Albertova jezera. Na jeho březích prvně stanul v březnu 1876, na lodi obeplul téměř celé jezero (kromě nejjižnější části), zpřesnil jeho rozměry a opravil tak Bakerova měření. Zjistil také, že jezero kromě Nilu nemá žádný jiný odtok. Při zpáteční cestě objevil velké rameno řeky Nilu; Gessi se domníval, že by se mohlo jednat o řeku Yei nebo o některý z dalších přítoků Bahr al-Ghazálu, ale tato domněnka se ukázala být nepodloženou.

V letech 1877–79 sloužil Gessi v Etio­pii a neúspěšně se pokusil proniknout do provincie Kaffa podél toku Modrého Nilu. Po návratu do Súdánu se stal  guvernérem provincií Bahr al-Ghazál a Darfúr, kde si získal nechvalnou proslulost krvavým potlačením domorodého povstání. Roku 1881 se pak rozhodl vrátit do Itálie, po cestě ale zemřel na žlutou zimnici.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: